PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Sztukę Gabrieli Pewińskiej “Pajace” przeczytają premierowo Krystyna Łubieńska i Ryszard Jaśniewicz
Sztukę Gabrieli Pewińskiej “Pajace” przeczytają premierowo Krystyna Łubieńska i Ryszard Jaśniewicz
W Filiii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, przy ul. Mariackiej 42, we wtorek, 11 grudnia, o godz. 17.30 odbędzie się czytanie sztuki „Pajace” Gabrieli Pewińskiej. Bohaterami dramatu jest para starych aktorów, którzy wspominają życie na scenie.
Ryszard Jaśniewicz w monodramie 'Król' według tekstu Gabrieli Pewińskiej (premiera, wrzesień 2018 w Gdańsku) Ryszard Jaśniewicz w monodramie 'Król' według tekstu Gabrieli Pewińskiej (premiera, wrzesień 2018 w Gdańsku)
Mat. prasowe


“Pajace” to kolejna sztuka autorki, po „Aktorze” i „Królu” oraz jednoaktówce „Nos”, w której Gabriela Pewińska, na co dzień dziennikarka Dziennika Bałtyckiego, podejmuje motyw teatru jako metafory życia, w którym reżyserem jest bezwzględny Czas. To on zaprasza na scenę nowych aktorów i usuwa z niej starych. Nie pozostaje nic innego jak swoją rolę grać do końca. Może, kto wie, uda się Czas oszukać?

- Ja jestem wrogiem umierania - mówi Stary Aktor w „Pajacach”. - Scena to życie. Żyję, bo gram. Nigdy nie umrę. Śmierć w wiersz się nie wciśnie. Szekspirem ją załatwię! A może i Słowackim, kto wie? Może i Słowackim…

W “Pajacach” bohaterami są dwoje starych aktorów. Spotykają się na scenie w swoim dawnym teatrze. Przypominają sobie dawne role, swoich mistrzów, brawa, sukcesy. Siedzą na proscenium wpatrzeni w rzędy widowni, ona - w królewskiej koronie, on - w czapce błazna. Czekają. Na kogo? Czy scena, na której się spotkali jest tu tylko sceną? A teatr teatrem?

W roli Starej Aktorki zobaczymy Krystynę Łubieńską, aktorkę Teatru Wybrzeże, która na gdańskiej scenie pojawiła się lata temu po raz pierwszy jako Piękna Helena w sztuce Jeana Giraudoux „Wojny Trojańskiej nie będzie”. Z Adolfem Dymszą wystąpiła w filmie Janusza Nasfetera „Mój stary”, grała główne role w spektaklach wybitnych reżyserów: Bohdana Korzeniewskiego, Jerzego Golińskiego i Zygmunta Hübnera, była Ofelią u Andrzeja Wajdy. Po krótkiej przerwie na artystyczne wyprawy do Katowic, Lublina i Warszawy, wróciła do Gdańska, gdzie gra do dziś. 

Partnerować jej będzie w roli Starego Aktora Ryszard Jaśniewicz, aktor, reżyser, autor sztuk teatralnych, pedagog i poeta. Grał i reżyserował m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, gościnnie w Teatrze Miejskim w Gdyni i Theatre Les Dechargeurs w Paryżu. Zagrał główne role w spektaklach m.in.: Jerzego Jarockiego, Adama Hanuszkiewicza, Stanisława Hebanowskiego czy Jakuba Rotbauma. Jego ostatnie dziesięć lat to 13 monodramów, w tym: „Moje serce - wielkie monologi dramatu polskiego", „Wielkie pranie", „Ostatnia lekcja aktorstwa", „Aktor”, „Król”. Jasiewicz prowadzi w Domu Zarazy w Oliwie warsztaty poetyckie "Jaśniewicz recytuje, spróbuj i Ty!".

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl