• Start
  • Wiadomości
  • Sztuka w przestrzeni miasta - czy to możliwe? Konferencja Miasto i Sztuka w CSW Łaźnia

Sztuka w przestrzeni miasta - czy to możliwe? Konferencja Miasto i Sztuka w CSW Łaźnia

Konferencja, która odbędzie się 11 października 2019 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, stanowi część projektu "Miasto i Sztuka", w ramach którego w lipcu na Dolnym Mieście rozgościł się "Niefestiwal" - wydarzenie poświęcone sztuce w przestrzeni publicznej. Teraz doświadczeniami i wiedzą o tym zagadnieniu podzielą się z gdańską publicznością - kuratorzy, naukowcy, działacze społeczni i eksperci. Wśród gości Else Marie Bukdahl - dr filozofii, profesor na Uniwersytecie w Aalborg w Danii. 
11.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
“Niefestiwal Miasto i Sztuka. Moja Wolność” to z założenia cykliczny festiwal, który prezentuje sztukę współczesną w przestrzeni miasta
“Niefestiwal Miasto i Sztuka. Moja Wolność” to z założenia cykliczny festiwal, który prezentuje sztukę współczesną w przestrzeni miasta
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Wystaw, performansów, instalacji artystycznych i wielu innych działań mogliśmy doświadczać latem, podczas pierwszej edycji "Niefestiwalu" na Dolnym Mieście w Gdańsku. Teraz czas na merytoryczne dyskusje i decyzje.

 

Czytaj też: CWS Łaźnia. “Niefestiwal” - sztuka idzie w miasto. Szukaj jej na Dolnym Mieście już od 19 lipca

Konferencji Miasto i sztuka przyświeca pytanie: Co właściwie sprawia, że nasze miasta są tak odmienne, tak pociągające?

- Tym razem zaprosiliśmy kuratorów, naukowców, działaczy społecznych i ekspertów, by podzielić się dobrymi praktykami, rozszerzyć wiedzę o zagadnieniach związanych ze sztuką w przestrzeni publicznej, a także zachęcić do dyskusji na tematy z nią związane - mówi Kinga Jarocka, z CSW Łaźnia. -  Zastanowimy się czy sztuka może wpływać na nasze zaangażowanie i sposób myślenia, czy może odpowiadać na współczesne problemy społeczne, jaką pełni rolę w różnych miastach Europy? Zapoznamy się również z działaniami podejmowanymi lokalnie, a także możliwościami realizacji platformy współpracy, która służyć będzie komunikacji i promocji działań artystycznych w przestrzeni publicznej.

Dziesięciodniowe wydarzenie zorganizowano po raz pierwszy w lipcu tego roku
Dziesięciodniowe wydarzenie zorganizowano po raz pierwszy w lipcu tego roku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Konferencję otworzy dr filozofii Else Marie Bukdahl - profesor na Uniwersytecie w Aalborg w Danii, która jest autorką wielu publikacji z dziedziny filozofii, estetyki, literatury, sztuk plastycznych i architektury. Prof. Bukdahl, która była rektorem Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych i członkinią Królewskiego Duńskiego i Norweskiego Towarzystwa Naukowo-Literackiego, wygłosi wykład inaugurujący zatytułowany: “Czy sztuka site-specific może stworzyć nowe sposoby myślenia, zaangażowania, a nawet działania?”.

- Artyści, poczynając od Leonarda da Vinci po współczesnych twórców, takich jak Ai WeiWei, od zawsze zdawali sobie sprawę z tego, że język formy może komunikować doświadczenia i wiedzę, których słowo mówione i pisane albo nie są w stanie odpowiednio wyrazić, albo zwyczajnie nie potrafią przekazać - mówi prof. Bukdahl. - Dlatego różne formy sztuk wizualnych mogą odsłonić dla nas nowe perspektywy i ważne znaczenia, pozostające poza zasięgiem języka słów. To samo tyczy się wielu nowych projektów site-specific. Często to właśnie tam znajdziemy najbardziej innowacyjne i oryginalne wizualizacje tematu wolności, praw człowieka i wolności słowa. 

W dalszej części dnia doświadczeniami i przemyśleniami dzielić się będą ze słuchaczami: Barbara Horvath, kuratorka projektów artystycznych w przestrzeni publicznej Wiednia; Taru Tappola, która od 2017 r. kieruje działem sztuki w przestrzeni publicznej w HAM Helsinki Art Museum; Mirosław Haponiuk, współtwórca i dyrektor Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” w Lublinie oraz Enrico Lunghi, kurator projektów artystycznych, pracownik naukowy Ministerstwa Edukacji w Luksemburgu.

- Dzięki boomowi budowlanemu i zasadzie przeznaczania jednego procenta wartości projektów budowlanych na sztukę, Helsinki zamawiają aktualnie więcej publicznych projektów artystycznych niż kiedykolwiek wcześniej - mówi Taru Tappola. - HAM Helsinki Art Museum odpowiada za kwestie kuratorskie i nadzór nad tymi projektami. W swoim wystąpieniu przedstawię praktyki i zasady zamawiania dzieł sztuki w przestrzeni publicznej przez HAM na przykładach z ostatnich lat.

Ostatni wykład tej części konferencji wygłosi Enrico Lunghi, pracownik naukowy w Ministerstwie Edukacji Narodowej (SCRIPT) oraz na Uni.lu, który będzie się zastanowiał: “Co sztuka w przestrzeni publicznej ma wspólnego ze swoją prawdziwą publicznością”, podając jako przykład prace Berta Theisa i Jochena Gerza.

- Wiele przykładów projektów artystycznych w przestrzeni publicznej pokazuje, że publiczność, która musi z nimi żyć, albo nie wchodzi z nimi w interakcję, albo jest to interakcja jednostronnie negatywna - tłumaczy Enrico Lunghi. - W innych przypadkach publiczność ta może być obojętna albo poczuć się skonfrontowana z poczuciem upokorzenia, nie mając jak wyrazić swojego braku siły i partycypacji. Być może bierze się to z założenia, że „przestrzeń publiczna” jest tylko technicznym terminem w urbanistyce, a nie ruchomym polem relacji antropologicznych, historycznych i społecznych.

Przedpołudniową część konferencji zamknie dyskusja, którą poprowadzi prof. Paweł Leszkowicz (z Uniwersytetu Adama Mickiewicza). O projekcie Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska, za którą odpowiada CSW Łaźnia rozmawiać będą: Jadwiga Charzyńska (dyrektor CSW ŁAŹNIA), prof. Jacek Dominiczak (ASP Gdańsk), Norbert Weber (kurator, członek międzynarodowego komitetu Muzeum Sztuki Współczesnej w Rydze) i Enrico Lunghi.

 

Za festiwalem “Niefestiwal Miasto i Sztuka stoi Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
Za festiwalem “Niefestiwal Miasto i Sztuka" stoi Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Druga część konferencji należeć będzie do gdańskich instytucji, które przedstawią swoje projekty - Łaźnia, GGM i IKM. O związkach miasta ze sztuką na podstawie Warszawy, opowie też Grzegorz Piątek, krytyk i badacz architektury.

Całość podsumuje dyskusja z udziałem Barbary Frydrych, dyrektorki Biura Prezydenta ds. Kultury i przedstawicieli instytucji miasta, która ma służyć wypracowaniu dobrych praktyk i strategii działania we wprowadzaniu sztuki w przestrzeń Gdańska.

 

PROGRAM KONFERENCJI:

Część I 

Sztuka i jej perspektywy rozwoju w przestrzeniach miejskich

 

10:00-10:45 prof. Else Marie Bukdahl, profesor Uniwersytetu Aalborg w Danii

Czy sztuka site-specific może stworzyć nowe sposoby myślenia, zaangażowania, a nawet działania?

 

10:45-11:00 przerwa

 

11:00-11:20 Barbara Horvath, kuratorka projektów artystycznych w przestrzeni publicznej Wiednia

Czy sztuka w przestrzeni publicznej może zmienić warunki życia ludzi? Projekty i propozycje zmniejszenia deficytów społeczno-politycznych i kulturalnych w Austrii i na świecie.

 

11:45-12:05 Taru Tappola, kierowniczka działu sztuki w przestrzeni publicznej HAM Helsinki Art Museum, Helsinki

Sztuka w przestrzeni publicznej Helsinek: przykłady, praktyki i wyzwania

 

12:10-12:30 dr Mirosław Haponiuk, dyrektor Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża", Lublin

Sztuka jako obce ciało. Doświadczenia Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej “OTWARTE MIASTO”

 

12:30-12:45 przerwa

 

12:45-13:05 Enrico Lunghi, kurator projektów artystycznych, pracownik naukowy Ministerstwa Edukacji w Luksemburgu

Co „sztuka w przestrzeni publicznej” ma wspólnego ze swoją prawdziwą publicznością?

 

13:10-13:55 DYSKUSJA I

goście: Jadwiga Charzyńska (dyrektor CSW ŁAŹNIA), prof. Jacek Dominiczak (ASP Gdańsk), Norbert Weber (kurator, członek międzynarodowego komitetu Muzeum Sztuki Współczesnej w Rydze), Enrico Lunghi,

Prowadzenie: prof. Paweł Leszkowicz (Uniwersytet Adama Mickiewicza).

Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska - dokonania dokonania w ramach projektu, jego rola i wizja rozwoju.

 

13:55-15:00 przerwa na lunch

 

Część II 

Miasto wobec realizacji artystycznych w przestrzeniach publicznych

 

15:00-15:45 Grzegorz Piątek, krytyk i badacz architektury, pisarz, kurator.

Sztuka w przestrzeni publicznej Warszawy. Spojrzenie krytyka i mieszkańca

 

15:50-16:10 Agnieszka Kulazińska, kierownik działu wystaw, Aleksandra Księżopolska, kurator ds. rezydencji artystycznych, CSW ŁAŹNIA.

Działania Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w przestrzeni publicznej

 

16:15-16:35 - Agata Piech, przedstawicielka GGM.

Działania Gdańskiej Galerii Miejskiej w przestrzeni publicznej

 

16:40-17:00 - Barbara Sroka, zastępca dyrektora IKM.

Działania Instytutu Kultury Miejskiej w przestrzeni publicznej

 

17:05-17:15 - Tomasz Konopacki, Główny Specjalista ds. Kontaktów Społecznych, Rzecznik Prasowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej S.A.

Rola sztuki w inwestycjach publicznych na przykładzie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

 

17:20-18:00 DYSKUSJA II

Barbara Frydrych (Dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury), Andrzej Stelmasiewicz (Przewodniczący Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska), Grzegorz Sulikowski (Miejski Konserwator Zabytków), Michał Szymański (Z-ca Dyrektora ds. Przestrzeni Publicznej Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni), Maria Magdalena Koprowska (kierownik Zespołu Urbanistycznego Port, Biuro Rozwoju Gdańska), Jadwiga Charzyńska, Barbara Sroka, Tomasz Konopacki,

Prowadzenie: Artur Celiński (politolog, ekspert w temacie polityki kulturalnej).

Dyskusja dotycząca roli sztuki współczesnej w przestrzeni Miasta Gdańska. Dyskusja służąca wypracowaniu dobrych praktyk i strategii działania, stworzenia platformy współpracy - służąca realizacji m.in. priorytetu sztuka w przestrzeni publicznej (w ramach programu operacyjnego Kultura i Czas Wolny) w Gdańsku.

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku