• Start
  • Wiadomości
  • Sztuka w kontenerach, performanse, dyskusje, filmy - na Dolnym Mieście trwa “Niefestiwal”

Sztuka w kontenerach, performanse, dyskusje, filmy - na Dolnym Mieście trwa “Niefestiwal”

“Niefestiwal Miasto i Sztuka. Moja Wolność” prezentuje sztukę współczesną w przestrzeni miasta. Wydarzenie, które organizuje Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, trwa jeszcze tylko kilka dni - do niedzieli, 28 lipca. Śladów artystów - ich dzieł i aktywności - należy szukać na Dolnym Mieście. Zobacz, gdzie.
24.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Niefestiwal Miasto i Sztuka. Moja Wolność . Kwiaty Mirelli von Chrupek
"Niefestiwal Miasto i Sztuka. Moja Wolność". Kwiaty Mirelli von Chrupek
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

“Niefestiwal Miasto i Sztuka” to sposób, aby sztuką współczesną zainteresować i oswoić z nią osoby, które rzadko odwiedzają galerie sztuki.  

Kuratorki wydarzenia: Anna Szynwelska i Kinga Jarocka mają nadzieję, że w ten sposób przekonają do artystycznych działań i gdańszczan, i turystów, a “Niefestiwal”, który w założeniu ma być imprezą cykliczną - stanie się jeszcze jedną atrakcją kulturalną Gdańska.    

- Chcieliśmy, aby całość nie była zbyt hermetyczna i przekonała te osoby, które na co dzień nie są odbiorcami sztuki współczesnej - tłumaczy Anna Szynwelska. - Przekonać ich, że sztuka współczesna jest całkiem fajna. Przygotowaliśmy więc wyważoną ofertę, tak aby zadowolić osoby, które mają wysokie wymagania, jeśli chodzi o sztukę, ale umieściliśmy w programie również części warsztatowe, performatywne a nawet scenki piknikowe, które mogą przekonać przypadkowych przechodniów.

W tym roku festiwalowe wydarzenia łączy temat “wolności”, który znajduje się w podtytule “Niefestiwalu”.

- Każdego artystę prosiliśmy, aby zinterpretował to słowo i przygotował pracę, która będzie odpowiedzią na pytanie: “czym jest dla ciebie wolność?“ - Mówi Anna Szynwelska. - Pomysł na hasło zainspirowany jest oczywiście Rokiem Wolności i Solidarności, który obchodzimy w tym roku w mieście.

 Moja wyspa Agata Królak stanęła na podwórzu CSW ŁAŹNIA. To bardzo osobista przestrzeń symbolizująca pokój dziecięcy. Przestrzeń pomalowana jest na biało i dopełniona namalowanymi przez artystkę elementami, które mają otwierać dziecięcą wyobraźnię na to, co fantastyczne, magiczne, ich własne. Artystka zaprasza dzieci i dorosłych do wspólnego, kreatywnego zgłębiania tematów wolności, marzeń i fantazji
"Moja wyspa" Agata Królak stanęła na podwórzu CSW ŁAŹNIA. To bardzo osobista przestrzeń symbolizująca pokój dziecięcy. Przestrzeń pomalowana jest na biało i dopełniona namalowanymi przez artystkę elementami, które mają otwierać dziecięcą wyobraźnię na to, co fantastyczne, magiczne, ich własne. Artystka zaprasza dzieci i dorosłych do wspólnego, kreatywnego zgłębiania tematów wolności, marzeń i fantazji
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Dzisiaj można wybrać się na dwugodzinny spacer z Opowiadaczami Historii ścieżką wolności. Start o godz. 17.30, przy wejściu do budynku CSW Łaźnia (ul. Jaskółcza 1). Opowiadaczką będzie Danuta Pluzińska, ale też obejrzeć film (godz. 19) pt. „BEUYS. Sztuka to rewolucja” w reż. Andresa Veiel’a. To opowieść o charyzmatycznym niemieckim artyście, teoretyku sztuki, pedagogu, aktywiście i społeczno-politycznym reformatorze Josephie Beuys’ie, który twierdził, że każdy z nas jest artystą w życiu, każdy może tworzyć sztukę i wpływać na nią oraz otaczający go świat. Wstęp wolny.

Każdego dnia możemy też oglądać dzieła artystów w szkatułowych galeriach - kontenerach. Instalację "Maximum Waste” autorstwa Bolesława Chromrego I Magadaleny Sawickiej zobaczymy do 28 lipca, od godz. 12 do 21. Główna część wystawy znajduje się w CSW Łaźnia, natomiast gablotki z instalacjami artystów umieszczono w przestrzeni Dolnego Miasta. Artyści komentują naszą rzeczywistość, ale prezentują też widzowi drogę ucieczki w świat fantazji. Zadają pytania - czy rzeczy, które posiadamy dają nam poczucie wolności, czy raczej ją ograniczają? Czy w świecie dążącym do wielkiego kataklizmu będziemy potrafili opamiętać się i zatrzymać na chwilę? Czy jesteśmy jeszcze w stanie pohamować wielki głód posiadania i konsumpcyjne szaleństwo? 

 Niefestiwal Miasto i Sztuka. Moja Wolność . Wystawa w kontenerze
"Niefestiwal Miasto i Sztuka. Moja Wolność". Wystawa w kontenerze
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Na wystawie “Gdania” znajdziemy prace młodych artystów spoza Gdańska: Ada Zielińska, Marcin Janusz, Paweł Włodarski i Justyna Górowska zastanawiają się, jakie oni mają skojarzenia związane z naszym miastem. Prace znajdują się w kontenerze przy ul. Kamienna Grobla przy pomoście Nad Nową Motławą

Warto też wpaść do Klubu 100cznia (ul. ks. Popiełuszki 56). Działa tu do 27 lipca - finisaż o godz. 18, alternatywny concept-store „Fignacy Freedome Store”. Przedmioty dostępne w tym sklepie balansują na granicy sztuki i produktu. Tematycznie odnoszą się do szeroko rozumianej tematyki wolności, transformacji i Stoczni Gdańsk. 

Przed nami jeszcze dwa spotkania z artystami:

27.07 sobota o godz. 17.30

Biblioteka pod Żółwiem, ul. Świętego Ducha 111

Nowy Duch ul. Św. Ducha? Czy sztuka współczesna ma rację bytu w przestrzeniach historycznych? / Grzegorz Sulikowski, Karina Rembiewska, Jadwiga Charzyńska

 

28.07 niedziela o godz. 18

CSW ŁAŹNIA 1, Parakino

Spotkanie z twórcą / pokaz Wideoartu: Dowolność wolności / Paweł Paulus Mazur

Szczegółowy program znajdziesz tutaj

CZYTAJ:

CWS Łaźnia. “Niefestiwal” - sztuka idzie w miasto. Szukaj jej na Dolnym Mieście już od 19 lipca

 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WERNISAŻY

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę