• Start
  • Wiadomości
  • Sztuka tkaniny w Ratuszu Staromiejskim. Wystawa K3 Sztuka włókna

Sztuka tkaniany i kobiece działania w Ratuszu Staromiejskim. Wystawa K3 Sztuka włókna

Nadbałtyckie Centrum Kultury zorganizowało wspólną wystawę prac Barbary Polkowskiej-Ugwu, Barbary Westman i Agaty Zielińskiej-Głowackiej, które od lat są zafascynowane sztuką włókna: wątkiem i osnową, przeplotem i wiązaniem. Artystki wciąż poszerzają techniki o nowe technologie i materiały, co pozwala im przekraczać granice tradycyjnie rozumianej tkaniny i eksperymentować. 
04.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Praca Barbary Polkowskiej-Ugwu
Praca Barbary Polkowskiej-Ugwu
Mat. NCK

 

Różnorodność form, materiałów i tematyki prac na wystawie obrazuje zmienność fascynacji i zainteresowań, które towarzyszą artystkom. Barbara Polkowska-Ugwu, Barbara Westman i Agata Zielińska-Głowacka chętnie wykorzystują środki formalne z zakresu wszystkich sztuk plastycznych. 

Tak szerokie spektrum działań, które mieści się w określeniu „sztuka tkaniny”, daje artystkom niemalże nieograniczone możliwości operowania tym niezwykłym medium, a także konfrontacji ze sobą na kolejnej już wspólnej wystawie.

Kim są artystki?

 

BARBARA POLKOWSKA-UGWU

Ukończyła PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku w 1987 r. na Wydziale Architektury Wnętrz. Zajmuje się tkaniną unikatową, malarstwem, aranżacją przestrzeni wystawowych, działalnością pedagogiczną, prowadzi warsztaty artystyczne, jest autorką podręczników do nauczania plastyki. Swoje prace prezentowała na indywidualnych wystawach  w Berlinie, Druskiennikach, Łodzi, Gdańsku, Gdyni, Sopocie. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych  krajowych i międzynarodowych. Jest laureatką nagród i wyróżnień, m. in. Prezydenta miasta Gdańska 2018 r. Prace artystki znajdują się w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Miasta Gdyni, oraz prywatnych kolekcjach we Francji, Kanadzie, USA, Niemczech, Anglii i w Polsce.

 

Praca Barbary Westman
Praca Barbary Westman
Mat. NCK



BARBARA WESTMAN   

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu w 2001 roku. Uzyskała dwa równorzędne dyplomy: w zakresie grafiki warsztatowej w pracowni Profesora Tadeusza Jackowskiego oraz w zakresie tkaniny artystycznej w pracowni Profesora Andrzeja Banachowicza. Od 2002 roku przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadzi pracownię grafiki warsztatowej oraz pracownię tkaniny artystycznej w Slippery Rock University. 
Westman bierze czynny udział w wystawach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w USA, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Niemczech, Polsce, Portugalii, Hiszpanii, Bułgarii, Francji i Holandii, oraz w Fondo Donne ad Arte/ Academy of Fine Arts w Neapolu, Bibliotheca Alexandrina w Egipcie, oraz PennState University w Beaver (USA).

www.barbarawestman.com     

Instagram: #fiberartprintmaking

 

Agata Zielińska-Głowacka, praca pt. Mozaika I
Agata Zielińska-Głowacka, praca pt. Mozaika I
Mat. NCK

 

AGATA ZIELIŃSKA-GŁOWACKA

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2017 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuki na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie jest adiunktem w Pracowni Sztuki Włókna w macierzystej uczelni. Zajmuje się szeroko pojętą sztuką włókna, miniaturą tkacką, papierem ręcznie czerpanym i tkaniną eksperymentalną. W 2012 r. była laureatką I nagrody 7. Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” oraz Award Excellent 7. Międzynarodowego Biennale Sztuki Włókna „Od Lozanny do Pekinu” w Nantong (Chiny). Członek Rady Programowej XIV Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi 2013.

Dyrektor Międzynarodowej Konferencji Sztuki Włókna „Eksperyment” w Gdańsku w 2014 roku. Uczestnik oraz juror wielu wystaw, konkursów tkaniny artystycznej i miniatury tkackiej.

 

Wystawa pt. K3 Sztuka włókna, organizowana jest przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Potrwa do 12 lipca 2019 r. Wstęp wolny.

Wystawa w Ratuszy Staromiejskim czynna jest codziennie w godz. 10 - 18. 

CZYTAJ:

Zgódź się na “Nie wiem”. Wystawa prac Karoliny Bracławiec tylko do 13 lipca. Wernisaż w sobotę, 6 lipca

11. Festiwal Kultur "Okno na Świat”. Wielokulturowy Gdańsk zaprasza - słuchaj, smakuj i doświadczaj

Jak kupowane są dzieła sztuki. Anda Rottenberg i Aneta Szyłak: Dlaczego sztuka współczesna irytuje

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej