PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Szpital na Zaspie: osiem nowoczesnych sal operacyjnych, by ratować zdrowie i życie

Szpital na Zaspie: osiem nowoczesnych sal operacyjnych, by ratować zdrowie i życie
Super nowoczesny blok operacyjny, złożony z ośmiu sal, oddano do użytku w szpitalu Copernicus na Zaspie. Czas był najwyższy, bowiem pomieszczenia i sprzęt, z których korzystali dotąd lekarze, pamiętał czasy schyłkowego PRL. Są też nowe oddziały i bezpłatny parking. Budowa trwała prawie dwa lata, kosztowała prawie 90 mln zł.
Jedna z supernowoczesnych sal bloku operacyjnego szpitala na Zaspie, którą oddano do użytku w piątek, 15 maja
Jedna z supernowoczesnych sal bloku operacyjnego szpitala na Zaspie, którą oddano do użytku w piątek, 15 maja
Copernicus

 

Nowy budynek otwarto w piątek, 15 maja 2020 r. Symboliczną wstęgę przecięli: marszałek Mieczysław Struk i członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska, w obecności m.in. prezesa spółki Copernicus Dariusza Kostrzewy.

Wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się 2 lipca 2018 r., a 27 listopada 2018 r. zawieszono wiechę. Jednak budowa rozpoczęła się już 12 kwietnia 2018 r., a zakończyła 23 marca 2020 r.

 

Nowoczesny obiekt

W ramach rozbudowy Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku wybudowano trzykondygnacyjny obiekt wraz z infrastrukturą techniczną, instalacjami i niezbędnymi przyłączami technicznymi i zagospodarowaniem terenu. Powierzchnia budynku to prawie 5 664 m kw. Powstało też wewnętrzne patio doświetlające pomieszczenia parteru i pierwszego piętra. Nowy budynek połączony jest ze starym szpitalem trzykondygnacyjnym łącznikiem oraz nadbudową istniejącego łącznika na kondygnacji pierwszego piętra. W ramach inwestycji zmodernizowano też trafostację, tlenownię i kotłownię. Na najniższym poziomie znajdują się szatnie i pomieszczenia techniczne, pomieszczenie przyłącza wody wyposażone w generator chloru, centralny magazyn na odpady medyczne i odpady bytowe (segregowane). 

 

Osiem sal operacyjnych połączonych ze szpitalem

Na parterze powstały dwa oddziały szpitalne - Oddział Urologiczny (29 łóżek) i Oddział Urazowo-Ortopedyczny (39 łóżek) wraz salami zabiegowymi z wyposażeniem medycznym (w tym zakupem RTG z ramieniem C, tor wizyjny laparoskopowy). Najważniejszą częścią obiektu jest ulokowany na I piętrze w pełni wyposażony blok operacyjny. 

- Cieszę się bardzo, że duży blok operacyjny na gdańskiej Zaspie został oddany do użytku - mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Lekarze, pielęgniarki i cały personel medyczny będą mieć dostęp do nowoczesnych urządzeń i przestronnych pomieszczeń. W sterylnych warunkach będą mogli wykonywać najbardziej skomplikowane operacje, które są realizowane w tym szpitalu. Oddajemy do użytku ten w tempie zrealizowany obiekt pacjentom z Gdańska i całego Pomorza - dodał marszałek Struk.

Jak podkreśla prezes spółki Copernicus Dariusz Kostrzewa uruchomienie bloku operacyjnego to olbrzymi postęp i rozwój dla szpitala. 

- Przede wszystkim poprawi się komfort pracy i standard wykonywanych świadczeń medycznych. Będzie mnóstwo korzyści dla pacjentów i personelu. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu będziemy mogli wykonywać naszą pracę bezpieczniej, sprawniej i zgodnie z najwyższymi standardami - poinformował Kostrzewa.

 

Symboliczną wstęgę przecięli: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska, w obecności m.in. prezesa spółki Copernicus Dariusza Kostrzewy
Symboliczną wstęgę przecięli: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska, w obecności m.in. prezesa spółki Copernicus Dariusza Kostrzewy
Copernicus

 

W skład bloku wchodzi 8 sal operacyjnych, w tym sala hybrydowa, gdzie lekarze różnych specjalności mogą jednocześnie operować pacjenta oraz 6-stanowiskowa sala wybudzeniowa. 

- Czekaliśmy na ten blok operacyjny. Stary blok nie spełniał naszych oczekiwań - mówiła Małgorzata Antczak, kierownik Bloku Operacyjnego. - Teraz mamy osiem super nowoczesnych sal operacyjnych i nowoczesny sprzęt. Przechodzimy na nowoczesność - zaznaczała Antczak.

Blok będzie służył np. chirurgii ogólnej, ortopedii, urologii, ginekologii oraz do wielospecjalistycznych zabiegów w trybach nagłych. Na potrzeby nowych oddziałów, bloku operacyjnego i sal wybudzeń kupiono niezbędnych sprzęt oraz wyposażenie medyczne i niemedyczne. Są to m.in.: kardiomonitory, łóżka, stoły operacyjne, aparaty do znieczulania, aparaty USG, respiratory, defibrylatory, aparat do krążenia pozaustrojowego, urządzenie do pozaustrojowego utlenowania krwi ECMO.

- Inwestycje infrastrukturalne w zdrowie są od lat jednym z priorytetów samorządu województwa pomorskiego. Ta inwestycja idealnie wpasowuje się w prowadzoną przez nas politykę. Jest jedną z ważniejszych w ostatnich lat na terenie nie tylko Gdańska, ale i Pomorza - tłumaczyła Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego. Marszałkni przekazała też zespołowi szpitala specjalny plakat w kształcie serca, który powstał z laurek wykonanych przez dzieci w czasie pandemii. W ten sposób dzieci dziękują pracownikom ochrony zdrowia za ich ciężką pracę.

 

Stary blok operacyjny miał ponad 35 lat

Szpital św. Wojciecha jest trzecim największym w Gdańsku i jednocześnie trzecim co do wielkości szpitalem w województwie pomorskim. Posiada prawie 9 proc. wszystkich łóżek w regionie. Blok operacyjny na Zaspie powstał w 1984 r., a projekt pochodzi z lat 70. XX w. Modernizacja bloku operacyjnego i dostosowanie do obowiązujących wymagań jest praktycznie niemożliwe do zrealizowania. Oznaczałaby konieczność wstrzymania przyjęć pacjentów na większości oddziałów, podczas gdy rocznie operowanych jest 10 tys. osób, a 55 proc. wykonywanych operacji dotyczy przede wszystkim chorób onkologicznych.

 

Bezpłatny parking i szkolenia personelu

Przebudowany i rozbudowany został wewnętrzny układ komunikacyjny o ciągi jezdne z placami manewrowymi, chodniki dla pieszych oraz miejsca parkingowe. Powstało łącznie 75 bezpłatnych miejsc parkingowych dla pacjentów.

W ramach inwestycji zaplanowano środki na szkolenia kadr medycznych pracujących na oddziałach korzystających z bloku operacyjnego (dla 55 osób), funkcjonowanie infolinii onkologicznej, pomoc psychologiczną, pomoc psychoonkologiczną oraz tworzenie i funkcjonowanie zespołów interdyscyplinarnych. Przewidziano też szereg działań związanych z rozwojem wolontariatu. Dodatkowo, w ramach ograniczenia negatywnych skutków pandemii naszym regionie, samorząd województwa pomorskiego przekazał prawie 6,2 mln zł na zakup 15 tys. testów diagnostycznych w kierunku wirusa SARS CoV-2 oraz środków ochrony osobistej i dezynfekcji.

 

Koszt projektu

Wartość całej inwestycji to prawie 90 mln zł. Powstała w ramach projektu poprawy dostępności do wysokiej jakości specjalistycznych usług zdrowotnych, celem leczenia chorób cywilizacyjnych dla mieszkańców Pomorza poprzez rozbudowę Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku. Na tę kwotę składały się: roboty budowalne (prawie 56 mln zł), wyposażenie medyczne i niemedyczne (prawie 29 mln zł), promocja, obsługa projektu wraz z nadzorem inwestorskim, a także działania związane z przeciwdziałaniem pandemii SARS CoV-2. Środki w wysokości prawie 47,5 mln zł pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ponad 32,6 mln zł wyłożył samorząd województwa pomorskiego, ponad 5,5 mln zł pochodziło budżetu państwa, a prawie 4 mln zł dołożyła spółka Copernicus.

AUTOR: Dorota Kulka, tekst publikujemy dzięki uprzejmości portalu pomorskie.eu