PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Szmal, Bielecki, Jurecki i inni. Decydująca bitwa o Rio
Szmal, Bielecki, Jurecki i inni. Decydująca bitwa o Rio
Polska, Macedonia, Tunezja i Chile od piątku do niedzieli walczą w Ergo Arenie o olimpijskie nominacje. Z Gdańska do Rio de Janeiro pojadą dwa zespoły. - Awans jest obowiązkowy - zaznacza Tałant Dujszebajew, nowy selekcjoner reprezentacji Polski w piłce ręcznej mężczyzn.

Jedną z gwiazd reprezentacji Polski jest Bartosz Jurecki, najlepszy obrotowy mistrzostw świata 2015
Jedną z gwiazd reprezentacji Polski jest Bartosz Jurecki, najlepszy obrotowy mistrzostw świata 2015
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

W styczniu 2016 w Polsce odbywały się mistrzostwa Europy. Zakończyły się sukcesem organizacyjnym i frekwencyjnym, zawiedli szczypiorniści, bo zamiast medalu zajęli dopiero siódme miejsce.

- W części z nas te mistrzostwa Europy siedzą jeszcze z tyłu głowy - przyznaje Sławomir Szmal, kapitan drużyny, jeden z najlepszych bramkarzy świata.

- Jest chęć rehabilitacji, to dodatkowa mobilizacja - dodaje Michał Daszek, urodzony w Tczewie skrzydłowy. - Wszyscy mamy jeden jasny cel: awans na igrzyska olimpijskie.

Turniej kwalifikacyjny do Rio de Janeiro odbywa się w dniach 8-10 kwietnia w Ergo Arenie. Mecze Polaków zaplanowano na godz. 20.30.


PROGRAM TURNIEJU

Piątek, 8 kwietnia

  • 18:00 Tunezja - Chile
  • 20:30 Polska - Macedonia

Sobota, 9 kwietnia

  • 18:00 Macedonia - Tunezja
  • 20:30 Polska - Chile

Niedziela, 10 kwietnia

  • 18:00 Macedonia - Chile
  • 20:30 Polska - Tunezja


Awans do igrzysk olimpijskich uzyskają dwa zespoły. Biało-czerwoni są faworytami gdańskiego turnieju.

- Oczywiście każdy może otworzyć butelkę szampana jeszcze przed rozpoczęciem turnieju, ale zawsze powinniśmy mieć szacunek dla rywali. Jeśli myślimy, że zostaniemy w hotelu i wygramy, to tak się nie stanie - mówi trener Dujszebajew. - Naszym zadaniem jest nie tylko wywalczenie olimpijskiej kwalifikacji, ale wygranie turnieju w Gdańsku. Reprezentacja to duma dla każdego zawodnika, każdy powinien oddać na boisku serce i głowę.

Pierwszym rywalem biało-czerwonych będzie Macedonia, zdecydowanie najtrudniejszy z rywali. Gwiazdą drużyny jest prawy rozgrywający 35-letni Kirił Łazarow, który w przeszłości był królem strzelców mistrzostw świata (2009) i mistrzostw Europy (2012).

- Macedonia na każdej pozycji ma solidnych zawodników, mają świetnych szybkich skrzydłowych, największe zagrożenie to oczywiście Łazarow i na nim z pewnością będzie się skupiała nasza obrona - tłumaczy Daszek. - Ważne byśmy grali konsekwentnie w ataku i nie robili głupich błędów, nie tracili piłek, bo Macedończycy naprawdę szybko kontrują.

- Z zespołem z Macedonii wygraliśmy tylko raz, na ostatnich mistrzostwach Europy (po horrorze 24:23 - przyp. red.). To bardzo doświadczony zespół, nie możemy sobie pozwolić na dekoncentrację, bo błędy mogą zostać natychmiast przez rywali wykorzystane - przypomina Szmal. - W Gdańsku zawsze grało nam się bardzo dobrze, są tutaj świetni kibice i bardzo liczymy na ich wsparcie. 
 

Fani piłki ręcznej potrafią stworzyć doskonałą oprawę meczu i znakomicie dopingować biało-czerwonych
Fani piłki ręcznej potrafią stworzyć doskonałą oprawę meczu i znakomicie dopingować biało-czerwonych
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Wsparcie na pewno będzie, bo wszystkie bilety na pierwszy dzień turnieju, w piątek, 8 kwietnia, zostały już wyprzedane. W sprzedaży pozostało jeszcze kilkaset wejściówek na sobotę, 9 kwietnia) oraz około 1500 na niedzielę, 10 kwietnia. Bilety całodzienne (na oba mecze danego dnia) kosztują 59, 79 i 99 zł.

- W Gdańsku spędziłem trzy lata w Szkole Mistrzostwa Sportowego i dla mnie to miasto zawsze pozostanie niezwykłe. Podczas turnieju będę miał na trybunach swoją grupę fanów: rodzinę i znajomych - uśmiecha się Daszek.

Po Macedonii, kolejnymi rywalami biało-czerwonych będą Chile i Tunezja.

- O Chile trudno mi cokolwiek powiedzieć, bo nie widziałem ani jednego meczu tego zespołu, ale nie spodziewam się by zostali czarnym koniem turnieju. Z kolei zespół z Tunezji może nas zaskoczyć, sporo zawodników z tego kraju gra w ligach europejskich, co świadczy o jakości tej drużny - ocenia Szmal.

- Byłoby super, gdybyśmy do niedzielnego meczu z Tunezją podeszli zupełnie spokojnie, już pewni awansu - dodaje Daszek.

W przeddzień turnieju w Gdańsku trener Dujszebajew podał 16-osobowy skład reprezentacji Polski, który walczyć będzie o igrzyska olimpijskie. W ciągu jego trwania szkoleniowiec będzie mógł przeprowadzić ewentualnie jeszcze dwie zmiany.


REPREZENTACJA POLSKI

bramkarze: Sławomir Szmal (Vive Tauron Kielce), Marcin Wichary (Orlen Wisła Płock)

rozgrywający: Karol Bielecki (Vive Tauron Kielce), Michał Jurecki (Vive Tauron Kielce), Krzysztof Lijewski (Vive Tauron Kielce), Piotr Chrapkowski (Vive Tauron Kielce), Piotr Masłowski (Azoty Puławy), Michał Szyba (Gorenje Velenje), Andrzej Rojewski (SC Magedburg)

skrzydłowi: Mateusz Jachlewski (Vive Tauron Kielce), Adam Wiśniewski (Orlen Wisła Płock), Michał Daszek (Orlen Wisła Płock), Przemysław Krajewski (Azoty Puławy)

obrotowi: Mateusz Kus (Vive Tauron Kielce), Bartosz Jurecki (Chrobry Głogów), Kamil Syprzak (FC Barcelona Lassa)
 

Waldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze
Waldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze