PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Szlakiem odnowionych kamienic. Wybierz się na ciekawy spacer
Szlakiem odnowionych kamienic. Wybierz się na ciekawy spacer
Zakończyła się szósta edycja projektu „Gdańskie Fasady od Nowa”. Z tej okazji zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, Piotr Grzelak oraz Fundacja Urban Forms zapraszają mieszkańców, media i miłośników Gdańska na wspólny spacer. Zbiórka we wtorek 23 stycznia o godz. 12:30 przy ul. Szerokiej 74/76.

Zespół kamienic przy ul. Ogarnej odnowiony we wcześniejszej edycji programu
Zespół kamienic przy ul. Ogarnej odnowiony we wcześniejszej edycji programu
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Projekt „Gdańskie Fasady od Nowa” polega na tworzeniu dekoracji artystycznych różnym zespołom elewacji kamienic Głównego Miasta. Spacer będzie okazją do podsumowania projektu, który realizowany jest już 5 lat. Trasa wiedzie szlakiem kamienic odnowionych pod koniec minionego roku.

Barbara Brzuskiewicz, koordynatorka projektu Gdańskie Elewacje Od Nowa
Barbara Brzuskiewicz, koordynatorka projektu Gdańskie Elewacje Od Nowa
zdj. Mateusz Ochocki/KFP

Spotkanie rozpocznie zastępca prezydenta Piotr Grzelak, a spacer kuratorski poprowadzi Barbara Brzuskiewicz, koordynator konserwatorski i artystyczny projektu „Gdańskie Fasady od Nowa”, która opowie o wykonanych w roku 2017 dekoracjach, źródłach ich inspiracji oraz technikach wykonania. Na zakończenie spaceru, o godz. 13:30 organizatorzy zapraszają do kamienicy przy ul. Ogarnej 117/118, udekorowanej w ramach ubiegłorocznej edycji projektu na poczęstunek, podczas którego będzie można podzielić się wrażeniami i opiniami na temat projektu.

Ul. Szeroka. W odnowionych domach zwraca uwagę dbałość o detale
Ul. Szeroka. W odnowionych domach zwraca uwagę dbałość o detale
zdj. Mateusz Ochocki/KFP

Na czym polega projekt?

Projekt nadania dekoracji artystycznych fasadom kamienic Gdańskie Fasady Od Nowa zrodził się z potrzeby poprawy jakości przestrzeni publicznej na Głównym Mieście w Gdańsku. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców i użytkowników przestrzeni Prezydent Miasta Gdańska postanowił stworzyć projekt o charakterze artystycznym, nawiązującym do gdańskich tradycji okresu odbudowy. W wyniku konkursu, przeprowadzonego w ramach Programu współpracy Miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi, operatorem i organizatorem projektu została Fundacja Urban Forms, znana przede wszystkim z licznych realizacji wielkoformatowych murali na obszarze śródmieścia Łodzi.

Głównym założeniem projektu od strony ekonomicznej była partycypacja wspólnot mieszkaniowych w kosztach remontów. Musiały one sfinansować wspólne przeprowadzenie prac przygotowawczych tj. związanych z remontem czysto technicznym.

Natomiast po stronie Fundacji Urban Forms, dysponującej środkami miejskimi, znalazło się sfinansowanie kosztów wynajmu rusztowań, malowania oraz dekoracji artystycznej dla elewacji frontowych kamienic, malej architektury wraz zielenią oraz sporządzenie dokumentacji projektowej.

Czytaj też:

Gdańskie kamienice ożywione. To zasługa wspólnot, artystów i Miasta

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl