PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Szlachetna paczka i Akademia Przyszłości. Zostań wolontariuszem społecznych projektów

Szlachetna paczka i Akademia Przyszłości. Zostań wolontariuszem społecznych projektów
Aby kolejne edycje Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości mogły się odbyć, potrzeba ponad 14 tysięcy wolontariuszy. Trwa akcja „Pomagam, bo...”, której celem jest zainspirowanie Polaków do udziału w wolontariacie obu programów.  By zostać wolontariuszem Paczki czy Akademii, trzeba wysyłać zgłoszenie za pośrednictwem strony www.superw.pl.
Otwarty bagażnik samochodu, w środku paczki świąteczne, obok samochodu z obu stron młodzi ludzie, stoją uśmiechają się
Finał Szlachetnej Paczki w 2020 roku w rejonie Gdańsk Żabianka mógł się odbyć dzięki wolontariuszom. Stowarzyszenie WIOSNA czeka na osoby, które zaangażują się w kolejne edycje.
Fot. Ines Vogel

 

- Działam w Szlachetnej Paczce już od dziesięciu lat - mówi Artur Siedziński, specjalista ds. Promocji i Projektów Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości w województwie pomorskim. - Trafiłem do projektu jako wolontariusz, wcześniej byłem w rodzinie obdarowanej. Bezpośrednim powodem, który sprawił że zostałem wolontariuszem, był uśmiech osób obdarowanych w projekcie Świąteczna Paczka. 

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości to dwa programy społeczne zainicjowane przez Stowarzyszenie Wiosna. Pierwszy z nich łączy tysiące wolontariuszy, rodziny w potrzebie, darczyńców i dobroczyńców. Wolontariusze szukają rodzin w potrzebie, spotykają się z nimi, “diagnozują” i podejmują decyzję o włączeniu do projektu. Darczyńcy przygotowują konkretną pomoc dla konkretnej rodziny. Dobroczyńcy, angażując się finansowo, dają swoją energię dobroci, dzięki której system Szlachetnej paczki może skutecznie działać. Rodziny w potrzebie oprócz konkretnej pomocy otrzymują nadzieję na lepsze jutro i impuls do zmiany. 

Stowarzyszenie WIOSNA, organizator Szlachetnej Paczki, daje niezwykłą filozofię pomagania, twórcze podejście do pracy z ludźmi, unikatowe systemy zarządzania i możliwość pracy dla innym. Całość pozwala pomagać osobom w ciężkiej sytuacji w wyjątkowy sposób, który daje możliwość emocjonalnego zaangażowania się dla drugiego człowieka a jednocześnie pozwala poznać fantastycznych wolontariuszy i wspaniałe rodziny, które mają szansę na lepszy los. 

Więcej informacji na temat projektu można uzyskać na www.szlachetnapaczka.pl

 

Z doświadczeń Szlachetnej Paczki wyrósł kolejny projekt - Akademia Przyszłości, czyli ogólnopolski program, który dzięki unikalnej metodologii - Systemowi Motywatorów Zmiany - przeprowadza dzieci od porażki w szkole do sukcesów w życiu. 

 

plakatWiosna

 

Akademia Przyszłości powstała w 2003 roku z inicjatywy księdza Jacka WIOSNY Stryczka i jest siostrzanym projektem Szlachetnej Paczki. Kiedy wolontariusze odwiedzali rodziny w potrzebie, dostrzegli, że dzieci potrzebują nie tylko materialnej pomocy, ale przede wszystkim wyprowadzenia ich z błędnego przeświadczenia, że do niczego się nie nadają.

- Akademia sprawia, że dzieci, które dotychczas czuły się nieważne, mogą poczuć się wyjątkowe - tłumaczy Artur Siedziński. - Stają się czyimś oczkiem w głowie. To uczucie przeprowadza je do lepszego życia. Dzięki całorocznej pracy z tutorem-wolontariuszem, Akademia zapewnia mądrą pomoc swoim podopiecznym. W Akademii dziecko jest najważniejsze. Wierzymy w jego potencjał. Wiemy, że zasługuje na czas i uwagę. Traktujemy je poważnie, jest naszym partnerem

Więcej informacji na www.akademiaprzyszlosci.org.pl

 

Jak mówi Artur Siedziński do wolontariatu w obu projektach może zgłosić się każdy. Chętni otrzymają niezbędne wsparcie od organizacji: wezmą udział w szkoleniu, otrzymają niezbędne materiały, mogą liczyć też na wsparcie liderów podczas udziału w projekcie. Otrzymają certyfikat poświadczający zdobyte umiejętności. 

Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Dzięki połączeniu wrażliwości ochotników oraz systemowym, wdrażanym od lat rozwiązaniom mądrej pomocy, tylko w zeszłej edycji  w 2020 Paczka dotarła do ponad 14 tys. rodzin. Akademia Przyszłości to siostrzany program Paczki, który od 2003 roku stanowi bezpieczną i twórczą przestrzeń dla dzieci. Podczas zeszłej edycji wsparcie w budowaniu własnej wartości otrzymało 1 650 podopiecznych Akademii.oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl