PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Szkoła Podstawowa nr 65 ma już 60 lat. Szkolna społeczność uroczyście obchodziła jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 65 ma już 60 lat. Szkolna społeczność uroczyście obchodziła jubileusz
Z okazji okrągłych urodzin szkoły był tort, występy artystyczne uczniów i wspomnienia absolwentów "sześćdziesiątki piątki". Przy okazji można było podziwiać nowy przyszkolny kompleks sportowy, który powstał w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zawartego w związku z inwestycjami realizowanymi na Dolnym Mieście. W sobotę, 25 września, przecięto symboliczną wstęgę przy nowym obiekcie.
Było symboliczne przecięcie wstęgi przy nowym obiekcie sportowym, wkrótce będzie on w pełni dostępny dla uczniów
Było symboliczne przecięcie wstęgi przy nowym obiekcie sportowym, wkrótce będzie on w pełni dostępny dla uczniów
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Budowa kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej nr 65, przy ul. Śluza 6, jest pierwszym z 17 celów publicznych określonych w ramach Partnerstwa Publiczno - Prywatnego na Dolnym Mieście. Projekt realizowany jest przez Miasto Gdańsk i spółkę GGI Dolne Miasto, należącą do trójmiejskiego dewelopera Euro Styl z Grupy Dom Development.

W sobotę nowy obiekt został oficjalnie zaprezentowany. Kiedy tylko zakończą się ostatnie procedury odbiorowe i formalności związane z przekazaniem tego boiska, uczniowie będą mogli z niego skorzystać.

 

Na nowoczesnym obiekcie sportowym znalazły się boiska do gry w koszykówkę, piłkę nożną i siatkową. Jest też bieżnia i skocznia do skoków w dal
Na nowoczesnym obiekcie sportowym znalazły się boiska do gry w koszykówkę, piłkę nożną i siatkową. Jest też bieżnia i skocznia do skoków w dal
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W obchodach jubileuszu 60-lecia SP 65 uczestniczyła m.in. Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, kombatanci, a także krewni Alfa Liczmańskiego, który jest patronem tej szkoły.

Wiceprezydent Monika Chabior odczytała w trakcie uroczystości list gratulacyjny od prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

- Myślę, że każdy, kto dziś tutaj jest, uśmiecha się całym sercem, patrząc jak niesamowicie ta szkoła rozkwita, jak potrafi łączyć absolutnie całą społeczność w swojej różnorodności, jak potrafi być ugruntowana w wartościach, w historii, w tym co dla nas ważne, a równocześnie promieniować absolutnie niesamowitą sztuką, przyrodą i sportem - powiedziała zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior.

 

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się przed gmachem SP 65, przy pomniku Alfa Liczmańskiego
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się przed gmachem SP 65, przy pomniku Alfa Liczmańskiego
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Co wyróżnia tę gdańską szkołę?

- Myślę, że przede wszystkim to, iż panuje tu rodzinna atmosfera. Zanim zostałam dyrektorem tej szkoły, wcześniej - będąc dzieckiem - byłam jej uczennicą. Potem pracowałam jako nauczycielka w tym miejscu, a przed 18 laty zostałam właśnie dyrektorem SP 65. I wielu naszych absolwentów wraca właśnie tutaj, po latach, jako nauczyciele. To znaczy, że dobrze się tutaj czuli, i czują tu jakąś misję - uważa Jolanta Kwiatkowska - Reichel, dyrektor SP nr 65 w Gdańsku. - Myślę, że dużo opiera się o postać naszego patrona, Alfa Liczmańskiego. Wartości, które on reprezentuje są uniwersalne i aktualne do dziś. Stąd patriotyzm i tradycje harcerskie w naszej szkole. Kiedy zaczęto na nowo odkrywać historię Żołnierzy Niezłomnych, zwanych Wyklętymi, to nasza szkoła aktywnie się w to włączyła - dodaje.

SP 65 stawia też na sport. Jako, że budynek szkoły znajduje się w sąsiedztwie rzeki Motława, spotkać można tutaj osoby pływające kajakami z Uczniowskiego Klubu Sportowego Motława.

- Stawiając na sport nie chodzi o to, by doczekać się wychowanki, która właśnie reprezentowała Polskę na mistrzostwach Europy i mistrzostwach Świata. Tu chodzi przede wszystkim o wychowanie młodzieży. Sport to profilaktyka, jeśli chodzi o problem nałogów, to także zdrowy styl życia - zaznacza dyrektor Jolanta Kwiatkowska - Reichel.

Szkoła współpracuje też z Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia", której siedziba znajduje się po sąsiedzku. Uczniowie wykonują prace nierzadko pod kierunkiem znanych artystów, także na szkolnych ścianach.

 

Obchody 60-lecia szkoły były okazją do zwiedzenia gmachu SP 65, zajrzenia w niemal każdy jej kąt, a także obejrzenia wystaw fotograficznych
Obchody 60-lecia szkoły były okazją do zwiedzenia gmachu SP 65, zajrzenia w niemal każdy jej kąt, a także obejrzenia wystaw fotograficznych Nz. prof. Jerzy Grzywacz
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Z okazji okrągłych urodzin, w gmachu szkoły przy ul. Śluza 6, przygotowano też wystawy fotograficzne, na każdym z trzech pięter szkoły. Większość z nich liczyła sobie kilkadziesiąt lat i przedstawiała najczęściej klasyczne, grupowe zdjęcia szkolne. Niektóre wykonywane były na wycieczkach i wyjazdach integracyjnych. Sporo było też zdjęć dokumentujących aktywność szkoły i jej uczniów w różnego typu oficjalnych miejskich uroczystościach związanych z wybuchem i tragedią II wojny światowej.

Nie dziwiło więc, że wśród gości pojawili się kombatanci wojenni, krewni żołnierzy AK, a także przedstawiciele stowarzyszeń skupiających tzw. rodziny katyńskie.

Obecny był m.in. kpt. w st. spoczynku prof. Jerzy Grzywacz, Prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

- Szkoła to ważny element życia każdego człowieka. Do dzisiaj pamiętam te krótkie zdania z elementarza, jak: "Ala ma kota". Nie wiem, czy dzisiaj są one także używane, ale to są wspomnienia, bardzo ważne - myślę, że dla każdego człowieka. W związku z tym, że waszym patronem jest Alf Liczmański, to wypada mi wspomnieć, że za dwa dni przypada 82. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Alf był instruktorem, był komendantem Chorągwi Gdańskiej w związku z czym mamy go zawsze w naszej serdecznej pamięci - powiedział Jerzy Grzywacz.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, na terenie SP 65 odbył się tradycyjny dzielnicowy festyn pod hasłem: "Pożegnanie lata".

 

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze