Szkoła floretu: 50 lat i tłumy chętnych

– U nas chce się uczyć połowa Gdańska – przekonuje Jacek Mielewczyk, dyrektor szkoły, która wypuściła w świat całą plejadę świetnych florecistów. Jej absolwentami są m.in. medaliści olimpijscy: Sylwia Gruchała, Magdalena Mroczkiewicz, Anna Rybicka i Cezary Siess. Właśnie mija półwiecze od utworzenia tej placówki.
29.09.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 26 w Gdańsku. Czy wśród tych dzieci są przyszli mistrzowie?

Uroczystości jubileuszowe w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 26 w Gdańsku zaplanowano na 30 września. Początek – o godz. 13. Szkoła jest usytuowana przy ul. VII Dwór 6, na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego – z dala od miejskiego zgiełku, a jednocześnie blisko centrum.

– Kiedyś mówiło się o naszej szkole: mała i przytulna. Dziś jesteśmy dużą szkołą, ale ciągle przytulną – śmieje się Anna Sobczak, wicedyrektor ds. sportowych, była florecistka, uczestniczka igrzysk olimpijskich i absolwentka szkoły. – Ci, którzy się tutaj uczyli w przeszłości, mają chyba dobre wspomnienia, bo zapisują do nas swoje dzieci a nawet wnuki.

I sport, i nauka

W ZKPiG nr 26 w roku szkolnym 2015/2016 uczy się około 600 uczniów, o których edukację dba 73 nauczycieli i trenerów. Co ciekawe, aż 19 z nich to absolwenci szkoły.

O jakości kształcenia świadczą wysokie wyniki egzaminów gimnazjalnych. W ostatnich latach szkoła uzyskała tytuły: Szkoła Odkrywców Talentów, Szkoła Myślenia, Ekologiczna Szkoła.

– Mamy świetne wyniki w nauce oraz w sporcie. Stworzyliśmy unikatowy system szkolenia. Jesteśmy integralnie związani z klubami UKS Atena, a także z AZS AWFiS Gdańsk – mówi dyrektor Jacek Mielewczyk.

– Nasi gimnazjaliści osiągają najlepsze wyniki na egzaminach, zdecydowanie powyżej średniej krajowej, dzięki czemu dostają się do wymarzonych liceów. Podobnie jest wśród szóstoklasistów – dodaje Anna Sobczak. – W sporcie należymy do najlepszych w kraju, co roku nasze dzieci z najważniejszych krajowych imprez przywożą wiele medali.

Uczniowie regularnie otrzymują nagrody od prezydenta Gdańska oraz marszałka województwa pomorskiego. Najbliższe – za bardzo dobre wyniki w nauce i rywalizacji sportowej w roku szkolnym 2014/2015 – prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wręczy już 8 października w Hali Widowiskowo–Sportowej AWFiS.

Mistrzowie floretu

W szkole podstawowej są klasy zwyczajne oraz o profilu sportowym. W gimnazjum są tylko klasy sportowe. Dyscypliną nadrzędną jest szermierka.

– Dzieci w szermierkę bawią się już w klasach 1-3, walczą gumowymi floretami – tłumaczy wicedyrektor Anna Sobczak.

Podstawy szermierki oraz edukacji zdobywali w szkole przy ul. Dwór VII 6 późniejsi medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy we florecie, wśród nich m.in.:

• Cezary Siess – brązowy medalista olimpijski w drużynie (1992), wicemistrz świata w drużynie (1990)

• Magdalena Mroczkiewicz – wicemistrzyni olimpijska w drużynie (2000), mistrzyni świata w drużynie (2003, 2007), wicemistrzyni świata w drużynie (1999, 2002), mistrzyni Europy w drużynie (2002, 2003)

• Sylwia Gruchała – najwybitniejsza polska florecistka. W bogatej kolekcji trofeów ma dwa medale olimpijskie: srebrny drużynowo (2000) i brąz indywidualnie (2004), złote medale indywidualne mistrzostw Europy (2000, 2002, 2005), indywidualne wicemistrzostwo świata (2003), mistrzostwo świata w drużynie (2003, 2007), wicemistrzostwo świata w drużynie (1999, 2002, 2010), mistrzostwo Europy w drużynie (2002, 2003)

• Anna Rybicka – wicemistrzyni olimpijska w drużynie (2000), mistrzyni świata w drużynie (2003), wicemistrzyni świata w drużynie (2002, 2010), trzykrotnie zdobywała brąz indywidualnie na mistrzostwach Europy (1997 w Gdańsku, 2004, 2006), mistrzostwo Europy w drużynie (2002, 2003)

Najlepsza w Polsce

Od kilku lat szkoła ma świetne warunki do trenowania. W 2009 roku, m.in. przy udziale miasta Gdańsk, powstała najnowocześniejsza hala szermiercza w Polsce, a może nawet w Europie. W tym miejscu działa znana na całym świecie Gdańska Szkoła Floretu*.

– W Europie pod tym względem rywalizować z nami może jedynie ośrodek w niemieckim Tauberbischofsheim, w którym na co dzień trenują wszystkie reprezentacje szermiercze tego kraju: floreciści, szabliści i szpadziści – wyjaśnia dyr. Mielewczyk. – W Gdańsku trenuje tylko floret. Mamy jedną dużą salę, trzy mniejsze i ciągle brakuje miejsca.

Z obiektów sportowych szkoły, wśród których są także bieżnia lekkoatletyczna i boisko do gier zespołowych, korzystają nie tylko uczniowie. Na zgrupowania przyjeżdżają także reprezentacje Polski we florecie kobiet i mężczyzn w różnych kategoriach wiekowych.

– W związku z tym, że posiadamy bazę noclegową, trenują u nas także inne kluby czy narodowe reprezentacje – dodaje dyrektor zespołu szkół. – Za pobyt muszą oczywiście płacić.

Więcej chętnych niż miejsc

Szkoła cieszy się bardzo dobrą opinią. W tej chwili dzieci uczą się w podstawówce i gimnazjum, łącznie w 29 klasach. Chętnych jest zdecydowanie więcej.

– U nas chce się uczyć połowa Gdańska – zaznacza dyr. Mielewczyk. – Co roku mamy bardzo dużo zgłoszeń, ale musimy odmawiać, bo nie mamy miejsc.

– Najpierw przyjmujemy uczniów z naszego rejonu, potem pozostałych. Niektórzy uczniowie dojeżdżają z odległych części Trójmiasta – dodaje Anna Sobczak.  

Czy szkoła będzie się rozbudowywać?

– Nie mamy możliwości rozbudowy zaplecza, ale bazę sportową, dzięki wsparciu Miasta Gdańsk, mamy naprawdę doskonałą. Staramy sięt jeszcze bardziej poprawić proces szkolenia i proces nauczania – mówi dyrektor Jacek Mielewczyk.


GDAŃSKA SZKOŁA FLORETU

Liczne międzynarodowe i krajowe sukcesy, jakie w latach 90. ubiegłego stulecia zaczęli odnosić gdańscy szermierze, absolwenci Szkoły Podstawowej nr 70 przy ul. VII Dwór, sprawiły, iż pod koniec ostatniej dekady XX wieku zaczęto mówić o Gdańskiej Szkole Floretu.

Fundamentem jej sukcesów była i jest bliska partnerska współpraca pomiędzy sekcją szermierczą Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk a SP nr 70 (w 1999 r. włączoną do Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 26), w której nieprzerwanie od  roku szkolnego 1969/1970 istnieją klasy sportowe o profilu szermierczym. Pomysłodawcami tej współpracy byli w latach 60. nieżyjący już Edward Jaworowski oraz Marian Górka, pierwsze lekcje szermierki przeprowadził Jerzy Podstawek, a szkołą kierowała wtedy dyrektor Maria Wesołowska.

W 2000 r. środowisko GSF zostało poszerzone o nowy podmiot organizacyjny – działający przy ZKPiG 26 Uczniowski Klub Sportowy Atena Gdańsk. Oba kluby – UKS Atena oraz SIETOM AZS AWFiS – organizują wyjazdy na zawody i obozy sportowe, a kadra szkoleniowa prowadzi wspólne zajęcia dla zawodników.

Uczniowie ZKPiG nr 26 w początkowym okresie kariery sportowej reprezentują barwy UKS Atena, by następnie po kilku latach zasilić szeregi sekcji szermierczej SIETOM AZS AWFiS Gdańsk. Kamieniem milowym w działalności GSF było otwarcie 3 września 2009 r. zlokalizowanej przy ZKPiG nr 26 nowoczesnej hali szermierczej wraz zapleczem, która nosi nazwę Gdańska Szkoła Floretu.


 

Dyrektor Jacek Mielewczyk: - Mamy świetne wyniki w nauce i sporcie.

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1