PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Szermierze Uniwersytetu Gdańskiego z medalami Akademickich Mistrzostw Polski

Szermierze Uniwersytetu Gdańskiego z medalami Akademickich Mistrzostw Polski
Aż pięć medali przywieźli z Poznania studenci Uniwersytetu Gdańskiego z pierwszych Akademickich Mistrzostw Polski w szermierce. W rywalizacji florecistów na najwyższym stopniu podium stanął Michał Siess. W klasyfikacji drużynowej studenci z Gdańska zajęli czwarte miejsce oraz zdobyli srebro w klasyfikacji uniwersytetów.
Na zdjęciu od lewej: Natalia Gołębiowska, Michał Siess, Aleksandra Nieciecka
Na zdjęciu od lewej: Natalia Gołębiowska, Michał Siess, Aleksandra Nieciecka
fot. archiwum AZS UG/organizatorzy AMP

 

Organizatorem Akademickiem Mistrzostw Polski w szermierce był UAM Poznań, a zawody rozgrywane były we florecie, szabli i szpadzie. Drużyna Uniwersytetu Gdańskiego złożona była z zawodniczek i zawodników, którzy na co dzień reprezentują barwy Fundacji Gdańskiej Szkoły Floretu: Michał Siess, Natalia Gołębiowska oraz Aleksandra Nieciecka. 

Zawody - pomimo debiutu w oficjalnym kalendarzu rozgrywek akademickich - miały solidną obsadę, a o punkty dla swoich uczelni rywalizowało ponad 130 zawodników z 32 uczelni wyższych z Polski.

W rywalizacji panów bezkonkurencyjny był Michał Siess - student Wydziału Zarządzania UG, jednocześnie jeden z najlepszych obecnie florecistów w kraju oraz reprezentant Polski. Bez problemu przebrnął on przez walki grupowe, a następnie aż do finału pewnie odprawiał z kwitkiem kolejnych rywali. Ostatecznie zdobył podwójne złoto zarówno w turnieju ogólnym jak i w typie uniwersytetów. 

- Michał w trakcie zawodów zmagał się nie tylko z rywalami oraz presją faworyta, ale także z przeziębieniem. Tym bardziej na uznanie zasługuje jego postawa - zauważył Tomasz Aftański, z-ca dyrektora ds. sportowym Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu UG.

- Ampy to dla mnie nietypowy, mniejszy turniej. Bez starszych, ale też młodszych i jeszcze znacznie słabszych zawodników, co sprawiło, że turniej co prawda trwał krótko, ale od początku walki były na dość wysokim poziomie - relacjonuje Siess. - Cieszę się, że dorzuciłem do kolekcji nowy tytuł i pewnie też trochę pomogłem uczelni. Mam też nadzieję, że szermierka stanie się bardziej popularna za sprawą wejścia do programu AMPów. 

 

Michał Siess podczas jednej z walk
Michał Siess podczas jednej z walk
fot. archiwum AZS UG/organizatorzy AMP

 

Natalia Gołębiewska (również studentka Wydziału Zarządzania UG) w Poznaniu zajęła trzecie miejsce przegrywając nieznacznie walkę półfinałową 13:15. 

Zawody oceniam jako udane, a ze swojego startu jestem zadowolona… chociaż czuję lekki niedosyt. Poziom był całkiem wysoki jak na zawody uniwersyteckie. Na drodze do trzeciego miejsca musiałam pokonać kilka dobrych zawodniczek - powiedziała Gołębiewska, która do brązu dorzuciła złoty medal w typie uniwersytetów. - Cieszę się, że wystartowaliśmy w pierwszych oficjalnych Akademickich Mistrzostwach Polski i było mi bardzo miło startować w barwach mojej uczelni. 

Wysokie miejsca Michała i Natalii oraz punktowane miejsce Aleksandry Niecieckiej (Wydział Filologiczny UG) sprawiły, że drużyna Uniwersytetu Gdańskiego zajęła czwarte miejsce w klasyfikacji drużynowej oraz dodatkowo zdobyła srebro w typach Uniwersytetów. 

- Startowaliśmy tylko w jednej broni, a mimo wszystko zajęte miejsce jest naprawdę wysokie. Z tego miejsca chciałem podziękować Michałowi, Natalii i Aleksandrze, że pomimo napiętych grafików znaleźli w swoich kalendarzach miejsce na start w AMP-ach i reprezentowanie barw UG. Dodatkowe podziękowania kieruję w stronę władz klubu GSF oraz trenerów fechmistrzów Stanisława Szymańskiego, Tadeusza Pagińskiego oraz Longina Szmita, którzy wyrazili zgodę na udział swoich zawodników w zawodach - dodaje Aftański.

Klasyfikację drużynową wygrali studenci AWF Katowice przed Politechniką Poznańską i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza z Poznania. 14. miejsce zajęła Politechnika Gdańska a 17. - Gdański Uniwersytet Medyczny.

Tekst: Piotr Walczak, prezes AZS UG

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl