PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

„Szelest sukienki. Listy do przyjaciół…” - spotkanie z Anną Czekanowicz

„Szelest sukienki. Listy do przyjaciół…” - spotkanie z Anną Czekanowicz
We wtorek, 12 października, w Instytucie Kultury Miejskiej o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie Anny Czekanowicz - poetki i prozaiczki, inicjatorki wielu działań kulturalnych w Gdańsku, wieloletniej dyrektorki Biura Prezydenta do spraw Kultury UMG. Jej najnowszy tomik wierszy pt. „Szelest sukienki. Listy do przyjaciół…” ukazał się nakładem wydawnictwa słowo/obraz/terytoria.
image (1)
 

Anna Czekanowicz (1952) to gdańska poetka, prozaiczka, scenarzystka i redaktorka zaangażowana w wiele inicjatyw kulturalnych w Gdańsku i mająca ogromny wpływ na kształt pejzażu kulturalnego miasta nie tylko jako twórczyni, ale również jako dyrektorka Biura Prezydenta do spraw Kultury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku (od 2007 do 2016 roku), a potem jako doradczyni do spraw kultury Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (do 2019 roku). Dzięki niej Gdańsk szczyci się festiwalem Europejski Poeta Wolności. Anna Czekanowicz była pomysłodawczynią festiwalu i nagrody.

Na 140 stronach książki o śnieżnobiałych okładkach znajdziemy zbiór wierszy pisanych przez wiele lat. Najstarszy pt. “Przepowiadam” pochodzi z 1974 roku, najnowszy “i nic” z roku 2020, z dopiskiem “dla Pawła” - zamyka tomik. To swoista autobiografia, głos przyciszony niczym szelest właśnie. Autorka dodała do tytułu tomu podtytuł „Listy do przyjaciół”. Niektóre z tekstów mają konkretnych adresatów, inne może wciąż ich poszukują. Posłowie zatytułowane “Po-słowie. Po latach” napisał Stanisław Rosiek. On również poprowadzi spotkanie, które odbędzie się we wtorek, 12 października 2021 r. o godz. 18.00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk). Podczas spotkania autorka opowie o sobie i swoich inspiracjach, odpowie też na pytania zgromadzonych w Instytucie Kultury Miejskiej czytelników i czytelniczek. 

Spotkanie autorskie z Anną Czekanowicz odbędzie się 12 października o godz. 18 w sieni IKM. Rozmowę poprowadzi historyk literatury, pisarz i wydawca - Stanisław Rosiek
Spotkanie autorskie z Anną Czekanowicz odbędzie się 12 października o godz. 18 w sieni IKM. Rozmowę poprowadzi historyk literatury, pisarz i wydawca - Stanisław Rosiek
fot. Klaudia Fetta i Mateusz Drążewski

 

Anna Czekanowicz, autorka poetyckich książek: “Ktoś, kogo nie ma” ’76, “Więzienie jest tylko we mnie” ’78, “Pełni róż obłędu” (współautor Zbigniew Joachimiak) ’83, “Najszczersze kłamstwo” ’86, “Śmierć w powietrzu” ’91, “Wciąż widzę twarze” ’94 debiutowała w 1974 roku na łamach miesięcznika „Litery”. W latach 1976-79 należała do grupy poetyckiej Wspólność, będącej częścią formacji poetyckiej Nowa Prywatność. Publikowała w „Punkcie”, „Tytule” i innych czasopismach. Jest autorką opowiadań, które znaleźć można m.in. w II tomie antologii kultury współczesnej Transgresje (Odmieńcy) pod redakcją Marii Janion i Zbigniewa Majchrowskiego.

Poetka i pisarka współtworzyła też scenariusze: do pierwszych odcinków popularnego serialu telewizyjnego “Radio Romans”, a także (wraz z Władysławem Zawistowskim) - do 150 odcinków serialu radiowego “Ulica Kwietna” emitowanego przez Radio Gdańsk w latach 1995-1998.

Również teatr znajdował się w obszarze jej artystycznych zainteresowań: dla teatru Wybrzeże adaptowała “Alicję w Krainie Czarów” (premiera w listopadzie 1998 w reżyserii Stefana Chazbijewicza), a w roku 2000 jej monodram “Chińska cesarzowa” został wyróżniony w Konkursie Dramaturgicznym Tespis.

Artystka była współorganizatorką (ze Stanisławem Rośkiem) sesji literackich “Punkt po punkcie”, które zaowocowały serią almanachów pod tym samym tytułem.

Była pomysłodawczynią festiwalu i nagrody Europejski Poeta Wolności.

Anna Czekanowicz w latach 1978-1990 pracowała jako kierownik literacki Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej. W roku 1990 uczestniczka International Writing Program na Uniwersytecie Iowa. W latach 1994-2007 piastowała fotel zastępczyni dyrektora Państwowej Opery Bałtyckiej. W latach 2002-2005 była prezeską gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a w latach 2007-2016 dyrektorką Biura Prezydenta do spraw Kultury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. W latach 2016-2019 była doradczynią do spraw kultury Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jest członkinią Rady Kultury Gdańskiej (2019-2023) i polskiego PENClubu.

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze