Szczepionka przeciw cukrzycy zostaje u nas!

Prawie 7 mln zł trafi do Gdańska na budowę laboratorium, w którym będą wytwarzane limfocyty T regulatorowe hamujące rozwój cukrzycy typu I u dzieci. Pionierską metodę opracował zespół naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
07.10.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Prof. Janusz Moryś, rektor GUMed: – Szczepionka zostaje w Gdańsku. To wielki sukces!

– Jestem szczęśliwy! To ogromny sukces i wielka radość – mówi Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Dowiedzieliśmy się o tym kilkanaście  godzin temu, więc nie mogę jeszcze mówić o szczegółach, ale pieniądze oznaczają, że pomysł z całą pewnością zostanie na uczelni, w Gdańsku, w Polsce!

Mowa o grancie, który Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w tzw. szybkiej ścieżce przyznało na wdrożenie nowatorskiej na skalę światową metody terapii tzw. limfocytami T regulatorowymi (Treg), dzięki której udało się uzyskać remisję cukrzycy typu I u dzieci.

Innowacyjna metoda polega na podawaniu dzieciom, chorującym na cukrzycę typu I (uwarunkowaną genetycznie, a nie np. wynikającą ze złej diety lub przyjmowanymi lekami, jak cukrzyca typu II ), limfocytów T regulowanych. Nie pozwalają one układowi odpornościowemu niszczyć własnych komórek i tkanek, jak dzieje się właśnie w przypadku cukrzycy typu I, która jest chorobą autoimmunologiczną. Dzięki limfocytom Treg czas remisji cukrzycy znacznie się wydłuża, a u części pacjentów po trzech latach stosowania terapii można było zrezygnować z podawania insuliny. Takich wyników w leczeniu tego typu cukrzycy u dzieci nie udało się osiągnąć nigdzie na świecie!

Metodę opracowali naukowcy z kierowanej przez profesor Małgorzatę Myśliwiec Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii GUMed. A konkretnie – zespół profesora Piotra Trzonkowskiego z Zakładu Immunologii Klinicznej i Transplantologii, w którym dzięki grantom naukowym wytwarzano szczepionkę Treg. Z nowatorskiego leczenia w trakcie pierwszej fazy badań klinicznych skorzystało 30 małych pacjentów. Z powodu ograniczonych możliwości laboratorium i faktu, że to cały czas etap badań, metodę można było dedykować miesięcznie jednemu–dwóm chorym, a oddziały diabetologiczne w Polsce co miesiąc kwalifikują do leczenia do pięćdziesięciorga dzieci z cukrzycą typu I.

– Aby zatrzymać na uczelni innowacyjną technologię, stworzono spółkę celową  PolTreg, od słów Polska i Treg – mówi Krzystof Chlebus, pełnomocnik rektora GUMed ds. innowacji. – W skład spółki weszli m.in. lekarze, twórcy metody, jest w niej reprezentowana uczelnia, a także partnerzy biznesowi. Nie oddajemy nikomu pomysłu, metody, sposobu produkcji, a udostępniamy prawa. Inwestor biznesowy doda do grantu 3,5 mln zł. Mieliśmy propozycje z różnych stron świata, żeby za duże pieniądze sprzedać wszystko: metodę, sposób produkcji. Oczywiście, zgody być nie mogło, chcemy, żeby technologia została na uczelni.

W styczniu 2016 r. pieniądze powinny trafić do Gdańska, ale uczelnia już ruszyła z remontem pomieszczeń w dawnym budynku po radiologii. Właśnie tam będzie laboratorium w którym – na skalę przemysłową – będzie można namnażać limfocyty Treg. Powstanie też oddział z kilkoma łóżkami dla nowych pacjentów, którym będzie można podawać szczepionkę. Pacjentów przyjmie prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku.


TV

120-letnia kamienica jak nowa