PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Szatany jak anioły. Śpiewali kolędy dla Gdańska i Polski
Szatany jak anioły. Śpiewali kolędy dla Gdańska i Polski
Najpiękniejsze polskie kolędy zabrzmiały w gdańskim Centrum św. Jana, a wykonali je artyści sceniczni bardzo popularni dzięki występom w telewizji - w tym znana z reklam Barbara Kurdej-Szatan. To był świetny wieczór. Kto nie mógł tam być, niech się nie martwi - powtórka w Wigilię na antenie Radia ZET i w pierwszy dzień Bożego Narodzenia, w TVP1.

Wnętrze kościoła św. Jana stanowiło znakomitą oprawę dla śpiewanych kolęd.
Wnętrze kościoła św. Jana stanowiło znakomitą oprawę dla śpiewanych kolęd.
Grzegorz Mehring

Mietek Szcześniak, Anna Wyszkoni, Mateusz Ziółko, Rafał Brzozowski, Barbara Kurdej-Szatan z mężem Rafałem Szatanem i wielu innych… Do tego młodziutka i bardzo utalentowana Natalia Szroeder z Parchowa na Kaszubach. Polscy artyści jak co roku wprowadzili gdańszczan w świąteczny nastrój podczas wspólnego śpiewania kolęd - tych bardziej znanych i tych nieco już zapomnianych. Jak silna jest potrzeba podtrzymywania bożonarodzeniowej tradycji świadczy to, że każda edycja koncertu „Cała Polska śpiewa kolędy” cieszy się dużą popularnością. Również tegoroczna, ósma odsłona muzycznego wydarzenia, która odbyła się we wtorek 22 grudnia, w Centrum św. Jana w Gdańsku - a nie jak dotychczas na Długim Targu - przyciągnęła prawdziwe tłumy. Warto podkreślić, że impreza tradycyjnie już odbywa się pod patronatem Miasta Gdańska.

Natalia Szroeder i Barbara Kurdej-Szatan.
Natalia Szroeder i Barbara Kurdej-Szatan.
Grzegorz Mehring

Koncert rozpoczął o godz. 18. zespół Sound’n’Grace przy akompaniamencie orkiestry pod dyrekcją Grzegorza Urbana. Chór, który dał się już poznać podczas finału talent show „Mam Talent”, zaśpiewał jedną z najbardziej znanych polskich kolęd „Bóg się rodzi” w radosnej, gospelowej wersji. Szybko jednak ustąpił miejsca na scenie Annie Wyszkoni, która zaskoczyła zadziornym wykonaniem „Dzisiaj w Betlejem” z góralską przyśpiewką, co zapowiedziało, że wieczór będzie obfitował w różnorodne muzyczne interpretacje.

Mietek Szcześniak.
Mietek Szcześniak.
Grzegorz Mehring

Na scenie można było także podziwiać Grzegorza Hyżego, który zachwycił publiczność bardzo klasycznym, dojrzałym wykonaniem „Cichej nocy”. Z bardzo ciepłym przyjęciem zebranych spotkała się energetyczna aranżacja kolędy „Chwała na wysokości” w wykonaniu aktorsko-muzycznego duetu, prywatnie małżeństwa: najsłynniejszej blondynki z reklamy, Barbary Kurdej-Szatan i Rafała Szatana.

Anna Wyszkoni.
Anna Wyszkoni.
Grzegorz Mehring

Równie udanych duetów tego wieczoru nie brakowało. Barbara Kurdej-Szatan ponownie zaprezentowała się w parze, tym razem z Natalią Szroeder, młodziutką wokalistą z Parchowa na Kaszubach, mogącą się pochwalić sporymi sukcesami na koncie. Panie wykonały kolędę „W żłobie leży”. Świetny kontakt z publicznością nawiązał męski duet: Rafał Brzozowski i Mateusz Ziółko, znany widzom ze zwycięstwa talent show The Voice od Poland. Ich wersja „Przybieżeli do Betlejem" podziałała na publiczność, która ochoczo śpiewała i klaskała w rytm muzyki. Mietek Szcześniak zrezygnował z profesjonalnego chóru i także zaangażował przybyłych, z którymi wspólnie zaśpiewał jedną z bardziej znanych kolęd: "Gdy się Chrystus rodzi".

Publiczność zebrana w Centrum św.  Jana miała powody do satysfakcji.
Publiczność zebrana w Centrum św. Jana miała powody do satysfakcji.
Grzegorz Mehring

Okazje, by usłyszeć raz jeszcze kolędy w wykonaniu tych artystów, będą dwie. W Wigilię - czwartek, 24 grudnia - po godz. 16 retransmisję koncertu zaprezentuje Radio ZET. W piątek, pierwszy dzień Bożego Narodzenia, gdański koncert wyemituje TVP1, o godz. 18.30.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze