PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Sypie na całego. Nie powinno być źle: 150 pługów śnieżnych i piaskarek non stop czyści ulice

Sypie na całego. Nie powinno być źle: 150 pługów śnieżnych i piaskarek non stop czyści ulice
Wielka styczniowa śnieżyca, która sparaliżowała Gdańsk w styczniu, raczej się teraz nie powtórzy. Sypie dość intensywnie i tak ma być do godzin nocnych. Jest ślisko - trzeba uważać przy prowadzeniu auta. Drogowcy mają ręce pełne roboty. Dzieci mogą się cieszyć: w najbliższych dniach utrzyma się mróz, więc będzie można jeździć na sankach. Obiektywnie rzecz biorąc, mamy teraz po prostu ładną zimę.

Opady śniegu na środę, 8 lutego, przewidywane są do godzin nocnych. Nie powinno być jednak tak ciężko, jak podczas śnieżycy w połowie stycznia
 

AKTUALIZACJA, godz. 15.00 

Cały czas na gdańskich ulicach pracuje cały dostępny sprzęt zimowy (ok 150 jednostek). W związku z intensywnymi całodziennymi opadami trwają prace, które maja na celu utrzymanie przejezdności ciągów komunikacyjnych. Sytuacja nie zmieni się dopóki będzie padać. Po ustaniu opadów zacznie się doczyszczanie jezdni. Pługi, piaskarki, solarki i pozostały sprzęt potrzebny w tych warunkach pracuje we wszystkich częściach miasta. Sprzęt zjeżdża do baz tylko po środki, które wykorzystuje do pracy i natychmiast wraca na swoje trasy.

Prognozy pogody wciąż mówią o opadach utrzymujących się nawet do późnych godzin nocnych. Mało sprzyjającym czynnikiem będzie też temperatura – w nocy ma spaść nawet do minus 12 stopni.Na gdańskich ulicach pracuje non stop cały dostępny sprzęt zimowy (ok 150 jednostek). Akcja – najpierw zabezpieczania, potem – odśnieżania dróg zaczęła się we wtorek 7 lutego po południu, trwała nieprzerwanie przez cała noc, teraz jest kontynuowana. Będzie prowadzona non stop aż do udrożneinia i uprzatnięcia ulic. Pługi, piaskarki, solarki i pozostały sprzęt potrzebny w tych warunkach pracuje we wszystkich częściach miasta. Sprzęt zjeżdża do baz tylko po środki, które wykorzystuje do pracy i natychmiast wraca na swoje trasy. Ludzie zmieniają się co kilka godzin, tak żeby zapewniona była ciągłość pracy.

Prognozy pogody mówią o opadach utrzymujących się do późnych godzin nocnych - najintensywniejszy opad ma pojawić się nad Gdańskiem miedzy 12.00 a 14.00. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni (GZDiZ) odpowiedzialny jest za zimowe utrzymanie ponad 1500 dróg o łącznej długosci ponad 1000 kilometrów. Pozostałe drogi znajdują się w utrzymaniu innych jednostek.

GZDiZ odpowiedzialny jest za utrzymanie zimowe przystanków tramwajowych i autobusowych, części chodników w mieście, wydzielonych ciągów pieszych i rekreacyjnych, parkingów ogólnodostępnych, płatnych miejsc postojowych oraz zastrzeżonych miejsc postojowych, kopert parkingowych, schodów terenowych oraz kładek dla pieszych, tuneli dla pieszych.

Za zimowe utrzymanie pozostałych chodników, ciągów pieszych, schodów terenowych przylegających bezpośrednio do nieruchomości przebiegających np. przy obiektach handlowych, prywatnych lub publicznych nieruchomościach spoczywa na właścicielu lub zarządcy nieruchomości, wzdłuż której obiekt przebiega.  

GZDiZ odpowiedzialny jest za zimowe utrzymanie wybranych dróg rowerowych o łącznej długości ok. 52 km.

 

Katarzyna KaczmarekUrząd Miejski w GdańskuGdański Zarząd Dróg i Zieleni
Katarzyna Kaczmarek - najnowsze
Katarzyna KaczmarekUrząd Miejski w GdańskuGdański Zarząd Dróg i Zieleni
Katarzyna Kaczmarek - najnowsze