PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Sybilla najważniejsza nagroda muzealników trafiła do Muzeum Gdańska

Sybilla najważniejsza nagroda muzealników trafiła do Muzeum Gdańska
Sybilla to najważniejsza nagroda przyznawana muzealnikom za ich osiągnięcia. Nagrodę otrzymał projekt Galerii Palowej zrealizowany przez Muzeum Gdańska w Ratuszu Głównego Miasta.

Sybilla - nagrodę odebrali Katarzyna Darecka, koordynatorka prac konserwatorskich oraz dyrektorzy Waldemar Ossowski i Tomasz Wierzchowski - z-ca dyrektora MG
Sybilla - nagrodę odebrali Katarzyna Darecka, koordynatorka prac konserwatorskich oraz dyrektorzy Waldemar Ossowski i Tomasz Wierzchowski - z-ca dyrektora MG
Mat. Muzeum Gdańska


Sybille przyznaje Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów kierując się oceną wartości złożonych projektów dokonanych przez niezależne jury. Większość z konkursowych kategorii dotyczy wystaw, ale nagrody i wyróżnienia przyznawane są także w kategoriach: przedsięwzięć o tematyce martyrologicznej, edukacji, digitalizacji i nowych technologii, projektów naukowo-badawczych, publikacji oraz konserwacji i ochrony dziedzictwa kultury.Sybilla to najważniejsza nagroda przyznawana muzealnikom za ich osiągnięcia. Nagrodę otrzymał projekt Galerii Palowej zrealizowany przez Muzeum Gdańska w Ratuszu Głównego Miasta.

Projekt „Od Komory Palowej do Galerii Palowa. Badania, konserwacja, adaptacja”, nagrodzony w ostatniej z kategorii to pierwsza Sybilla dla Muzeum Gdańska od wielu lat.

Galeria Palowa – 200 metrów kwadratowych gdańskiego gotyku

Prace konserwacyjne przy Galerii Palowej, dofinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, trwał półtora roku. Uroczyste otwarcie pomieszczeń, zainaugurowane wystawą czasową „Gdańskie arcydzieła sztuki złotniczej…,” miało miejsce 18 stycznia 2018 r.

- Na Galerią Palową składa się kilka historycznych pomieszczeń z XIV-XV w.: Komora Palowa, Komora Akcyzowa, skarbiec oraz pomieszczenie po dawnej kaplicy służącej w średniowieczu urzędnikom miejskim przez niespełna kilkadziesiąt lat. W trakcie pracy odkryliśmy ślady ingerencji w strukturę pomieszczeń dokonanych przez nowożytnych architektów, np. zamurowanych przejść, czy nowych posadzek, o których nikt nie miał pojęcia! Od razu wiedzieliśmy, że chcemy te bogactwo pokazać, po to by to miejsce mówiło o tradycji dawnego Gdańska. Pomyśleliśmy także o wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań, które ukryliśmy pod posadzką imitującą oryginalnej podłogi z XVII w. – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Każdy z odwiedzających może dotknąć niemalże wszystkich elementów stanowiących 700-letnią historię Gdańska, a także ciekawe wystawy czasowe. Najbliższa – Bursztyn bałtycki. Tradycja i Innowacja 2.0 – zostanie otwarta 25 maja 2018 r.

Galeria Palowa
Galeria Palowa
Mat. pras.

To pierwsza Sybilla od lat

W tegorocznym Konkursie z Pomorza nominowano cztery projekty, ale Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum II Wojny Światowej oraz Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich otrzymały jedynie wyróżnienia. Dla odmiany nagrodzone Sybillą Muzeum Gdańska w zeszłych latach zdobywało co najwyżej wyróżnienia, np. w 2015 r. za publikację dr Ewy Szymańskiej „Od piwnic po strych”.

- Polskie muzea realizują bardzo ciekawe i coraz ciekawsze projekty, a rywalizacja w każdej z kategorii jest niezwykle duża. Cieszy nas, że po bardzo długim okresie czasu Sybilla trafia do Muzeum Gdańska, tym bardziej że chodzi tu o włożony trud i serce w tak wyjątkowe miejsce jak Galeria Palowa. Nominacja motywuje oczywiście do dalszej, wytrwałej pracy – dodaje Waldemar Ossowski.

W 2019 r. Muzeum Gdańska złoży przynajmniej jeden projekt do Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla. Mowa to o nadchodzącej wystawie czasowej Król jedzie, której otwarcie wpisane jest w program V Światowego Zjazdu Gdańszczan.

Autor: dr Andrzej Gierszewski - rzecznik prasowy Muzum Gdańska

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl