• Start
  • Wiadomości
  • "ŚwiEtycznie": Świetlica Krytyki Politycznej zaprasza w tę niedzielę

"ŚwiEtycznie", czyli etycznie o świętach. Świetlica Krytyki Politycznej zaprasza w niedzielę, 1 grudnia

Własnoręcznie robione prezenty i opakowania z materiałów recyklingowych, warsztaty kulinarne, pokaz filmu czy próba chóru - to jedne z wielu propozycji, które 1 grudnia odbędą się w Świetlicy Krytyki Politycznej. Zaplanowane tam wydarzenie o nazwie “ŚwiEtycznie”, dedykowane jest tym, którzy chcieliby przygotować się do świąt w sposób nieco inny, niż dotychczas. Może nieco bardziej świadomy i odpowiedzialny?
30.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jak etycznie spędzić tegoroczne święta? Tego dowiemy się 1 grudnia podczas wydarzeń zorganizowanych w Świetlicy Krytyki Politycznej
Jak "etycznie" spędzić tegoroczne święta? Tego dowiemy się 1 grudnia podczas wydarzeń zorganizowanych w Świetlicy Krytyki Politycznej
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście znajduje się na II piętrze budynku mieszczącego się przy ulicy Nowe Ogrody 35. W grudniu br. obchodzi 10-lecie istnienia. 

- Jest to miejsce, które poprzez spotkania i warsztaty, uczy myślenia krytycznego - mówi Natalia Filipionek-Rybińska z Krytyki Politycznej - Świetlica w Trójmieście. - Mamy tu czytelnię, organizujemy pokazy filmowe, spotkania literackie, prowadzimy również księgarnię. Chcemy uczyć tego, że trzeba myśleć, wyciągać wnioski, realizować siebie i swoje pomysły. Zachęcamy do tego na co dzień.

Ciekawą propozycją dla tych, którym zależy, by żyć mądrzej i bardziej świadomie, będą wydarzenia, które zaplanowano w Świetlicy na niedzielę, 1 grudnia. Program tego dnia ma ścisły związek ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Choć święta trwają zaledwie trzy dni, są takim czasem w roku, do którego większość ludzi przygotowuje się z odpowiednim wyprzedzeniem. Planujemy, jakie prezenty sprawią radość najbliższym, robimy długą listę zakupów, spędzamy sporo czasu w kuchni, by finalnie przygotować zbyt dużą ilość jedzenia. Zatracając się często w tej świątecznej gonitwie, zapominamy o kwestiach ważnych. Jeśli jest w nas refleksja, że może warto w tym roku wprowadzić pewne zmiany i skorzystać z alternatywnych pomysłów, które okażą się pomocne w przygotowaniu świąt, warto skorzystać z wydarzenia, które współtworzyć będą organizacje i osoby, odpowiedzialne społecznie i ekologicznie.

 

Po pierwsze, nie marnuj jedzenia

W godz. 12.00 - 18.00 w Świetlicy prowadzona będzie zbiórka żywności, która wspomóc ma działalność Banku Żywności Trójmiasto. Potrzebne są produkty z długim terminem ważności. Przypominamy, że sklepy w niedzielę 1 grudnia będą zamknięte. Kto zatem chciałby dołożyć swoją cegiełkę do zbiórki, powinien zadbać o zakup produktów z odpowiednim wyprzedzeniem.

W godz. 13.00 - 15.00 zaplanowano Świąteczne Warsztaty Kulinarne, które poprowadzi Janusz Arrasz.  Specjalista ds. żywności ekologicznej i wegetariańskiej podpowie uczestnikom warsztatów, jak przygotować zdrowe, bezmięsne potrawy oraz jak gotować, by nie marnować jedzenia.

- Podczas warsztatów dowiemy się też, jak z tzw. resztek, można zrobić coś dobrego - wyjaśnia Natalia Filipionek-Rybińska. - Jeśli ktoś ma ulubione noże czy deskę do krojenia, można zabrać je ze sobą.

Na warsztaty obowiązują zapisy. Zgłoszenie należy wysłać na adres: trojmiasto@poczta.krytykapolityczna.pl z dopiskiem "Kuchnia".

O godz. 15.45 z krótką prelekcją wystąpi Justyna Gabriel z Banku Żywności w Trójmieście, która podpowie, jak nie marnować żywności nie tylko podczas świąt, ale też w ciągu całego roku.

 
Torby na prezenty dostępne w sklepach nie idą w parze w ekologią. Jak zrobić opakowanie na prezent, nie generując powstania kolejnych odpadów? Dowiecie się podczas warsztatów 1 grudnia
Torby na prezenty dostępne w sklepach nie idą w parze w ekologią. Jak zrobić opakowanie na prezent, nie generując powstania kolejnych odpadów? Dowiecie się podczas warsztatów 1 grudnia
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Nowe życie starych rzeczy, czyli jak ekologicznie zapakować prezent

Kolejnymi warsztatami, które powinny zainteresować osoby, które starają się żyć ekologicznie, będzie nauka pakowania prezentów w duchu zero waste. Podczas tych warsztatów dowiemy się, jak można zapakować prezent - świąteczny czy urodzinowy - nie generując przy tym większej liczby odpadów. Do robienia świątecznych opakowań posłużą gazety i plakaty.

- Będziemy korzystać z materiałów już kiedyś użytych - dodaje Natalia Filipionek-Rybińska. - Oprócz opakowań będziemy też robić woreczki z firan. Ich przeznaczenie może być różne, posłużyć mogą także jako opakowanie na prezent. Jeśli uczestnicy wydarzenia mają w domu stare firany, które mogą przeznaczyć na warsztaty, zachęcamy, by zabrali je ze sobą. Będziemy zapewniać większość materiałów, ale jeśli ktoś ma ochotę zrobić opakowanie ze swojego materiału, jest taka możliwość.

Warsztaty odbędą się dzięki współpracy z MamyWene, w ramach inicjatywy “Pakuję do swojego”. godz. 12.00 - 14.00.

Na warsztaty obowiązują zapisy. Zgłoszenie należy wysłać na adres: trojmiasto@poczta.krytykapolityczna.pl z dopiskiem "Mamywene".

 

Dobry uczynek w ramach wsparcia

Święta Bożego Narodzenia kojarzone są też z czynieniem dobra. Każdy, kto czuje potrzebę zrobienia czegoś pożytecznego, będzie mógł wziąć udział w Maratonie Pisania Listów, który odbędzie się w Świetlicy w godz. 13.00 - 16.00. Maraton Pisania Listów to międzynarodowa inicjatywa mająca na celu wsparcie osób z całego świata, których prawa zostały złamane. Warto dodać, że inicjatywa ta narodziła się w Polsce w 2001 roku i urosła do rangi największego na świecie wydarzenia organizowanego w obronie praw człowieka. W 2018 roku podjęto ponad 5,9 mln takich akcji na całym świecie.

- Pisząc listy do ambasad staramy się wesprzeć osoby, które są np. zaangażowane w życie polityczne i zostały niesłusznie skazane na wyroki więzienia - wyjaśnia Natalia Filipionek-Rybińska. - Na stronie Amnesty International można zapoznać się z sylwetkami osób w imieniu których te listy będą pisane. 

 

Wspólne śpiewanie

Między godz. 15.00 - 16.00 odbędą się warsztaty z amatorskim Chórem Trójmiejskiej Akcji Kobiecej, które poprowadzi Anna Ekielska-Skóra. By wziąć udział we wspólnym muzykowaniu nie trzeba mieć wybitnego talentu muzycznego. Szczerze mówiąc, wcale nie trzeba być utalentowanym muzycznie, bo zdaniem organizatorów, lepiej lub gorzej, ale śpiewać potrafi każdy.

 

"Zrób prezent naszym prawnuczkom – napiszmy Gdańską Herstorię Feminizmu XXI wieku"

Pod takim hasłem odbędzie się spotkanie z Anna Marią Miler, współtwórczynią Metropolitanki, czyli projektu podczas którego prezentowane są historie kobiet z Trójmiasta i okolic, opowiadane podczas spacerów po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej i Głównym Mieście w Gdańsku.

- Chcielibyśmy zostawić coś po sobie naszym prawnuczkom i prawnukom, zasiać ziarno wśród wolontariuszek i wolontariuszy czy współpracujących z nami organizacjami, żeby zebrać wszystkie nasze działania w jedno - wyjaśnia Natalia Filipionek-Rybińska. 

Podczas rozmowy, która odbędzie się w godz. 12.00 - 14.00, uczestnicy dowiedzą się m.in. gdzie odbyła się pierwsza Manifa Trójmiasto, kto organizował marsze na rzecz praw kobiet na początku XXI wieku i gdzie szukać plakatów z demonstracji.

Jak zaznaczają organizatorzy wydarzenia, spotkanie to ma być wyjściem do uporządkowania wiedzy nt. trójmiejskiego feminizmu XXI wieku i stworzenia archiwum, które będzie przydatne następnym pokoleniom. 

Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.

 

Świetlica Krytyki Politycznej obchodzi w tym roku 10-lecie istnienia
Świetlica Krytyki Politycznej obchodzi w tym roku 10-lecie istnienia
Mateusz Ochocki/KFP

 

Miłość bezwarunkowa - pokaz filmu, reż. Rafał Łysak

Projekcja, docenionego już filmu dokumentalnego, rozpocznie się o godz. 16.00. Film opowiada prawdziwą historię Rafała Łysaka. Mężczyzna, który został wychowany przez babcię, decyduje się wyznać ukochanej kobiecie, że jest homoseksualistą. Jak ta wiadomość wpłynęła na ich relację? O tym widzowie dowiedzą się z trwającego niespełna godzinę filmu. Po projekcji zaplanowano dyskusję z udziałem Rafała Łysaka, który jest odtwórcą głównej roli i reżyserem tego filmu.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 

Wydarzenia odbywają się w ramach Domu Sąsiedzkiego Kultura i są dofinansowane przez Miasto Gdańsk.

 

 



TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim