• Start
  • Wiadomości
  • Święty Wojciech. Abp Głódź i nuncjusz Pennacchio zapraszają w niedzielę

Święty Wojciech. Abp Głódź i nuncjusz Pennacchio zapraszają w niedzielę

Przygotowana na niedzielę, 7 maja, kościelna uroczystość na Wzgórzu św. Wojciecha ma być wyjątkowa - ze względu na jubileusz 25-lecia ustanowienia Archidiecezji Gdańskiej i Metropolii Gdańskiej. Przyjdą cztery grupy pielgrzymkowe. Mszy świętej, o godz. 12, przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Salvatore Penacchio. Po liturgii - piknik rodzinny.
06.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Pielgrzymka na Wzgórze Św. Wojciecha w 2012 r. Członkowie Kościelnej Służby Mężczyzn Semper Fidelis niosą przez Orunię gdański relikwiarz św. Wojciecha

Ilu gości spodziewają się organizatorzy tegorocznej uroczystości w Świętym Wojciechu?

- Od tysiąca, do dwóch tysięcy osób - mówią. - Wszystko zależy od pogody.

Krótkoterminowe prognozy synoptyków nie są optymistyczne. W niedzielę, 7 maja, w Gdańsku ma być duże zachmurzenie, przelotne deszcze, temperatura zaledwie 10 st. C. To wiadomość ważna szczególnie dla uczestników czterech grup pielgrzymkowych, które mają stawić się do południa w Świętym Wojciechu. Będą to:

  • Archidiecezjalna Pielgrzymka Gdańszczan z relikwiami świętego Wojciecha pod przewodnictwem Kościelnej Służby Mężczyzn „Semper Fidelis” (wyjście o godz. 9.00 z bazyliki Mariackiej);
  • Pielgrzymka Młodych (wyjście o godz. 9.00 sprzed kościoła OO. Franciszkanów pw. Świętej Trójcy w Gdańsku);
  • Pielgrzymka z Łęgowa z feretronem Matki Bożej (wyjście o godz. 8.30 sprzed kościoła pw. św. Mikołaja w Łęgowie);
  • Pielgrzymka dekanalna z Pruszcza Gdańskiego (wyjście o godz. 10.00 sprzed kościoła pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim)

Możliwe są w tym czasie utrudnienia w ruchu na trasie Śródmieście - Pruszcz Gdański - Łęgowo. Na Trakcie św. Wojciecha dla grup pielgrzymkowych Policja wyłączy z ruchu jeden z dwóch pasów jezdni w kierunku św. Wojciecha).

Większość uczestników, jak co roku, przyjedzie samochodami i autobusami miejskimi (z centrum Gdańska linie 151, 232 i 207)

Uroczysta msza św. na Wzgórzu św. Wojciecha rozpocznie się o godz. 12. Tegorocznym uroczystościom będzie przewodniczył arcybiskup Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, a homilię wygłosi biskup Wiesław Śmigiel, biskup pomocniczy Diecezji Pelplińskiej.

Gospodarz uroczystości - abp metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź - po liturgii zaprasza na piknik rodzinny, który odbędzie się przy kościele parafialnym w Świętym Wojciechu. 

Uroczystości ku czci św. Wojciecha na Wzgórzu św. Wojciecha w 2010 r.

Doroczne uroczystości ku czci św. Wojciecha są też bodajże jedyną w Gdańsku okazją do zetknięcia się ze stopniowo zanikającą w Polsce, obecną jeszcze w małych miejscowościach, subkulturą odpustową - będą stoiska ze słodyczami i zabawkami.

Św. Wojciech jest patronem gdańskiego Kościoła. Pochodził z Czech, był biskupem Pragi. Wstąpił do zakonu benedyktynów i wyruszył na północ, szerzyć wiarę w Chrystusa. Według tradycji, ostatnią noc przed przybyciem do Gdańska w 997 roku spędzić miał właśnie na wzgórzu, pod którym w pierwszej połowie XIII w. benedyktyni zbudowali niewielką świątynię, z czasem rozbudowaną. Osada kościelna, która powstała w tym miejscu pierwotnie nazywała się Święty Wojciech pod Dębem.  

Misja św. Wojciecha do Prus zakończyła się jego męczeńską śmiercią. Zanim do tego doszło, przybysz dokonał masowego chrztu mieszkańców Gdańska. Dzięki zręcznej polityce Bolesława Chrobrego błyskwicznie zbudowano kult św. Wojciecha (wykupienie szczątków męczennika na wagę srebra, grób w Gnieźnie, szybkie doprowadzenie do kanonizacji w 999 r.). Św. Wojciech stał się patronem chrześcijańskiej Polski. W najstarszym z żywotów św. Wojciecha, który spisali w Rzymie benedyktyni najprawdopodobniej w 998 r., znalazła się pierwsza pisemna wzmianka o Gdańsku.

Czytaj więcej w Gedanopedii:

ŻYWOTY ŚW. WOJCIECHA

KOŚCIÓŁ ŚW. WOJCIECHA (Święty Wojciech)

KAPLICA ŚW. WOJCIECHA


Czytaj także:

Biogram św. Wojciecha w Wikipedii



TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim