PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Świętujemy pierwsze urodziny Biblioteki Lawendowej. Na czytelników czekają niespodzianki

Świętujemy pierwsze urodziny Biblioteki Lawendowej. Na czytelników czekają niespodzianki
Z okazji pierwszych urodzin Lawendowa, najmłodsza z filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, przygotowała dla czytelników 366 niespodzianek. Aby je zdobyć wystarczy przyprowadzić osobę, która założy kartę i wypożyczy książkę. W puli prezentów znajdują się książki, torby biblioteczne, kubki, kalendarze, gry „Mistrz bajek” i zakładki do książek. W lutym, również, znaczki „Chodzę do biblioteki”.
Księgozbiór Biblioteki Lawendowej to ponad osiem tysięcy książek, 800 audiobooków. Placówka oferuje też dostęp do prasy, stanowiska komputerowe i sprzęt do tworzenia podcastów. Jest tu telewizor i ściana magnetyczna
Księgozbiór Biblioteki Lawendowej to ponad osiem tysięcy książek, 800 audiobooków. Placówka oferuje też dostęp do prasy, stanowiska komputerowe i sprzęt do tworzenia podcastów. Jest tu telewizor i ściana magnetyczna
fot. Dominik Paszlliński/gdansk.pl

 

Otwarta 31 stycznia 2020 r., jako 32 oddział Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, Biblioteka Lawendowa ucierpiała znacznie z powodu pandemii koronawirusa. Już miesiąc później ogłoszono lockdown, sytuacja z wiosny powtórzyła się jesienią. To jednak nie oznacza, że przez miniony rok nic się tam nie działo. 

- Na pewno przymusowe zamknięcie podcięło nam skrzydła, ponieważ zbieraliśmy uczestników na różne warsztaty, zajęcia, w planach były też spotkania autorskie i zaczęliśmy współpracę ze szkołą. Pandemia pokrzyżowała te nasze plany, ale nie było tak źle - zapewnia Dagmara Gulecka - Hura, kierowniczka najmłodszej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Biblioteka zaraz po otwarciu oferowała mieszkańcom zbiór 7 tys. książek, blisko 700 audiobooków. Instytucję wyposażono w wygodne siedziska, dwa komputery a nawet ekspres do kawy tworząc tu miejsce przyjazne i do odpoczynku, i do pracy. Atutem Biblioteki Lawendowej jest 140-metrowa przestrzeń podzielona na dwie sale. Pierwsza z nich pełni funkcję czytelni. Druga przeznaczona jest dla młodzieży. W obu oczywiście znajdziemy regały z książkami. 

Planowano również lekcje biblioteczne i projekt poświęcony podcastom. To musiało poczekać, ale pracownicy biblioteki podkreślają, że Lawendowa dobrze odnalazła się w lokalnym środowisku.

- Odwiedzający nie kryli radości z otwarcia biblioteki - mówi Dagmara Gulecka - Hura. - Mimo że nie wypaliły wszystkie nasze plany, to czytelników przybywało z każdym miesiącem, gdy byliśmy otwarci. Mamy sprzęt do tworzenia podcastów, na wyposażeniu jest też telewizor i ściana magnetyczna. Do tego dochodzą dwa stanowiska komputerowe typu All in One. Wszystko jest nowe, więc liczymy, że jak pandemia w końcu odpuści będziemy mogli realizować wcześniej zaplanowane działania, a mieszkańcy chętnie się do nich przyłączą 

Na uroczystym otwarciu Biblioteki Lawendowej obecna była prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
Na uroczystym otwarciu Biblioteki Lawendowej, 31 stycznia 2020 r., obecna była prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Dominik Paszlliński/gdansk.plLawendowa - w rocznicę powstania

Dziś księgozbiór Biblioteki Lawendowej zawiera ponad osiem tysięcy książek, 800 audiobooków, placówka oferuje też dostęp do prasy - tygodników i miesięczników, które chętnie wypożyczają czytelnicy, których jest coraz więcej.

W 2020 roku zarejestrowało się 1836 osób. 

- Najlepszym miesiącem w dotychczasowej działalności placówki był październik 2020 - mówi Marcin Dybuk, rzecznik WiMBP. - Wówczas odnotowano 1986 wypożyczeń książek, a bibliotekę odwiedziło 1171 osób. Spośród quizów w aplikacji Kahoot największą popularnością cieszył się ten z „Misia” filmu Barei. Zgromadził 125 uczestników. 


W Lawendowej wypożyczysz książkę, przeczytasz prasę, wypijesz kawę :)
W Lawendowej wypożyczysz książkę, przeczytasz prasę, wypijesz kawę :)
fot. Dominik Paszlliński/gdansk.plCo czytają na Lawendowej?

Okazuje się, że gusta mieszkańców okolic Jasienia nie różnią się od średniej krajowej. Kochamy kryminały! Dorośli najchętniej wypożyczali książki Remigiusza Mroza, Wojciecha Chmielarza, Camilli Lackberg, Katarzyny Michalak i Lucindy Riley. Co za tym idzie, tytuły które najchętniej są wypożyczane w Bibliotece Lawendowej, to: „ Nieodnaleziona” (Mróz), „Wyrwa” (Chmielarz), „Srebrne skrzydła” (Lackberg), „Marzycielka” (Michalak) oraz „Siostra słońca” (Riley).

Młodsi czytelnicy, dziecięcych i młodzieżowych preferują klasykę książki Martina Widmarka popularna jest seria “Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” oraz cykl o Nelly Rapp. Wśród najchętniej wypożyczanych znajdują się też książki Zofii Staneckiej (seria o Basi), Andrzeja Maleszki (cykl “Magiczne krzesło”), Robina Stevensa (seria “Zbrodnia niezbyt elegancka”) oraz Jeana Roba (komiksy o Ptysiu i Billu). 

Najdłużej przetrzymywaną książką okazała się „Kilka godzin do szczęścia” Romy Fiszer.

 

Akcja 366 niespodzianek na pierwsze urodziny Biblioteki Lawendowej trwa do wyczerpania nagród niespodzianek. 

Biblioteka Lawendowa, ul. Lawendowe Wzgórze 5, 80-175 Gdańsk,  tel. 58 506 56 73, e-mail: bibliotekalawendowa@wbpg.org.pl

Godziny otwarcia:

  • Poniedziałek: 11-19
  • Wtorek: 11-19
  • Środa: 9-15
  • Czwartek: 11-19
  • Piątek: 11-19
  • Sobota: nieczynne
  • Niedziela: nieczynne.

 

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze