PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Święto Wolności i Solidarności - powrót do roku 1989 tramwajem Konstal 105Na
Święto Wolności i Solidarności - powrót do roku 1989 tramwajem Konstal 105Na
Na gdańskich torach od kilku dni zobaczyć można wagon tramwajowy Konstal 105Na w barwach komunikacji miejskiej lat z lat 80.tych. Gdańskie Autobusy i Tramwaje odnowią w ten sposób w sumie trzy wagony. To nawiązanie do 30.rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r., którą obchodzimy w Gdańsku jako Święto Wolności i Solidarności.
Pierwszy wagon - w barwach współczesnych, drugi - jak 30 lat temu
Pierwszy wagon - w barwach współczesnych, drugi - jak 30 lat temu
Krystian Dubaniewicz/Fb GAiT

 

Docelowo spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje przygotuje trzy wagony tramwajowe Konstal 105Na: 1300, 1299 oraz 1309. Dlaczego akurat te?

- Te egzemplarze przeszły modernizację, mają drzwi starego typu, z przeszklonymi obiema “połówkami”, wyglądają więc prawie jak wozy jeżdżące po naszym mieście, gdy w 1989 roku zaczynał się w naszym kraju przełom – mówi Sebastian Zomkowski, p.o. dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. – Wagony 1299 i 1300 pochodzą z września 1982 roku, a wagon 1309 jest z marca 1983 roku. Te pojazdy to bezcenni świadkowie historii, pomost łączący teraźniejszość z tamtym burzliwym politycznie okresem. Stąd pomysł, by w ten sposób gdańska komunikacja miejska nawiązała do wydarzeń czerwcowych i włączyła się w obchody okrągłej rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów.

Wagony malowane są klasycznie na „kremowo-czerwono”, według schematu, który obowiązywał w Gdańsku od początku lat 50. ubiegłego wieku (wraz z dostawą pierwszych powojennych fabrycznie nowych pojazdów krajowej produkcji) aż do 1996 r.

Używając fachowej terminologii: górna połowa pudła i całe płaty drzwi pokryte są kolorem RAL1015 (Hellelfenbein), dolna połowa pudła to lakier RAL3002 (Carmine Red). Odnowione wagony mają jeszcze ozdobne szare listwy i czarne zderzaki. Dwa herby Gdańska umieszczone są z dwóch stron pudła, między pierwszym, a drugim oknem (w osi pionowej pantograf – rama okienna – czop skrętu wózka).

 

A tak wyglądały wagony Konstal 105N 30 lat temu (warto także zwrócić uwagę na oznaczenie przystanku...)
A tak wyglądały wagony Konstal 105N 30 lat temu (warto także zwrócić uwagę na oznaczenie przystanku...)
materiały prasowe

 

Na każdym wagonie znajdą się także cztery numery taborowe, w czcionce „kanciastej”, umieszone z obu stron pudła (nad pierwszym wózkiem, pod herbem). Kolejne znajdą się pośrodku ścian: przedniej i tylnej. Na wozach, by pozostały jak najbardziej “autentyczne”, nie zostanie zamieszczone obowiązujące dziś logo ani organizatora (ZTM), ani operatora pojazdu (GAiT).

Co ważne, zmiana kolorystyki odbyła się praktycznie bez dodatkowych kosztów - w ramach cyklicznej odnowy powłoki lakierniczej.

Sebastian Zomkowski podkreśla, że takie trzy stylowe, klasyczne wozy 105Na to nie tylko nawiązanie do najnowszej historii naszego kraju, ale i unikatowa atrakcja.

- Już dziś dochodzą do mnie sygnały od miłośników komunikacji miejskiej nie tylko z całej Polski, ale również z zagranicy, że te trzy wagony będą dla nich stanowić cel wyprawy do Gdańska w najbliższym czasie – mówi dyrektor ZTM.

oprac. IB

Wszystko o Święcie Wolności i Solidarności - TUTAJ

 

Czytaj także

Ponad 200 organizacji pozarządowych na Święcie Wolności i Solidarności w Gdańsku

Waglewski, Lady Pank, Perfect, Kayah, Bednarek i inni zagrają podczas Święta Wolności i Solidarności - 4 czerwca

Obchody „Święta Wolności i Solidarności”. 30. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów

 

Zygmunt GołąbUrząd Miejski w GdańskuZarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku
Zygmunt Gołąb - najnowsze
Zygmunt GołąbUrząd Miejski w GdańskuZarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku
Zygmunt Gołąb - najnowsze