• Start
  • Wiadomości
  • Święto Wolności i Demokracji w Gdańsku już od piątku, 14 sierpnia. PROGRAM

Święto Wolności i Demokracji w Gdańsku już od piątku, 14 sierpnia. PROGRAM

Gdańsk 40-lecie podpisania Porozumień Sierpniowych uczci Świętem Wolności i Demokracji. Wydarzenie rozpocznie się w piątek, 14 sierpnia, i potrwa do poniedziałku, 31 sierpnia. W programie m.in. zwiedzanie wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności ze świadkami historii, koncert poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego, wystawy i wydarzenia dla całych rodzin.
10.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na obchody Święta Wolności i Demokracji zapraszają (od lewej): Basil Kerski - dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Jacek Bendykowski - prezes Fundacji Gdańskiej, i Magdalena Mistat - zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności
Na obchody Święta Wolności i Demokracji zapraszają (od lewej): Basil Kerski - dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Jacek Bendykowski - prezes Fundacji Gdańskiej, i Magdalena Mistat - zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Westerplatte. Wojewoda podjął decyzję mimo poważnych zastrzeżeń Miasta Gdańska

 

Święto Wolności i Demokracji - „Solidarność na nowe czasy” - pod takim hasłem od piątku, 14 sierpnia, do poniedziałku, 31 sierpnia, odbędą się w Gdańsku uroczystości jubileuszowe z okazji 40. rocznicy wielkiego strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina i podpisania Porozumienia Gdańskiego.

W kilkunastodniowym programie znajdziemy liczne wydarzenia, które odbywać się będą w Europejskim Centrum Solidarności, a także wokół budynku, i w wielu innych punktach miasta. Zaplanowano wydarzenia kulturalne, wystawy plenerowe, widowisko i koncerty, spotkania ze świadkami historii i autorami książek reportażowych, oraz spacery dla całych rodzin.

Pierwsze wydarzenia będą się odbywać już w piątek, 14 sierpnia, od samego rana. O godzinie 6:00 - nieprzypadkowo - o początkach słynnego strajku opowiedzą jego współinicjatorzy: Bogdan Felski i Jerzy Borowczak. Wcielą się w rolę przewodników po strajkującej stoczni i oprowadzą przybyłych po Europejskim Centrum Solidarności i ternach stoczniowych. A o godzinie 10:00 warto udać się pod kamienicę przy ulicy Henryka Sienkiewicza 10 we Wrzeszczu, gdzie pamięć o strajku w Stoczni Gdańskiej uczci odsłonięcie tablicy na Szlaku Wolności. To właśnie w tym miejscu zapadła decyzja, że strajk rozpocznie się 14 sierpnia.

W godzinach 11:00-17:00 trwać będzie oprowadzanie po wystawie stałej Europejskiego Centrum Solidarności z przewodnikami lub ze świadkami historii, wśród których będą Bogdan Borusewicz, Ludwik Prądzyński i Bogdan Felski. Możliwe będzie także oprowadzanie w języku angielskim.

Tego dnia o godzinie 13:00 będzie też okazja, by bliżej zaznajomić się z kompendium wiedzy o historycznej i współczesnej Stoczni Gdańskiej - za sprawą spotkania autorskiego Andrzeja Trzeciaka, wokół jego książki „Stocznia Gdańska. Miejsca, ludzie, historia”. Natomiast o godzinie 16:30 pasjonującą opowieść o kobiecie, której życie było nierozerwalnie związane z najważniejszymi wydarzeniami w powojennej Polsce - Annie Walentynowicz - przybliżą Dorota Karaś i Marek Sterlingow, autorzy książki „Walentynowicz. Anna szuka raju”.

Pierwszy dzień święta zakończy artystyczna interpretacja opowieści osnutych na zapisie rozmów z pracownicami i pracownikami byłej Stoczni Gdańskiej - czytanie performatywne „My tam budowaliśmy statki”. Początek o godzinie 18:00.

 

Obchody Sierpniowe w ubiegłym roku - Wiec za Porozumieniem. Nz. wicemarszałek senatu Bogdan Borusewicz, który w tym roku będzie oprowadzał po wystawie stałej ECS, i poseł Jerzy Borowczak
Obchody Sierpniowe w ubiegłym roku - Wiec za Porozumieniem. Nz. wicemarszałek senatu Bogdan Borusewicz, który w tym roku będzie oprowadzał po wystawie stałej ECS, i poseł Jerzy Borowczak
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Dzień kolejny - sobota, 15 sierpnia - upłynie pod znakiem wystaw. Oprócz wystawy stałej w Europejskim Centrum Solidarności (godz. 10:00-19:00) zwiedzić będzie można ekspozycję w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 (godz. 12:00-18:00). „Cała Polska. Wyprawa do źródeł sztuki (nieinstytucjonalne przestrzenie sztuki w Polsce) Vol. 2” to powstała z rozmów telefonicznych, licznych spotkań w małych mieszkaniach, ogrodach, na placach budowy i w innych miejscach, w których bije serce polskiej sztuki, opowieść o świecie znanym nie z mediów, sieci czy instytucjonalnych przekazów, ale z bezpośredniego, naocznego kontaktu, spotkań i rozmów. A w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” (godz. 12:00-18:00) na wystawie zatytułowanej „Vice Versa” Kyungwoo Chun - jeden z czołowych artystów zajmujących się fotografią oraz performansem - zaprosi publiczność do współtworzenia dwóch prac performatywnych: „Krzesło słuchacza / The Listener’s Chair” oraz „Wspomnienia / Reminiscene”.

W niedzielę, 16 sierpnia, do trzech wystaw w programie dołączy niezwykłe wydarzenie muzyczne. O godzinie 18:00 w Europejskim Centrum Solidarności rozpocznie się koncert zatytułowany „Jacek Kaczmarski - mury”, który uczci wydarzenia Sierpnia ’80. Wydarzenie będzie transmitowane online - na Youtubie, Facebooku i stronie www.gdansk.pl.

Od poniedziałku, 17 sierpnia, do środy, 19 sierpnia, nadal będzie można oglądać wystawę stałą i wystawę „Cała Polska. Wyprawa do źródeł sztuki (nieinstytucjonalne przestrzenie sztuki w Polsce) Vol. 2”. Wystawy będą dostępne także w późniejszych dniach. A w czwartek, 20 sierpnia, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” zaprasza na film w ramach cyklu KinoPasja online. Podczas pokazu „Sierpień na ekranie - wtedy i po latach” zobaczymy materiały dokumentalne i fabularne, których wspólnym mianownikiem jest Sierpień ’80, a kluczem ogląd gorącym okiem i z dystansu.

W trakcie jubileuszowych dni - w piątek, 28 sierpnia - w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbędzie się również Uroczysta Sesja Rady Miasta Gdańska, podczas której zostaną przyznane tytuły Honorowego Obywatela Miasta Gdańska Halinie Winiarskiej-Kiszkis i Jerzemu Kiszkisowi - małżeństwu aktorów, społeczników i pedagogów, oddanych sprawie Solidarności.

Natomiast w niedzielę, 31 sierpnia, o godzinie 10:00, tradycyjnie już odbędzie się uroczyste otwarcie historycznej Stoczniowej Bramy nr 2, która w czasie strajku oddzielała protestujących od tłumu czekającego po drugiej stronie na wieści o przebiegu negocjacji. Swoje przybycie na wydarzenie zapowiedział Lech Wałęsa, przywódca strajku sprzed 40. lat. Następnie odbędą się m.in. Forum Obywatelskie i spotkanie świadków wydarzeń.

Ponadto obok Europejskiego Centrum Solidarności - tak jak w czerwcu ubiegłego roku podczas Święta Wolności i Solidarności - stanie Strefa Społeczna, czyli przestrzeń dla organizacji pozarządowych. W pięciu halach aktywiści będą prezentować swoje aktywności, a w największej hali, liczącej 600 m2, toczyć się będą debaty.

 

Strefa Społeczna przy Europejskim Centrum Solidarności podczas obchodów 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r.
Strefa Społeczna ponownie stanie przy Europejskim Centrum Solidarności. Nz. podobna strefa podczas obchodów 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r.
fot. Dawid Linkowski / Archiwum ECS

 

Wszystkie wydarzenia w trybie stacjonarnym odbędą się zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych. Wiele wydarzeń odbędzie się także online. Na potrzeby obchodów powstała strona www.1980gdansk.pl, gdzie sukcesywnie będą pojawiać się kolejne informacje, znajduje się tam też szczegółowy program oraz formularze rejestracyjne na poszczególne wydarzenia, a na te biletowane będzie można kupić wejściówki.

- Podjęliśmy decyzję, aby większość wydarzeń odbywała się hybrydowo, czyli na miejscu będą mogli państwo skorzystać z oferty, po wcześniejszej imiennej rejestracji, ale także na łamach naszych stron internetowych będziemy dokonywać transmisji - informuje Magdalena Mistat, zastępca dyrektora ECS, główna koordynatorka Święta Wolności i Demokracji. Dodała, że ECS jako pierwsza instytucja kultury w Polsce pokryła przestrzenie użytkowane przez gości specjalną warstwą fotokatalityczną, która uniemożliwia przenoszenie się koronawirusa oraz innych wirusów, bakterii i grzybów.

 

Prezydent Dulkiewicz: - Jesteśmy z Wami! Łączymy się w bólu z ofiarami nocnych starć na Białorusi i ich rodzinami

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór