PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Święto Wojska Polskiego. Uroczystości przy pomniku marszałka Piłsudskiego

Święto Wojska Polskiego. Uroczystości przy pomniku marszałka Piłsudskiego
Tradycyjnie już, Garnizon Gdańsk organizuje uroczyste obchody w wigilię Święta Wojska Polskiego, 14 sierpnia. Odbędą się one, podobnie jak w latach poprzednich, u stóp pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym roku przypada 99. rocznica Bitwy Warszawskiej, nazywanej też powszechnie "Cudem nad Wisłą".
Obchody Święta Wojska Polskiego w Gdańsku odbędą się już w środę, 14 sierpnia
Obchody Święta Wojska Polskiego w Gdańsku odbędą się już w środę, 14 sierpnia
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W środę, 14 sierpnia, gdańscy żołnierze rozpoczną świętowanie od uczestnictwa we Mszy Św. w intencji Ojczyzny. Zostanie ona odprawiona o godz. 9.00 w Parafii Garnizonowej we Wrzeszczu, przy ul. Sobótki 20.

O godz. 10. 30 rozpoczną się uroczystości u stóp pomnika Marszałka Piłsudskiego, który znajduje się na Placu Marszałka J. Piłsudskiego (u zbiegu al. Grunwaldzkiej i al. Wojska Polskiego). Wygłoszone zostaną okolicznościowe mowy i złożone zostaną wieńce.

W uroczystościach wezmą udział także przedstawiciele władz Gdańska.

Święto Wojska Polskiego, czyli święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej zostało wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 roku i obowiązujące od 13 sierpnia 1992 r.

Jest ono obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 13-25 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Batalię uznano za 18. najbardziej przełomową bitwę w historii świata. Zatrzymała ona marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Naczelnym Wodzem Wojska Polskiego był wówczas Józef Piłsudski.

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl