• Start
  • Wiadomości
  • Boże Ciało w Gdańsku. Procesje przeszły przez miasto - tak było na Oruni FOTOREPORTAŻ

Boże Ciało w Gdańsku. Procesje przeszły przez miasto - tak było na Oruni FOTOREPORTAŻ

W czwartek, 20 czerwca, Kościół katolicki obchodzi Święto Bożego Ciała. Z tej okazji w gdańskich parafiach odbyły się tradycyjne procesje ulicami miasta - szczęśliwie wszystkie zakończyły się przed nadejściem burzy. Towarzyszyliśmy wiernym parafii św. Ignacego Loyoli w Gdańsku.
20.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Procesja z Najświętszym Sakramentem wyruszyła z Parafii św. Ignacego Loyoli w Gdańsku do czterech ołtarzy
Procesja z Najświętszym Sakramentem wyruszyła z Parafii św. Ignacego Loyoli w Gdańsku do czterech ołtarzy
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W czwartek, 20 czerwca, z okazji Bożego Ciała procesje zorganizowano w dwudziestu gdańskich parafiach. Procesja ku czci Najświętszego Sakramentu parafii św. Ignacego Loyoli w Gdańsku rozpoczęła się o godz. 11:30, po wcześniejszej sumie.

Zgodnie z tradycją sięgającą XIll w., wierni wyruszyli w uroczystym pochodzie do czterech ołtarzy. Przeszli ulicami: Brzegi, Podmiejska, Raduńska, Podmiejska i ponownie Brzegi, udając się finalnie do kościoła. Ołtarze zlokalizowane były przy posesjach: Brzegi 57, Podmiejska 13-14, Piaskowa 9 i Raduńska 59.

Tradycyjnie okna mijanych domów przystrojone były symbolami i barwami religijnymi, a najmłodsi uczestnicy procesji sypali płatki kwiatów na ulice, którymi niesiono monstrancję z Najświętszym Sakramentem.

Parafia p.w. św. Ignacego Loyoli na Oruni to miejsce wyjątkowe: w kolegium jezuickim, które w XVIII w. funkcjonowało obok kościoła, edukację rozpoczął Józef Wybicki - późniejszy polityk i autor Mazurka Dąbrowskiego, będącego dziś hymnem państwowym Rzeczpospolitej Polskiej. W XIX-wiecznych zabudowaniach nieopodal świątyni swoją rezydencję ma obecnie metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź. Arcybiskup nie uczestniczył jednak w uroczystości na Oruni - jak co roku przewodził procesji na Głównym Mieście, która przeszła spod Bazyliki Mariackiej do bazyliki św. Brygidy.

 

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim