PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Choinka, św. Mikołaj i kolędy. Mieszkańcy tłumnie przyszli na XXI “Gwiazdkę na Oruni”    

Choinka, św. Mikołaj i kolędy. Mieszkańcy tłumnie przyszli na XXI “Gwiazdkę na Oruni”    
"Gwiazdka na Oruni" to stały punkt w kalendarzu wydarzeń tej dzielnicy Gdańska. W sobotę, 7 grudnia, mieszkańcy wzięli udział w XXI już festynie, kiermaszu i spotkaniu ze św. Mikołajem. W tym roku św. Mikołaj zapalił lampki na oruńskiej choince wspólnie z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz.
gwiazdka_orunia-008_798x533
Światełka na choince na placu przy ulicy Goscinnej na Oruni już się palą 
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

- Jestem tu z Wami po raz pierwszy - przywitała mieszkańców Oruni prezydent Dulkiewicz. - Miło mi czuć wasze wspaniałe gościnne oruńskie serca. Cieszę się, że pielęgnujecie tę tradycję od tylu lat, bo to buduje waszą lokalną wspólnotę. Pokazuje też waszą miłość do siebie wzajemnie ale i miłość do miejsca, w którym mieszkacie. Życzę wam, żeby radosny nastrój zwracania uwagi jeden na drugiego, niemyślenia tylko o sobie, nie trwały tylko od święta, żebyśmy tacy byli na co dzień, a to zależy już tylko od nas samych. 

W sobotę, 7 grudnia, mieszkańcy Oruni już po raz 21 obchodzili “Gwiazdkę na Oruni”, czyli coroczny festyn dla lokalnej społeczności, organizowany m.in. przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Orunia, imprezę wspiera też lokalna rada dzielnicy i Gdański Archipelag Kultury. Tradycją festynów jest zawsze kiermasz, konkursy dla dzieci, koncerty kolęd i uroczyste zapalenie lampek na choince.

Grudniowa uroczystość wpisała się do corocznej oferty kulturalno-rozrywkowej dzielnicy Gdańsk Orunia jako wydarzenie integrujące mieszkańców Oruni, ale i gości z innych dzielnic Gdańska. Z powodzeniem organizowane jest już od 20 lat. Ideą organizatorów było zachęcenie mieszkańców do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia w społeczności mieszkańców Gdańska, wychodząc poza kręgi najbliżej rodziny.

W programie tegorocznej "Gwiazdki na Oruni" był Jarmark Gościnny przedstawiający tradycje świąteczne, występ dziecięcego zespołu muzycznego, zabawa mikołajkowa dla najmłodszych mieszkańców dzielnicy. Kulminacyjnym elementem „Gwiazdki” było oświetlenie oruńskiej choinki w asyście przybyłego Św. Mikołaja i prezydent Dulkiewicz. 

- Jesteśmy z córką na "Gwiazdce" każdego roku, wcześniej przyjeżdżała wózkiem, dziś już na własnych nogach - powiedziała pani Ewa z Oruni. - Córka bardzo przeżywa pojawienie się Mikołaja, w tamtym roku przyjechał limuzyną, w tym wyszedł z orszakiem zza drzwi kościoła. Naprawdę piękne widowisko. 

Po raz pierwszy na "Gwiazdce na Oruni" był Oleg z Ukrainy, który mieszka i pracuje w Gdańsku, na Oruni wynajmuje mieszkanie. 

- Córka usłyszała w szkole, że będzie Mikołaj więc przyszliśmy - powiedział Oleg. - Słuchamy kolęd, patrzymy na choinkę, podoba nam się tutaj, trochę mniej tęskni się za domem. 

Podczas festynu ogłoszono zwycięzców konkursu bożonarodzeniowych szopek, które będą prezentowane w kościele św. Jana Bosko do 6 stycznia 2020 roku.

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z "GWIAZDKI NA ORUNI" 

 

 

Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze