Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Koniec roku blisko. Kończy się czas wymiany dowodów osobistych wydanych w 2007 roku

Do końca roku jeszcze trzy tysiące dowodów osobistych wydanych w Gdańsku straci swoją ważność. Warto znaleźć czas na wymianę dokumentu jeszcze przed okresem okołoświątecznym, który co roku generuje większe niż zwykle zainteresowanie wizytą w urzędzie wśród mieszkańców.

Koniec roku blisko. Kończy się czas wymiany dowodów osobistych wydanych w 2007 roku
A
A
data publikacji: 11 grudnia 2017 r.

ZOM nr 4 przy ul. Wilanowskiej 2, także tutaj można złożyć wniosek o wymianę dowodu osobistego
ZOM nr 4 przy ul. Wilanowskiej 2, także tutaj można złożyć wniosek o wymianę dowodu osobistego
Bartłomiej Borowczak/www.gdansk.pl

Od stycznia do końca listopada br. w Gdańsku wydano w sumie 65 tys. dowodów osobistych. W tej grupie znajdują się oczywiście także dokumenty, które traciły swoją ważność w 2017 roku, ale jeszcze nie wszystkie z 38 tysięcy dowodów tracących ważność zostały wymienione.

Tymczasem warto zdecydować się na wymianę teraz, a nie np. w Wigilię, albo między świętami a Nowym Rokiem. Dlaczego?

- W okresie między świętami wiele osób bierze urlop i wolny czas wykorzystuje na wizytę w urzędzie, tak jest od lat - mówi Danuta Galica, kierownik Referatu Dowodów Osobistych w gdańskim magistracie. - W tym czasie wśród klientów są także gdańszczanie, którzy na co dzień mieszkają za granicą, oni także poświęcają świąteczną wizytę w Polsce na uporządkowanie swoich spraw. Mimo, że w tym czasie zawsze mamy pełną obsadę w zespołach obsługi mieszkańców, raczej nie udaje się uniknąć kolejek.

Warto także pamiętać, że w tym roku szkolnym ferie zimowe zaczynają się w województwie pomorskim dość wcześnie (29 stycznia), można się więc spodziewać, że do grupy odwiedzających magistrat na przełomie roku dołączą już także rodzice chcący wyrobić dowód osobisty dziecku, np. po to, by móc zabrać je na narty w jednym z państw UE.

Biorąc to wszystko pod uwagę, warto już teraz wybrać się na wizytę w jednym z trzech gdańskich zespołów obsługi mieszkańców (ZOM), które przyjmują wnioski o wydanie dowodu osobistego:

- ZOM nr 1 przy ul. Partyzantów 74

- ZOM nr 3 przy ul. Nowe Ogrody 8/12

- ZOM nr 4 przy ul. Wilanowskiej 2


Jak uprościć i przyspieszyć procedury?

Jeśli wybieramy się na wizytę, warto zarezerwować wcześniej termin i konkretną godzinę przez internet. 11 grudnia w ZOM nr 1 i 3 były jeszcze wolne terminy do zarezerwowania z dnia na dzień.

Idąc do urzędu, warto przygotować komplet dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku i oczywiście prawidłowo wykonane zdjęcie.

Mniej czasochłonną opcją wymiany lub wyrobienia dowodu osobistego jest złożenie wniosku za pośrednictwem ePUAP (Elektroniczny Urząd Podawczy). Wtedy do urzędu wystarczy przyjść raz - po odbiór dokumentu. Osoba, która chciałaby skorzystać z takiej opcji załącza do elektronicznego wniosku zdjęcie w wersji cyfrowej. Zanim złoży wniosek, musi wyrobić sobie profil zaufany ePUAP (formę elektronicznego podpisu). Każdy posiadacz konta bankowego może to zrobić za pośrednictwem platformy internetowej swojego banku.

-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl