Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Święta Łucja w Gdańsku. Boże Narodzenie już blisko

W tym roku orszak św. Łucji czyli druhny w białych strojach i gwiezdni chłopcy, którym przewodzi dziewczynka przybrana w wianek z płonącymi świecami przybył do oliwskiego Ratusza Kultury w piątek, 15 grudnia.

Święta Łucja w Gdańsku. Boże Narodzenie już blisko
A
A
data publikacji: 16 grudnia 2017 r.

Orszak św. Łucji przybył do Oliwy
Orszak św. Łucji przybył do Oliwy
fot. Mateusz Ochocki/KFP

Pojawienie się św. Łucji to znak zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Jak mówi Magdalena Pramfelt prezes Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej i prezydent Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce święta Łucja przynosi światło i radość ze świąt. Prezes Pramfelt od wielu lat dba o to, by tradycję szwedzkiego Dnia Świętej Łucji było widać też w Trójmieście.

Współgospodarzem wydarzenia był Andrzej Stelmasiewicz, prezes Fundacji Wspólnota Gdańska. Orszak przemierzający wieczorem alejki rozświetlonego Parku Oliwskiego tworzą studentki i studenci filologii szwedzkiej z Ateneum Szkoły Wyższej w Gdańsku.


fot. Mateusz Ochocki/KFP

fot. Mateusz Ochocki/KFP

Pierwszy orszak św. Łucji pojawił się w Gdańsku w 1992 roku. Szwedzka tradycja przemarszu orszaku św. Łucji to jeden z elementów zacieśniania współpracy partnerskiej między Gdańskiem i Kalmarem, który jest miastem siostrzanym.

Tradycja orszaków ku czci św. Łucji jest obecna w Szwecji od końca XIX w. Pierwszy  pochód odbył się w 1927 r. w Sztokholmie. Każdego roku w każdym szwedzkim mieście organizuje się konkurs do roli św. Łucji. Może nią zostać jedynie wykształcona muzycznie dziewczyna poniżej 20. roku życia.

-
oprac. AK (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AK (0)
www.gdansk.pl