PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Światowy jazz w Klubie Żak. Koncerty do 27 listopada

Światowy jazz w Klubie Żak. Koncerty do 27 listopada
Do 27 listopada potrwa Festiwal Jazz Jantar, prezentujący jazz w różnych odsłonach, w wykonaniu znakomitych muzyków z Polski i zagranicy.

Marie Kvien Brunvoll podczas Jazz Festivalen Umea 2013. Na Jazz Jantar wystąpi 7 listopada 2015 r.
Marie Kvien Brunvoll podczas Jazz Festivalen Umea 2013. Na Jazz Jantar wystąpi 7 listopada 2015 r.
mat. prasowe

Festiwal Jazz Jantar to najstarszy na Wybrzeżu i jeden z najstarszych w Polsce festiwali jazzowych. Jego historia sięga lat 70. ubiegłego wieku. Jest ściśle powiązany z działalnością Klubu Studentów Wybrzeża Żak, którego spadkobiercą jest Klub Żak. Siedzibę KSW zajęli gdańscy radni, a Żak przeniósł się do dawnej zajezdni między Wrzeszczem a Zaspą, ale festiwalowi to nie zaszkodziło. Wręcz przeciwnie.

 

Nowe twarze, polskie premiery

Ciekawie zapowiada się koncert, który odbędzie się w piątek, 6 listopada. Po raz pierwszy do Polski przyjedzie bowiem Cécile McLorin Salvant. Kim jest ta artystka i co zaprezentuje w Gdańsku?

– Cécile to amerykańska wokalistka, porównywana do Elli Fitzgerald czy Billie Holiday. Zeszły rok okazał się przełomowy w karierze tej wokalistki. Najpierw otrzymała nominację do nagrody Grammy za debiutancki album „Woman Child”, później zwyciężyła w aż czterech kategoriach sondy krytyków amerykańskiego magazynu „DownBeat”, w tym za jazzowy album roku, jako wschodząca gwiazda jazzu i wokalistka. Na Jazz Jantar zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej, trzeciej płyty „For One to Love” – zapowiada Monika Małachowska, rzecznik prasowy Klubu Żak.

Koncert amerykańskiej wokalistki zacznie się w piątek, 6 listopada, o godz. 21.30. Wcześniej wystąpi brytyjski kwartet Sons of Kemet, który zaserwuje słuchaczom fuzję brzmień afrykańsko-karaibsko-nowoorleańskich. Początek o godz. 20.

Bilety na oba koncerty: normalny 80 zł, zniżka na Kartę do Kultury 60 zł, ulgowy (uczniowie, studenci, seniorzy – za okazaniem legitymacji) 40 zł.

Kolejni artyści, którzy pojawią się w Polsce po raz pierwszy, to dwoje młodych muzyków norweskich.

– W muzyce Mari Kvien Brunvoll słychać hiphopowe bity, popowe melodie, ambientowe pejzaże, a także chór zapętlonych wokali jej autorstwa. Marius Neset natomiast, to doceniany przez krytyków na całym świecie saksofonista – mówi Monika Małachowska.

Utalentowaną Norweżkę będzie można podziwiać w Sali Suwnicowej w sobotę, 7 listopada, o godz. 20.

Po niej, na tej samej scenie, w ramach cyklu Avant Days, zaprezentuje się fortepianowe trio z Belgii: Too Noisy Fish. Koncert rozpocznie się o godz. 22.15.

Tego samego wieczoru w kawiarni Klubu Żak ruszy Młoda Scena Jazzowa – o godz. 21.30 wystąpi tam warszawski kwintet HoTS Band.

Bilety na cały dzień: normalny 60 zł, zniżka na Kartę do Kultury 40 zł, ulgowy (uczniowie, studenci, seniorzy – za okazaniem legitymacji) 30 zł.

Koncerty odbywające się w środę i czwartek, 11 i 12 listopada, także będą polską premierą. W środę o godz. 20, w ramach cyklu Avant Days, w Sali Suwnicowej swój eksperymentalny jazz zaprezentuje londyński kwintet Polar Bear. Następnie, o godz. 21.30, scenę przejmie norwesko-szwedzki projekt muzyczny Atomic. Z kolei w czwartek po raz pierwszy podziwiać będzie można na żywo dwa jazzowe kwartety: Samuel Blaser Quartet (o godz. 20) i Mark Turner Quartet (o godz. 21.30).

Bilety na każdy dzień: normalny 80 zł, zniżka na Kartę do Kultury 60 zł, ulgowy (uczniowie, studenci, seniorzy – za okazaniem legitymacji) 40 zł.

Na koncert saksofonisty Mariusa Neseta trzeba będzie kilka dni poczekać. Norweg wystąpi w Klubie Żak w piątek, 13 listopada. Koncert w Sali Suwnicowej rozpocznie się o godz. 21.30. Wcześniej, o godz. 20, na tej samej scenie zaprezentuje się warszawski zespół Triomaku.

Bilety na oba koncerty: normalny 60 zł, zniżka na Kartę do Kultury 40 zł, ulgowy (uczniowie, studenci, seniorzy – za okazaniem legitymacji) 30 zł.

 

Stali bywalcy w nowych odsłonach

W Żaku zaprezentują się też artyści znani z poprzednich edycji Jazz Jantar.

W niedzielę, 8 listopada, po raz kolejny na festiwalu, ale z premierowym materiałem, wystąpi Anna Gadt z projektem Silva Rerum Renaissance (o godz. 20) i Maciej Obara z projektem Obara International Quartet Feat. Tom Arthurs (godz. 21.30).

Bilety na oba koncerty: normalny 60 zł, zniżka na Kartę do Kultury 40 zł, ulgowy (uczniowie, studenci, seniorzy – za okazaniem legitymacji) 30 zł.

– Wielu muzyków wystąpi w Żaku po raz kolejny, głównie dlatego, że są świetnymi muzykami i uważamy, że warto ich zaprosić jeszcze raz – mówi Małachowska. – Po pierwsze, zaprosiliśmy naszego ulubionego Nilsa Pettera Molvaera, którego będziemy gościć już po raz czwarty. W jego twórczości pobrzmiewają nie tylko inspiracje Milesem Davisem, równie silnymi elementami są hiphopowe bity, ambientowe malowanie dźwiękowych pejzaży, a ostatnio nawet charakterystyczne brzmienie elektrycznej gitary hawajskiej, za co odpowiada Geir Sundstøl. Wraca do nas także Marc Ribot z koncertowym projektem Marc Ribot & The Young Philadelphians. Co ciekawe, ten artysta u progu kariery nie przejawiał zainteresowań muzyką jazzową, zdecydowanie bliższe było mu brzmienie garażowego rocka. Poza własnymi projektami współpracował m.in. z takimi sławami rock'n'rolla, jak Wilson Pickett i Chuck Berry – dodaje rzeczniczka.

Sobotni wieczór (14 listopada) otworzy koncert Duńczyków z Girls in Airports o godz. 19. Następnie o godz. 20.30 scenę przejmie Marc Ribot. Na zakończenie, o godz. 22.30, usłyszymy Nilsa Pettera Molvaera.

Bilety na cały dzień: normalny 80 zł, zniżka na Kartę do Kultury 60 zł, ulgowy (uczniowie, studenci, seniorzy – za okazaniem legitymacji) 40 zł.

Dzień później, w niedzielę, 15 listopada, po raz kolejny na Jazz Jantar wystąpi Josuha Redman, który był już gościem edycji w 2010 roku. Tym razem zaprezentuje się w projekcie koncertowym James Farm. Koncert odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Początek o godz. 20.

Bilety: normalny 110 zł, zniżka na Kartę do Kultury 80 zł, ulgowy (uczniowie, studenci, seniorzy – za okazaniem legitymacji) 50 zł.

 

Na zakończenie nagroda dla młodych twórców

Ostatni koncert festiwalu Jazz Jantar 2015 odbędzie się w piątek, 27 listopada. Wydarzenie będzie towarzyszyć uroczystości wręczenia Nagród Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. W Sali Suwnicowej Klubu Żak zagra krakowskie trio The Flash! Początek koncertu o godz. 21. Bilety będzie można nabyć w dniu koncertu.

Wszystkie koncerty (poza występem Joshuy Redmana 15 listopada) odbędą się w Klubie Żak, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197.  

Więcej na stronie festiwalu


Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze