• Start
  • Wiadomości
  • Światowy Dzień Poezji w Gdańsku. Wiersze na przystankach, nagrody od biblioteki...

Światowy Dzień Poezji w Gdańsku. Wiersze na przystankach, nagrody od biblioteki...

W niedzielę, 21 marca, obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji na przystankach autobusowych i tramwajowych pojawiły się wielkoformatowe plakaty z wierszami kilku wybranych gdańskich twórców, w tym Tadeusza Dąbrowskiego i Grzegorza Kwiatkowskiego. Do udziału w konkursie w ramach kampanii #gdanskczyta zaprasza też Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku - czas jest do piątku, 28 marca. Na zwycięzców czekają nagrody.
21.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Światowy Dzień Poezji obchodzony jest corocznie 21 marca, od 1999 roku. W Gdańsku z okazji święta odbywają się różne czytelnicze akcje
Światowy Dzień Poezji obchodzony jest corocznie 21 marca, od 1999 roku. W Gdańsku z okazji święta odbywają się różne czytelnicze akcje
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Gdańsk, podobnie jak inne miasta w Polsce, jak co roku świętuje Światowy Dzień Poezji. Tym razem będzie jednak nieco inaczej niż zwykle z powodu pandemii i zamknięcia instytucji kultury - nie spotkamy się z poetami ani nie weźmiemy udziału w grach miejskich. Ale nie zabraknie innych atrakcji i niespodzianek związanych z literaturą.

Mieszkańcy podróżujący komunikacją miejską i spacerowicze zauważyli już zapewne nietypowe wielkoformatowe plakaty poetyckie na wiatach przystankowych i w środkach publicznego transportu - na planszach pojawiły się wydrukowane wiersze uznanych i rozpoznawanych w świecie trójmiejskich twórców: Tadeusza Dąbrowskiego i Grzegorza Kwiatkowskiego oraz Anny Czekanowicz. To element zachęcającej do sięgnięcia po książki i tomy poetyckie kampanii #gdanskczyta.

 

Na przystankach gdańskich pojawiły się wiersze Tadeusza Dąbrowskiego, Grzegorza Kwiatkowskiego i Anny Czekanowicz
Na przystankach gdańskich pojawiły się wiersze Tadeusza Dąbrowskiego, Grzegorza Kwiatkowskiego i Anny Czekanowicz
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Twórczość gdańskich poetów to także pretekst do udziału w fotograficzno-poetyckiej zabawie, która trwa na Facebooku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku i Instytutu Kultury Miejskiej. Aby wziąć w niej udział, należy zrobić i udostępnić na Facebooku zdjęcie Gdańska, które odda atmosferę jednego z trzech wierszy z kampanii #gdanskczyta. Publiczny post należy oznaczyć hasztagami: #dzienpoezji, #gdanskczyta #ilovegdn #ikmgdansk i #chodzedobiblioteki. Wyróżnionych zostanie pięć najoryginalniejszych, najzabawniejszych i najbardziej pomysłowych zdjęć.

Zdjęcia można publikować od piątku, 19 marca, do piątku, 26 marca. Do wygrania są pakiety ciekawych nagród związanych z czytelnictwem, w których znajdziemy między innymi tomy poezji Versopolis, tom laureatki Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności 2020 Sinéad Morrissey „O równowadze”, tematyczne parasolki, termosy czy ekologiczne torby. Szczegóły dotyczące zabawy można znaleźć w poście konkursowym na profilu facebookowym Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

 

przystanek autobusowy z plakatem, na ławce siedzi starsza kobieta w maseczce, skierowana w bok, obok niej leżą na ławce siatki z zakupami
Plakaty z poezją znajdziemy między innymi przy ulicy Bolesława Chrobrego, Wosia Budzysza, Teofila Lenartowicza, Podwale Przedmiejskie czy alei Generała Józefa Hallera
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Wydarzenia i programy literackie także na plakatach

Oprócz wierszy trójmiejskich poetów, na plakatach znalazły się zapowiedzi wydarzeń i programów literackich wspierających autorów i wydawnictwa książkowe. Tych w Gdańsku w najbliższym czasie nie zabraknie - czekają nas między innymi: Gdański Konkurs Literacki im. Bronisława Faca www.wbpg.org.pl, Gdańskie spotkania literackie "Odnalezione w tłumaczeniu" (15-17 kwietnia), Gdański Fundusz Wydawniczy, Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska dla osób fizycznych, Festiwal literatury dla dzieci, Gdańskie Targi Książki (11-13 czerwca) oraz Odnalezione w tłumaczeniu.

Najbliższe literackie wydarzenie organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej to Gdańskie Spotkania Literackie „Odnalezione w tłumaczeniu”, które odbędzie się w dniach 15-17 kwietnia, w formule online. W programie rozmowy o przekładzie literatury fantastycznej i nie tylko, a gościem specjalnym festiwalu będzie Eduardo Mendoza, hiszpański pisarz, który zasłyną w Polsce sagą o przygodach damskiego fryzjera. Odbędzie się także spotkanie z cyklu „Pisarka i jej tłumacze”, czyli rozmowa z Dorotą Masłowską i jej tłumaczami, sparing tłumaczy języka hiszpańskiego - Ewy Zaleskiej i Wojciecha Charchalisa, rozmowa o przekładzie Stanisława Lema czy wykład Agnieszki Taborskiej o twórczości Rolanda Topora.

 

W ten sposób miasto Gdańsk zachęca do czytania poezji i chwali się rodzimymi twórcami
W ten sposób miasto Gdańsk zachęca do czytania poezji i chwali się rodzimymi twórcami
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Podczas festiwalu wręczona zostanie tradycyjnie Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego. Nagrodę za całokształt twórczości odbierze Anna Przedpełska-Trzeciakowska, tłumaczka literatury angielskiej i amerykańskiej. Za przekład jednego dzieła do Nagrody nominowani zostali: Wawrzyniec Brzozowski, Olga Czernikow, Leszek Engelking, Hanna Igalson-Tygielska, Maciej Płaza, Teresa Tyszowiecka, Ryszard Wojnakowski.

Wojewódzka i Miejską Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Instytut Kultury Miejskiej oraz miasto Gdańsk działają wspólnie w ramach Gdańskiego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który jest wpisany w program operacyjny Kultura i Czas Wolny.

TV

To przedszkole jest wzorem