PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

#poezjawdomu. W Światowy Dzień Poezji prezydent Gdańska i IKM zachęcają do czytania

#poezjawdomu. W Światowy Dzień Poezji prezydent Gdańska i IKM zachęcają do czytania
Organizowany co dwa lata w Gdańsku festiwal Europejski Poeta Wolności nie odbędzie się w wyznaczonym terminie, ale Instytut Kultury Miejskiej podał już nową datę festiwalu - 18-21 czerwca 2020 roku. A do tego czasu musi nam wystarczyć domowa biblioteczka i akcja #poezjawdomu. Na czym polega?
Gdańsk 2018 rok. Podczas poprzedniej edycji festiwalu laureatką Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności została Linda Vilhjálmsdóttir z Islandii. W tym roku festiwal odbędzie się dopiero pod koniec czerwca
Gdańsk 2018 rok. Podczas poprzedniej edycji festiwalu laureatką Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności została Linda Vilhjálmsdóttir z Islandii. W tym roku festiwal odbędzie się dopiero pod koniec czerwca
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

CZYTAJ: Europejski Poeta Wolności 2020 - poznaj wiersze poetów nominowanych do literackiej nagrody

 

- Zachęcamy by zostać w domu, czytać poezję i wziąć udział w konkursie #poezjawdomu - opowiada Ana Matusevic z Instytutu Kultury Miejskiej.- Do wygrania pięć zestawów tomów twórców nominowanych do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 i wraz z poetycką torbą ekologiczną.

Działania kulturalne w ostatnim czasie masowo przenoszą się do Internetu oraz do domów. Od 16 do 22 marca cały Gdańsk miał żyć poezją, Festiwalem Europejski Poeta Wolności, spotkaniami z gośćmi z Malty, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Gruzji, Luksemburga, Litwy, Łotwy, Niemiec, Niderlandów, Turcji… Jednak w obecnej sytuacji Instytut Kultury Miejskiej zaprasza do czytania poezji w domu i wzięcia udział w wirtualnej zabawie poetyckiej.  


WIĘCEJ: Kultura na czas pandemii. Wszystko o Wajdzie na gdansk.pl. WIDEO– Akcja #poezjawdomu to wyjątkowa odsłona #poezjiwmieście – opowiada Ana Matusevic. - Wiosną mieliśmy kontynuować niestandardową promocję utworów poetyckich w przestrzeni publicznej i kawiarniach. Sytuacja zmusiła nas do przeniesienia festiwalu Europejski Poeta Wolności oraz wielu towarzyszących mu atrakcji na czerwiec. Dlatego dziś proponujemy akcję #poezjawdomu! WIĘCEJ: Festiwal "Odnalezione w Tłumaczeniu" - tłumacz to pisarz pracujący na rzecz innego autora

 

To nie jedyny akcent poetycki przygotowany przez IKM. Przez cały tydzień na Facebooku Europejskiego Poety Wolności oraz Instagramie Instytutu Kultury Miejskiej publikowane będą artykuły, podcasty, nagrania rozmów oraz tomy poezji do pobrania online. Zostańmy w domu i czytajmy poezję wiosną! 

Akcja #poezjawdomu. Jak dołączyć? Co należy zrobić?  

  1. Zrób zdjęcie lub nagraj film, na którym czytasz swoją ulubioną poezję.  
  2. Udostępnij materiał na Facebooku lub Instagramie z hasztagiem #poezjawdomu albo wrzuć na swoje instastory oznaczając profil Instytutu Kultury Miejskiej (@ikm_gdansk).  
  3. Spośród opublikowanych zdjęć i filmików wybierzemy 5 najciekawszych i najbardziej pomysłowych, które nagrodzimy zestawem przepięknie wydanych tomów Europejski Poeta Wolności 2020.  
  4. Akcja trwa od 16 do 29 marca 2020.  

Kultura kontra wirus. Zostań w domu, zobacz gdańsko-pomorską ofertę w internecie


Do czytania wierszy zaprasza dziś, w Światowy Dzień Poezji, również prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Na swoim portalu opublikował swój ulubiony wiersz - “Pewność” Ewy Lipskiej. Jak brzmi?

***

Był już taki egzamin z historii
kiedy naraz wszyscy uczniowie oblali.
I został po nich uroczysty cmentarz.

Nie ma pewności że to był egzamin.
Nie ma pewności że wszyscy oblali.
Jest pewność że został po nich uroczysty cmentarz.

Była już taka miłość.
Ale nie ma pewności że to była nasza.
Byli już tacy ludzie.
Ale nie ma pewności że to byliśmy my.
Były już takie latające pteranodony.
Ale nie ma pewności że to za naszych czasów.
Był już taki język.
Ale nie ma pewności że nim mówiliśmy.
Było już takie milczenie.
Ale nie ma pewności że to pomiędzy nami.
Był już koniec świata.
Ale nie ma pewności że to naszego świata.

I został po nim uroczysty cmentarz.
Jest pewność że został po nim uroczysty cmentarz.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl