Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Gdańsku. Ten weekend spędzimy z książką w ręku. Atrakcji nie zabraknie

W najbliższy poniedziałek, 23 kwietnia 2018 r., obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W Gdańsku będziemy więc przez cały weekend o książkach dyskutować, a także czytać je, kupować, oddawać i zabierać, pisać i słuchać, zdobić i poszukiwać. Atrakcje przygotowały m.in. Oliwski Ratusz Kultury, Wojewódzka, Miejska Biblioteka Publiczna i Sztuka Wyboru.
18.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Oliwskie Święto Książki na ul. Opata Jacka Rybińskiego
Oliwskie Święto Książki na ul. Opata Jacka Rybińskiego
Maciej Kosycarz/KFP

Pierwsze Gdańskie Targi Książki okazały się być frekwencyjnym sukcesem. Dla spragnionych dobrej literatury gdańszczan czekają już nowe atrakcje - wydarzenia związane z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna organizuje w sobotę i niedzielę, 21 i 22 kwietnia 2018 r., V edycję gry miejskiej KSIĄŻKA GO! To akcja poszukiwania książek w przestrzeni miejskiej. Do odnalezienia będzie aż 60 tytułów, przede wszystkim nowości wydawnicze dla dzieci i dorosłych, niektóre z nich nawet z autografami autorów. “Upolowane” książki będą również nagrodami dla najwytrwalszych i najlepszych graczy. Trzeba tylko pamiętać o wrzuceniu znaleziska na FB lub Instagram wydarzenia z odpowiednim hasztagiem: #chodzedobiblioteki i #ksiazkago. Aby wziąć udział w grze wystarczy smartfon z dostępem do internetu. Wskazówki do ukrytych książek biblioteka będzie publikowała punktualnie o godz. 12 na Facebooku oraz Instagramie.

Ciekawe propozycje przygotowała też wrzeszczańska księgarnia Sztuka Wyboru, która w ramach święta Dnia Książki weźmie udział w ogólnopolskim Weekendzie Księgarń Kameralnych i dołączy do grona kilkudziesięciu księgarń niezależnych, które w ciągu czterech dni w 41 miastach i miasteczkach polskich, organizują wydarzenia okołoksiążkowe.

Sztuka Wyboru rusza z atrakcjami już w piątek 20 kwietnik, gdzie na warsztatach z linorytu nauczymy się wyrabiać ex librisy a na dyskusję o wolnych mediach z Karoliną Bednarz i Dorotą Groyecką, redaktorkami naczelnymi Non/fiction organizatorzy zapraszają w poniedziałek, 23 kwietnia. „Non/fiction” to niezależny magazyn reporterski o tematyce społecznej. Nie ma w nim reklam i tekstów promocyjnych, za to można znaleźć infografiki oraz przypisy. Założycielkom, Karolinie Bednarz i Dorocie Groyeckiej, zależało bowiem na stworzeniu nowej przestrzeni dla reportażu, propagowaniu rzetelnego dziennikarstwa oraz edukacji medialnej. 

Karolina Bednarz jest absolwentką japonistyki na Uniwersytecie Oksfordzkim i autorką bloga „W krainie tajfunów”, gdzie pisze głównie o Azji Wschodniej. Publikowała między innymi w „Dużym Formacie”. W kwietniu nakładem wydawnictwa Czarne ukaże się jej reporterska książka „Kwiaty w pudełku, Japonia oczami kobiet”. Dorota Groyecka ukończyła dziennikarstwo, filologię polską i kulturoznawstwo. Jest autorką książki “Gentryfikacja Berlina. Od życia na podsłuchu do kultury caffè latte”. Współpracowała z polskimi i zagranicznymi tytułami prasowymi i internetowymi. Pisała o fotografii, muzyce i mieście.

Obie dziennikarki ukończyły też Polską Szkołę Reportażu.

Każdy numer Non/fiction ma temat przewodni. Tematem pierwszego był GŁÓD, drugiego DOM, trzeciego PRACA. Kwartalnik jest drukowany na papierze wysokiej jakości, w formacie B5, przez co bliżej mu do małej książki, którą można postawić na półce, a po pewnym czasie do niej wrócić. Więcej na  www.non-fiction.pl.

Dyskusję poświęconą kulisom wydawania magazynu oraz zawiłościom rynku niezależnych mediów poprowadzi Joanna Wiśniowska. Spotkaniu będzie towarzyszyć premiera trzeciego numeru Non/fiction.  

 

W sobotę 21 kwietnia odbędzie się też kolejne Oliwskie Święto Książki. Tego dnia nawet na drzewach przy ulicy Opata J. Rybińskiego zawisną zamiast liści tomiki z poezją, i nie tylko, do kupienia na pobliskich stoiskach wydawniczych. Wzdłuż ulicy (od godz. 12 do 18) rozgości się bowiem 20 wydawnictw z Trójmiasta i regionu z ofertą nie tylko nowości, ale też serii wydawniczych, wznowień, archiwaliów w dobrej cenie, nierzadko z autografem autora lub ilustratora. Tradycyjny Kiermasz Wydawnictw Tutejszych uzupełni bookcrossing, czyli wolna wymiana książek. Wystawione pozycje można zabrać do domu, ale też przynieść i zostawić te, które przeczytaliśmy a mogą służyć innym.

 

Wydawnictwa Znak proponuje zaś akcję Znajdź sobie książkę! Aby wziąć w niej udział wystarczy znaleźć ukryte paczuszki opatrzone nazwą akcji, a w nich - niespodzianki: m.in. rabaty na książki oraz inne okołoksiążkowe fanty. Aby je otrzymać wystarczy ze znaleziskiem zgłosić się do stoiska Wydawnictwa Znak.

 

Oliwskie Święto Książki to też okazja, żeby po prostu poleniuchować z książką w ręku - od godz. 12-18, w budynku na piętrze zorganizowana będzie Strefa Tu Można Czytać, czyli fotele, pufy, leżaki i materace, a do tego do wyboru - literatura piękna, poezja, albumy i książki z różnych dziedzin. Można czytać w dowolnej pozycji.

 

Atrakcję odbywać się będą też w budynku Oliwskiego Ratusza Kultury. Na parterze pisarze - Marta Abramowicz, Łukasz Kosik i Grzegorz Krzyżowski - będą czytać własne dzieła, a na piętrze dzieci i dorośli uczestniczyć w warsztatach. Na przykład w Warsztatach z kreatywnego pisania dla dorosłych, które poprowadzi Kinga Willim, pisząca prozę, poezję oraz autorkę fotografii.

 

Kto ma więcej odwagi tego organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w Błyskawicznym Konkursie Literackim A4. Trzeba będzie publicznie przeczytać krótki tekst własnego autorstwa: fragment opowiadania, wpis z bloga czy z FB i poddać się ocenie jurorów: Wojciecha Borosa, Andrzeja Faca i Barbarę Piórkowską, aby wygrać nagrodę (pula nagród wynosi 800 zł). Najlepsze teksty zostaną też opublikowane w kwartalniku artystycznym „Bliza”.

 

W parku Oliwskim od godz. 14.00-15.30 to pomorscy poeci i prozaicy poddadzą się ocenie czytelników. W ramach akcji literackiej Bez Cenzury twórcy publicznie i bez skrępowania, pisać będą na papierze rozłożonym wzdłuż głównej parkowej alei to, co przyjdzie im do głowy, a my możemy to komentować i może zapytać, jak to jest być pisarzem?



CO NAS CZEKA W WEEKEND

 

 

  • Książka GO!

 

21 – 22 kwietnia, godz. 12– 16, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

 

V edycji KSIĄŻKI GO! - gra miejska to akcja poszukiwania książek w przestrzeni miejskiej.

 

 

  1. Weekend Księgarń Kameralnych w Sztuce Wyboru

 

 

️1. A może linoryt? Warsztaty tworzenia ex librisów do książek

Po opieką Alicji Marii Żarkiewicz z Kolektywu Twórczego MAMYWENE nauczymy się robić własnoręcznie ex libristy, czyli niewielkie karteczki wklejane do wewnętrznej strony okładki, które mają zabezpieczać książkę przed zagubieniem i są też przejawem wielkiej miłości właściciela do książki. Warsztaty są przeznaczone dla dorosłych, a ex librisy będą wykonywane techniką linorytu. Najpierw dowiemy się na czym technika ta polega (rysunek wykonuje się w linoleum poprzez wycinanie go specjalnymi dłutami, z gotowej matrycy można wykonać wiele jednakowych odbitek) a potem wykonamy własne prace. Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały. Obowiązują zapisy. Koszt warsztatów - 90 zł.

 

  1. Non/fiction - O wolnych mediach w Sztuce Wyboru

Spotkanie z Karoliną Bednarz i Dorotą Groyecką, redaktorkami naczelnymi magazynu reporterskiego Non/fiction.

 

  1.  Wyprzedaż książek

Więcej informacji na stronie FB Sztuki Wyboru

 

  1. Oliwskie Święto Książki

SOBOTA, 21 KWIETNIA 2018

Organizator: Oliwski Ratusz Kultury, Fundacja Wspólnota Gdańska.

 

OLIWSKI RATUSZ KULTURY, ul. Opata J. Rybińskiego 25

SALA PARTER

12.00-12.20 Impro-czytanie, czytają: Jakub Zalewski i Małgorzata Tremiszewska

12.50-13.05 „Zakonnice odchodzą po cichu”, czyta Marta Abramowicz, autorka

13.35-13.50 „Bajki ze zrozumieniem i konfiturką”, czyta Łukasz Kosik, autor

14.20-14.40 „Gdańsk dawniej i dziś”, czyta Grzegorz Krzyżowski, autor

15.00-16.00 Warsztaty: Zdobyć koronę (dla dzieci w wieku 6-12 lat), Wydawnictwo Na Szczyt, obowiązują zapisy TUTAJ

17.00-20.00 Błyskawiczny Konkurs Literacki A4 – finał

 

PIĘTRO

12.00-14.00 Warsztaty: Złote czasy piratów (dla dzieci w wieku 6-10 lat), Wydawnictwo Meandry,

obowiązują zapisy https://osk-zdobyc-korone.konfeo.com/

14.00-16.00 Warsztaty: Opowiedz mi kolor (dla dorosłych), Kinga Willim,

obowiązują zapisy https://osk-opowiedz-mi-kolor.konfeo.com/

16.00-17.00 Warsztaty: Antykwariat pod Błękitnym Lustrem (dla dzieci w wieku 9-13 lat), Wydawnictwo Zakamarki,

obowiązują zapisy https://osk-antykwariat-pod-blekitnym-lustrem.konfeo.com/

12.00-18.00 Strefa Tu Można Czytać

 

  1. OPATA J. RYBIŃSKIEGO

12.00-18.00

Kiermasz Wydawnictw Tutejszych

Wolna wymiana książek (bookcrossing)

Literatura na drzewie

Akcja Znajdź sobie książkę!

 

PARK OLIWSKI

 

14.00-15.30 Akcja literacka Bez Cenzury

 

 

 

 

 

WIĘCEJ O WYDARZENIACH

 

 

Warsztaty: Zdobyć koronę

Warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Dlaczego zdobywamy górskie szczyty? O czym marzyli polscy himalaiści i z jakimi trudnościami się zmagali? Niezwykłe spotkanie dla młodych miłośników gór, podczas którego można będzie przymierzyć oryginalny ekwipunek himalaistów – kombinezon z wyprawy narodowej, raki, kask, uprząż itp.

Prowadzenie: Wydawnictwo Na Szczyt

 

Warsztaty: Złote czasy piratów

Warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat, na podstawie interaktywnej książki o tym samym tytule.

Chciałbyś zostać piratem? A może nęci Cię kariera w marynarce wojennej i chcesz ścigać piratów? Jak wyglądało codzienne życie korsarzy, a jak – marynarzy i piratów? Dlaczego piraci wyruszyli na morskie szlaki? Czego tam szukali? Kto odkrył Nowy Świat i co stamtąd przywiózł do Europy? A może chcesz poznać opowieść o gdańskim kaprze Pawle Beneke?

Prowadzenie: Wydawnictwo Meandry

 

Warsztaty: Opowiedz mi kolor

Warsztaty z kreatywnego pisania dla dorosłych. Zadaniem uczestników będzie napisanie krótkich utworów prozaicznych dla dzieci, tłumaczących znaczenie barw.

Prowadzenie: Kinga Willim, autorka prozy i poezji oraz fotografii, organizatorka Jesieni Poetyckiej i animatorka Grona Literackiego Zielony Kot w Świeciu.

 

Warsztaty: Antykwariat pod Błękitnym Lustrem

Warsztaty czytelnicze dla dzieci w wieku 9-13 lat, oparte na książce pt. „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem”, z popularnej serii autorstwa Martina Widmarka pt. „Dawid i Larisa”.

Prowadzenie: Wydawnictwo Zakamarki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku