Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Światowy Dzień Chorego. Najpierw koncert, potem - warsztaty

W 1992 roku papież Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Chorego, który od tego czasu obchodzony jest 11 lutego. Święto ma przypominać o konieczności zapewnienia opieki potrzebującym oraz dowartościowywać duchowo chorych. Ma też zwracać uwagę na domowych opiekunów, którzy często sami potrzebują wsparcia i pomocy. Tak jest również w Gdańsku.

Światowy Dzień Chorego. Najpierw koncert, potem - warsztaty
A
A
data publikacji: 11 lutego 2018 r.

fot. Fundacja Hospicyjna

Ciężko chorych dorosłych i dzieci, wymagających stałej opieki, jest wśród nas coraz więcej. Często trafiają oni do hospicjów, ale nie zawsze. Wielu z nich pozostaje w domach, pod opieką najbliższych, którym brakuje sił. Dlatego z okazji Światowego Dnia Chorego już po raz drugi rusza ogólnopolska kampania Fundacji Hospicyjnej: „Opiekun rodzinny - nie musi być sam”. 

Opiekunów rodzinnych w Polsce może być ponad dwa miliony. To na nich spoczywają codzienne zadania związane z opieką nad chorym bliskim w domu.

- Spotkanie z okazji Dnia Chorego to szczególna okazja, by zwrócić uwagę na sytuację wszystkich, którzy zmagają się z cierpieniem i chorobą. Warto pamiętać, że to nie tylko pacjent szpitala czy hospicjum, ale często też anonimowy mieszkaniec bloku, którym opiekuje się żona lub mąż, sami będący w podeszłym wieku. Hospicjum Dutkiewicza, instytucja z 35-letnim doświadczeniem w opiece nad ciężko chorymi, stara się zwiększyć społeczną świadomość ich sytuacji - mówi Anna Janowicz, Prezes Fundacji Hospicyjnej.

Na niedzielę, 11 lutego, w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 3b zaplanowano koncert Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej (godz. 17). W repertuarze - szlagiery muzyki filmowej, a także piosenki autorstwa Sławomira Savaa. Wstęp był wolny, podczas koncertu można było wesprzeć zbiórkę na rzecz Hospicjum ks. Dutkiewicza.

Światowy Dzień Chorego w Gdańsku to nie wszystko, bowiem od 21 lutego (środa) rusza cykl bezpłatnych warsztatów z zakresu opieki domowej dla osób opiekujących się swoimi bliskimi. Odbędą się zajęcia z psychologiem, pracownikiem socjalnym, pielęgniarką i rehabilitantem.

Szczegółowe informacje i zapisy: a.wlodkowska@hospicja.pl lub telefonicznie 668 450 743.

Więcej informacji na: www.fundacjahospicyjna.pl


Warto przypomnieć, że w sobotę, 10 lutego - w ramach Światowego Dnia Chorego - w Hospicjum ks. Dutkiewicza w Gdańsku odbył się dzień bezpłatnych badań profilaktycznych dla rodzin pacjentów hospicjum. -
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl