Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Światowy Dzień Bursztynu - w Gdańsku obchodzony przez dwa dni!

Święto Bursztynowych Par, obchodzących 44-lecie małżeństwa, wielkie poszukiwanie bursztynu, koncert w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance i spotkania, podczas których o drogocennym kruszcu będzie można dowiedzieć się wszystkiego. Tak Gdańsk obchodzić będzie Światowy Dzień Bursztynu - we wtorek i środę 27 i 28 czerwca 2017 r. Wstęp wolny!

Światowy Dzień Bursztynu - w Gdańsku obchodzony przez dwa dni!
A
A
data publikacji: 26 czerwca 2017 r.

Gdańsk jest Światową Stolicą Bursztynu
Gdańsk jest Światową Stolicą Bursztynu
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

- Czerwiec to dla Gdańska, Światowej Stolicy Bursztynu, bardzo ważny miesiąc: 11 lat temu, 28 czerwca 2006 roku otwarte zostało Muzeum Bursztynu, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska - tłumaczy Robert Pytlos, koordynator Prezydenta Miasta Gdańska ds. Bursztynu.

Tego samego dnia powołano Światową Radę Bursztynu, składająca się z 20. specjalistów i naukowców z całego świata, którzy zajmują się bursztynem bałtyckim. W 2016 r., w 10.rocznicę otwarcia Muzeum, na pamiątkę tego wydarzenia Rada ustanowiła 28 czerwca Światowym Dniem Bursztynu.

Z powodu tej wyjątkowej okazji miasto Gdańsk zaprasza na dwa dni atrakcji, których motywem przewodnim będzie bursztyn bałtycki. Obchody Światowego Dnia Bursztynu rozpoczną się otwartym dla publiczności dorocznym seminarium Światowej Rady Bursztynu. Jego uczestnicy - specjalistki zajmujące się mediami społecznościowymi od wielu lat: Monika Kamińska i Aleksandra Mokwa, opowiedzą jak promować bursztyn bałtycki w mediach społecznościowych. Seminarium odbędzie się we wtorek 27 czerwca w Nowym Ratuszu w sali obrad Rady Miasta (Gdańsk, ul. Wały Jagiellońskie 1), w godz. 10-12. Wstęp wolny.

Tuż po seminarium, w godz. 12-18 w sali obrad odbędzie się posiedzenie Światowej Rady Bursztynu. Eksperci z Polski, Chin, Libanu, Litwy, Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy - pod przewodnictwem prof. Ryszarda Szadziewskiego wezmą udział w konferencji, podczas której poruszane będą aktualne problemy branży bursztynowej.

Drugiego dnia obchodów, w środę 28 czerwca uroczyście otwarta zostanie instalacja wodna Poszukiwacz Bursztynu, która pojawi się w przestrzeni pomiędzy Bramą Wyżynną a Muzeum Bursztynu. Aż do połowy września będzie w niej można znaleźć niemal 150 kilogramów bursztynu bałtyckiego - ta propozycja to ubiegłoroczny hit lata w Gdańsku!

Poszukiwacz Bursztynu to świetna zabawa dla całych rodzin, w której nagrodą jest drogocenny, certyfikowany kruszec
Poszukiwacz Bursztynu to świetna zabawa dla całych rodzin, w której nagrodą jest drogocenny, certyfikowany kruszec
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

- Poszukiwacz Bursztynu to interaktywna, mobilna instalacja, składająca się z płytkiej, napełnionej wodą niecki, symbolizującej brzeg morski oraz umieszczonej w niecce dominanty przestrzennej, symbolizującej drogę bursztynu z głębi ziemi ku niebu i jego przekształcenie, z części ziemskiej materii, w artystyczny wytwór pracy ludzkiej - dodaje Robert Pytlos.

Szczęśliwi znalazcy będą mogli nabyć w punkcie informacyjno-handlowym specjalny certyfikat wydany przez Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu potwierdzający znalezienie bursztynu bałtyckiego w Gdańsku.

Początek o godz. 13.30. Wstęp wolny!

Także w środę, po raz pierwszy swoje święto obchodzić będą w Gdańsku Bursztynowe Pary, czyli takie, które świętują w tym roku 44. rocznicę zawarcia małżeństwa. Będzie wzruszająco i hucznie, bo zaproszenia na uroczystość przyjęły aż 152 pary, które wzięły ślub w 1973 roku. Uroczyste obchody Bursztynowych Godów odbędą się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (ul. Ołowianka 1). Wszystkie pary otrzymają specjalne dyplomy i bursztynowe upominki.

- Mamy nadzieję, że otrzymany od miasta Gdańska- Światowej Stolicy Bursztynu upominek z okazji Bursztynowych Godów, będzie dla bursztynowych par magicznym amuletem na długie i szczęśliwe kolejne lata małżeństwa oraz następne rocznice: złotą, diamentową i brylantową - mówi Robert Pytlos.

- Bursztyn bałtycki to szlachetna żywica powstała co najmniej 40 milionów lat temu, której od wieków ludzie przypisują właściwości magiczne i lecznicze. Nazywany Złotem Północy i skarbem Gdańska ma specyficzny zapach i jest źródłem energii - dodaje.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 17.15. Uświetni ją koncert, który będzie okazją do uhonorowania Medalami Prezydenta Miasta Gdańska i statuetkami Bursztynowych Dźwigów ludzi szczególnie zasłużonych dla promocji Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu. Podczas koncertu wystąpią Alicja Majewska wraz z Włodzimierzem Korczem i kwartetem smyczkowym Warsaw Opera Quartet.

Koncert rozpocznie się o godz. 20.30. Wstęp na uroczystość i na koncert tylko na zaproszenia.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora