PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Światowy Dzień Akordeonu. Zobacz, jak uczci go Gdańsk [POSŁUCHAJ]
Światowy Dzień Akordeonu. Zobacz, jak uczci go Gdańsk [POSŁUCHAJ]
W środę 10 maja 2017 r. obchodzony jest Światowy Dzień Akordenu. Co takiego ma w sobie ten instrument, czy można zagrać na nim Metallicę, i jak Gdańsk uczci obchody tego wyjątkowego dnia zapytaliśmy jednego z wykładowców Akademii Muzycznej w Gdańsku, akordeonistę, Cezarego Paciorka. A Maciej Kacprzak, utalentowany student pokazuje możliwości instrumentu i specjalnie dla nas gra „Tango” Igora Strawińskiego!

- Akordeon to instrument o niesamowicie bogatych możliwościach - przekonuje Cezary Paciorek, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku. - My próbujemy go oswoić na gruncie muzyki jazzowej, bo pomimo, że byli akordeoniści grający jazz, byli zawsze w ogromnej mniejszości w stosunku do przedstawicieli innych instrumentów. Niestety akordeon jeszcze nie przebił się do świadomości jako instrument jazzowy.

Między innymi zwiększaniu świadomości i popularyzacji tego instrumentu w ogóle służy Światowy Dzień Akordeonu, który obchodzony jest co roku 10 maja. W Gdańsku zostanie uczczony koncertem zorganizowanym przez wykładowców i studentów Akademii Muzycznej. Jego program obejmie utwory takich kompozytorów, jak Bela Bartók, César Franck, Vagn Holmboe, Wolfgang Jacobi, Dominik Karski, Astor Piazzolla, Alexander Puszkarenko, Albin Repnikow i Wiaczesław Siemionow.

Jednak jak podkreśla Cezary Paciorek, nie tylko utwory wymienionych kompozytorów można zagrać na akordeonie, bowiem nadaje się on również do wykonywania muzyki rozrywkowej. - Akordeon zaistniał też w rocku czy rock’n’rollu. Sam jazz też jest rozrywkowy, chociaż aspiruje do sztuki wysokiej. Metallica na akordeonie? Jak najbardziej można zagrać. Pytanie tylko, czy taki utwór znalazłby odbiorców. Sam wolałbym po prostu pójść na koncert tego zespołu.

Koncert Muzyki Akordeonowej odbędzie się w środę 10 maja o godz. 18 w Sali Senatu Akademii Muzycznej w Gdańsku (ul. Łąkowa 1-2). Wstęp wolny.

Kolejna okazja, by usłyszeć akordeonistów będzie w niedzielę 14 maja w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. O godz. 19 rozpocznie się tam koncert symfoniczny „Pomorskie talenty. Dyplomanci Akademii Muzycznej w PFB”. Wystąpią najlepsi uczniowie z rocznika 2016-2017. Z akordeonem wystąpi Kamila Olas. Bilety: 10-40 zł.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze