• Start
  • Wiadomości
  • Światowe Dni Młodzieży także w Gdańsku. Miasto przygotowane

Światowe Dni Młodzieży także w Gdańsku. Miasto przygotowane

Papież Franciszek na Światowe Dni Młodzieży pojedzie do Krakowa, ale na przyjęcie młodych pielgrzymów przygotowuje się także Gdańsk. – Na początku lipca ruszy na pewno tzw. turystyka religijna – uważa ks. Krzysztof Nowak. – Gdańsk jest kluczowym miastem w historii naszego kraju, więc pielgrzymi pewnie przyjadą i tutaj.
09.03.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W lipcu młodzi pielgrzymi z pewnością odwiedzą także Gdańsk i Bazylikę Mariacką.

Gdańsk spodziewa się około 5 tys. pielgrzymów, decezja – co najmniej 10 tys. We wtorek, 8 marca, podpisano porozumienie o współpracy Gdańska z Archidiecezją Gdańską podczas organizacji diecezjalnego etapu ŚDM.

Światowe Dni Młodzieży, z udziałem papieża Franciszka, odbędą się w dniach 26-31 lipca 2016 r. w Krakowie. Natomiast w całym kraju w dniach 20-25 lipca odbędzie się "Tydzień w Diecezjach". Gdańsk zobowiązał się do przygotowania ołtarza na pl. Solidarności, gdzie na 23 lipca zaplanowano wspólną modlitwę gdańszczan i młodych pielgrzymów. Natomiast na pl. Zebrań Ludowych stanie scena, na której w dniach 22-23 lipca odbędzie się Festiwal Młodych. Wzdłuż głównej arterii przecinającej miasto i masztach w wybranych miejscach zawisną flagi Gdańska oraz flagi Światowych Dni Młodzieży. Miasto przygotuje też materiały promocyjne i zadba o umieszczenie citylightów reklamowych Gdańska i ŚDM. W sumie na "Tydzień w Diecezjach" wyda blisko 400 tys. zł.

Archidiecezja z kolei zadba o spełnienie wszystkich wymogów związanych z organizacją, koordynacją, zapewnieniem bezpieczeństwa i miejsca pobytu pielgrzymów, w tym bezpieczeństwa związanego z organizacją imprez masowych.

Około pięciu tysięcy gości, których spodziewamy się w Gdańsku, to może niezbyt wiele i mieszkańcy mogą nie odczuć mocno ich obecności, ale na pewno zauważą ją praktykujący katolicy. W kościołach mogą spodziewać się dodatkowych grup pielgrzymów liczących nawet 200-300 osób.

Wszyscy gdańszczanie na pewno zauważą gości z całego świata 23 lipca, ponieważ na ten dzień zaplanowano wspomniane spotkania na pl. Solidarności, pl. Zebrań Ludowych i w Bazylice Mariackiej.

– W lipcu rozpocznie się na pewno tzw. turystyka religijna – uważa ks. Krzysztof Nowak, koordynator diecezjalny ŚDM. – Mamy sygnały, że te grupy, które przyjadą  na ŚDM do Krakowa, już od połowy lipca będą jeździły po Polsce i zwiedzały ważniejsze miejsca. A Gdańsk jest kluczowym miastem w historii naszego kraju, więc pewnie przyjadą i tutaj.

Umowę o współpracy podpisali: w imieniu Kościoła ks. Krzysztof Nowak, w imieniu miasta zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk.

Dla przybyłych zostanie utworzonych 30 punktów przyjęć na terenie całej archidiecezji, w tym w Gdańsku. Parafianie będą gościć pielgrzymów w domach.

Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk podkreśla, że miasto chętnie włącza się w organizację ŚDM.

– Dni Młodzieży traktujemy jako spotkanie religijne, ale też i ogromne wydarzenie społeczne, ponieważ do Gdańska przyjadą ludzie z wielu krajów, którzy chcą poznać naszą kulturę i miasto – mówi Piotr Kowalczuk.

Miasto liczy na podobny efekt, jak po mistrzostwach piłki nożnej Euro w 2012 r. Kibice z całej Europy wyjeżdżali z Gdańska z dobrą opinią zarówno o gdańszczanach, jak i o mieście. Wielu z nich wraca do nas na wakacje.

Podpisanie porozumienia z Kościołem było niezbędne.

– Miasto Gdańsk zawsze porządkuje takie rzeczy – mówi Piotr Kowalczuk. – Chodzi o uściślenie, kto za co odpowiada. Poza tym, angażujemy pieniądze publiczne, dlatego musieliśmy sprecyzować, na co zostaną wydane. Każda złotówka jest przekuta na promocję miasta. Prosimy gdańszczan, by jak najlepiej przyjęli gości i pokazali się z jak najlepszej strony. W ten sposób pokażemy też, jacy są Polacy.

TV

Światowa stolica bursztynu