• Start
  • Wiadomości
  • „Światłobiekty”. Nowa wystawa - także dla niewidomych i niedowidzących

„Światłobiekty”. Nowa wystawa w „Łaźni 2”, także dla niewidomych i niedowidzących

Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” w Nowym Porcie zaprasza na nową, nietypową wystawę. „Światłobiekty” - bo taki jest tytuł - przedstawiają prace z dziedziny zyskującego coraz większą popularność video mappingu, Wystawa potrwa do 18 listopada 2018 r.
21.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2
Fot. Robert Turło

Wystawa „Światłobiekty. Dookoła Pracowni Animacji i Działań Wizualizacyjnych ASP w Gdańsku”, bo tak brzmi jej pełna nazwa, prezentuje animowane projekcje wideo, wykonane w technice video mappingu.

Podobne prace mogliśmy oglądać m.in. w te wakacje w Centrum Hewelianum - specjalne wizualizacje wyświetlane były na murach odrestaurowanej Wozowni Artyleryjskiej. Zobacz: Centrum Hewelianum kusi mappingiem. Nie przegap [FILM I ZDJĘCIA]

Z kolei we wrześniu na półwyspie Westerplatte gdańscy artyści stworzyli w technice video mappingu spektakl „Westerplatte - światłocienie" - spektakl multimedialny połączony z iluminacją obiektów. Zobacz: Światło, dźwięk - narracje o historii polskiego Pomnika Historii, jego obrońców i wojnie.

Organizatorzy podkreślają, że wystawa prezentuje nieco inne oblicze video mappingu.

- Dla nas to okazja, by mapping pokazać w czystej formie. Nie jest podporządkowany żadnej idei czy specjalnej okazji, jak np. przygotowane przez nas projekcje na ubiegłoroczne urodziny Chodowieckiego i Grassa czy teraz na Westerplatte - mówi reżyser filmów animowanych, scenograf i scenarzysta Robert Turło.

3
Fot. Robert Turło

Prace, które zobaczymy, powstały przy czynnym udziale artystów - m.in. Wojciecha Zamiary, Marty Branickiej i Roberta Sochackiego, oraz studentów, związanych z Pracownią Animacji z ASP w Gdańsku, a także podczas otwartych warsztatów animacji, prowadzonych przez Roberta Turło.

Projekcje wyświetlane będą na ścianach sali wystawienniczej CSW „Łaźnia 2”. Białe wnętrza galerii przemienią się w eksperymentalne wizualizacje i barwne, ekspresyjne animacje.

- Prezentowane filmy to w istocie ruchome obrazy „namalowane” światłem. Dzięki technice video mappingu dowolne elementy architektury lub przedmioty stają się intrygującym ekranem projekcji filmowych - dodaje Turło.

Otwarcie wystawy odbyło się w piątek, 21 września. Już od dnia wernisażu jest możliwość oprowadzania z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących. Na piątek, 28 września, o godz. 17:00 zaplanowano oprowadzanie w języku migowym.

Wyjście naprzeciw odbiorcom sztuki ze specjalnymi potrzebami jest częścią inicjatywy „Nowy Port. W Centrum”, realizowanej w ramach projektu „Rewitalizacja Nowego Portu w Gdańsku”.

- Dostępność naszych wystaw dla osób z niepełnosprawnościami to ważna część działalności Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku. W miarę możliwości staramy się organizować takie oprowadzania przy okazji każdej z wystaw - tłumaczy Tymoteusz Skiba.

Wystawę „Światłobiekty” będzie można oglądać w CSW „Łaźnia 2” (Gdańsk, ul. Strajku Dokerów 5) do 18 listopada, od wtorku do niedzieli codziennie, w godz. 12:00 - 20:00. Wstęp wolny.

Dodatkowo, w sobotę, 6 października, w Łaźni 2 odbędzie się spotkanie, podczas którego będzie można poznać kulisy powstawania wystawy i dowiedzieć się więcej o samej technice wideo mappingu. Początek o godz. 15. Wstęp wolny.

TV

120-letnia kamienica jak nowa