PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Świąteczny grudzień w Gdańsku. Gdzie i jak się bawić

Świąteczny grudzień w Gdańsku. Gdzie i jak się bawić
Nie przed telewizorem, a na warsztatach przygotowywania ozdób i dekoracji świątecznych. Nie w galerii handlowej, a w charytatywnym tramwaju. Już 3 grudnia Gdańsk wprowadza świąteczną atmosferę. Kulminacja – w mikołajkowy weekend, 5 i 6 grudnia 2015 r.

Nie zapominajmy, co jest istotą świąt Bożego Narodzenia.
Nie zapominajmy, co jest istotą świąt Bożego Narodzenia.
Adam Bogdan

 

1-20 GRUDNIA

Wielka Fabryka Elfów

Już po raz czwarty gdańskie centrum AmberExpo (ul. Żaglowa 11) jest magicznym miejscem, w którym powstają prezenty. I, co ważne, na specjalnie na życzenie Świętego Mikołaja jego Wielka Fabryka jest dostępna dla wszystkich dzieci. Mikołaj osobiście spotyka się z najmłodszymi i każdemu wręcza dyplom i upominek.

Dodatkową atrakcją jest zaproszenie do współtworzenia niedokończonej zabawki. Aby ją skompletować, trzeba odwiedzić dziesięć punktów z zaskakującymi niespodziankami.

Wielka Fabryka Elfów jest czynna od 1 do 20 grudnia, w dni powszednie w godz 14-19.30 oraz w weekendy w godz. 9-20.

Bilety: w dni powszednie 49,99 zł, w weekendy: 59,99 zł. Szczegóły: wielkafabrykaelfow.pl.

W Fabryce Elfów mogą dziać się dziwne i zagadkowe rzeczy...
W Fabryce Elfów mogą dziać się dziwne i zagadkowe rzeczy...
MTG SA


3-6 GRUDNIA

Cyrk przyjechał! Z Argentyny

Radosne świętowanie w Gdańsku rozpocznie się jeszcze przed przybyciem tego, na którego niecierpliwie czekają wszystkie dzieci. Bożonarodzeniowe przygotowania zapoczątkuje Teatr w Oknie (Gdańsk, ul. Długa 50/51), który wprowadzi najmłodszych w mikołajkowy nastrój już w czwartek, 3 grudnia, o godz. 11 przedstawieniem „Mandragora Circus” niezależnego teatru cyrkowego z Argentyny. Spektakl zostanie powtórzony 4 grudnia o godz. 11 i 18.

Bilety: 10-18 zł, do kupienia na miejscu przed rozpoczęciem spektaklu.

Dzień później, w sobotę 5 grudnia, Teatr w Oknie zaprasza z kolei widzów pełnoletnich na godz. 19 na monodram Wojciecha Jaworskiego „Potok” (premiera odbyła się we wrześniu 2015 roku).

Bilety: ulgowy 14 zł, normalny 18 zł, do kupienia na miejscu przed rozpoczęciem spektaklu.


5-6 ORAZ 12-13 GRUDNIA

Ekologiczna choinka z odpadów

Atrakcję dla kreatywnych przygotowało gdańskie Centrum Hewelianum (ul. Gradowa 6). W dwa pierwsze weekendy: sobotę i niedzielę 5-6 grudnia oraz 12-13 grudnia na uczestników czekają plastikowe butelki i płatki PET, które pod okiem instruktora zamienią się w piękne choinki z recyklingu, oryginalne bombki i wymyślne stroiki, jakich nie dostaniemy w sklepie. Warsztaty będą odbywały się w godz. 10-16.

Wstęp w ramach biletu do Centrum Hewelianum: 7-30 zł.


5 GRUDNIA

Smacznie i samodzielnie

W mikołajkowy weekend w niedawno otwartym Garnizonie Kultury przy ulicy Słowackiego na smakoszy będą czekać restauratorzy i cukiernicy z całego Trójmiasta. W sobotę, 5 grudnia, w godz. 11-20 odbędzie się Miejski Festiwal Kulinarny „Smakuj Trójmiasto”. Pojawi się na nim sam Święty Mikołaj. Odwiedzający będą mieli do wyboru porcje obiadowe lub degustacyjne i oczywiście świąteczne słodkości. O godz. 13.15 zacznie się pokaz lepienia pierogów, a o godz. 18 – pokaz dekorowania świątecznego stołu w stylu eko.

Wstęp wolny na cały festiwal.

Tego samego dnia (5 grudnia) w Garnizonie Kultury nie zabraknie także praktycznych zajęć dla dorosłych i dla dzieci. W klubie Stary Maneż (ul. Słowackiego 23) w godz. 11-12 oraz 12-13 warsztaty zdobienia pierników dla dzieci poprowadzi Tomasz Deker. W godz. 13.30-14.30 na warsztaty dekoracji świątecznych w słoikach i butelkach (trzeba przynieść własne) zaprasza Agu Leśniewska, która pół godziny później (godz. 15-16) pokaże, jak przygotować dekoracje świąteczne w różnych naczyniach. Godzinę (16.30-17.30) potrwa spotkanie z Yashką, która nauczy dzieci robienia ozdób świątecznych.

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy (smakuj.warsztaty@gmail.com) i opłata w wysokości 50 zł.

Do grodu nad Motławą Święty Mikołaj przybędzie, oczywiście, Motławą.
Do grodu nad Motławą Święty Mikołaj przybędzie, oczywiście, Motławą.
gdansk.pl

 

Obudź Nadzieję na ślizgawce

Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury we współpracy z Fundacją Obudź Nadzieję zaprasza na wyjątkowy dzień mikołajkowy na Lodowisku Miejskim (plac Zebrań Ludowych). Będzie okazja przypomnieć sobie, że świąteczną atmosferę tworzy także pomaganie potrzebującym. W sobotę, 5 grudnia, ślizgawki będą dostępne o godz. 16 i 17.30, a w programie znalazły się mikołajkowe konkursy z nagrodami oraz występy gości - pojawi się Święty Mikołaj i jego pomocnicy. Swoją obecność zapowiedział również sympatyczny Lew, maskotka klubowa Lechii Gdańsk. Będzie okazja do wzięcia udziału w świątecznej zbiórce słodyczy i materiałów szkolnych (takich jak długopisy, ołówki, kredki, mazaki i zeszyty), a także czapek, szalików i rękawiczek dla podopiecznych Fundacji Obudź Nadzieję. Wszystkie osoby, które przyłączą się do akcji i przekażą na rzecz potrzebujących upominki, zostaną obdarowane bezpłatnym biletem wstępu na lodowisko.

 

Rozbłyśnie największa choinka w mieście

Tak naprawdę, okres świąteczny w Gdańsku zaczyna się w momencie zapalenia światełek na największej w mieście choince. Ta tradycja sięga 1989 roku, kiedy w Gdańsku, pierwszym mieście w Polsce, zapalono lampki na drzewku stojącym w sercu starówki.  Z czasem skromna uroczystość przerodziła się w plenerową imprezę „Gdańska Choinka” odbywającą się zawsze 5 grudnia. Tak będzie i teraz.

Najpierw, o godz. 16, do nabrzeża przy Zielonym Moście przybije łódź samego Świętego Mikołaja, który zejdzie na ląd w towarzystwie bajkowego orszaku. Powitają go m.in. zespoły wokalne Pałacu Młodzieży i pokazy fajerwerków. Potem barwna parada przemaszeruje na Długi Targ, gdzie o godz 16.30 tysiące lampek uroczyście rozświetli niemal 20-metrowe bożonarodzeniowe drzewko. „Gdańska Choinka” będzie również okazją, by wysłać list do Świętego Mikołaja za pośrednictwem Mikołajowej Poczty Świątecznej.

Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce udekorował swoją miejską choinkę lampkami i świecidełkami w 1989 roku.
Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce udekorował swoją miejską choinkę lampkami i świecidełkami w 1989 roku.
gdansk.pl

 

5-23 GRUDNIA

Jarmark musi być

Jeśli „Gdańska Choinka”, to oczywiście także Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy, bez którego trudno już sobie wyobrazić świąteczną atmosferę. Doroczny targ ozdób świątecznych, smakołyków, rękodzieła i innych pomysłów na prezent rozpocznie się na Targu Węglowym w sobotę 5 grudnia i potrwa aż do 23 grudnia. Nie zabraknie stałych elementów, takich jak bombki giganty i poświęcona zakochanym przystań pod jemiołą.

Kramy będą otwarte od poniedziałku do czwartku w godz. 11-20, od piątku do niedzieli w godz. 11-21. Szczegóły na stronie bozonarodzeniowy.gda.pl.

Jarmark Bożonarodzeniowy przyciąga tych, którzy poszukują niebanalnych prezentów.
Jarmark Bożonarodzeniowy przyciąga tych, którzy poszukują niebanalnych prezentów.
gdansk.pl

 

6 GRUDNIA, MIKOŁAJKI

Mikołaje na motocyklach

Dzień mikołajek to czas na długo wyczekiwaną grudniową tradycję – przejazd zmotoryzowanych Mikołajów przez Trójmiasto. Coroczna parada właścicieli motocykli i quadów już po raz 13. przejedzie ulicami Trójmiasta nie tylko po to, by wprowadzić mieszkańców w świąteczny nastrój, ale przede wszystkim po to, aby pomóc dzieciom. Przez wszystkie lata za zebrane podczas akcji pieniądze ufundowano dziesiątki tysięcy ciepłych posiłków dla wychowanków ośrodków szkolno-wychowawczych na terenie województwa pomorskiego. Mikołaje z podarunkami dotarli również do tysięcy małych pacjentów trójmiejskich szpitali.

W tym roku uczestnicy pokonają trasę 26 km. Zbiórka rozpocznie się w niedzielę o godz. 9 przed stadionem Energa Gdańsk. Start o godz. 11 ulicami Marynarki Polskiej i Jana z Kolna w kierunku centrum Gdańska. Parada zakończy się w Gdyni.

Szczegóły na stronie: www.mikolaje.gd.pl/portal.

Mikołaje motocykliści zawsze zabierają ze sobą ładnie zapakowane prezenty.
Mikołaje motocykliści zawsze zabierają ze sobą ładnie zapakowane prezenty.
gdansk.pl

 

Podziel się sobą

Do świąt przygotowuje się także gdański Zakład Komunikacji Miejskiej. W niedzielę 6 grudnia specjalnie udekorowany stary tramwaj będzie jeździł w godz. 10-16 na trasie Strzyża PKM – Siedlce. Podróż jest bezpłatna, a na pasażerów czekać będą drobne niespodzianki, które wręczą Mikołaje z Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego.

To nie koniec mikołajkowych akcji przygotowanych przez ZKM. Przed godz. 16 na tory wyjedzie kolejny tramwaj specjalny, w którym w ramach akcji „Zrób prezent – podziel się sobą” będzie można zrobić badania profilaktyczne, nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, ale przede wszystkim zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Na wszystkich pasażerów czekają drobne upominki. Tramwaj wyruszy z przystanku Strzyża PKM i pojedzie przez Wrzeszcz i centrum do przystanku Łostowice Świętokrzyska i z powrotem do Strzyży. Kursowanie zakończy się przed godz. 21. Przejazdy są bezpłatne. Akcję organizują Fundacja z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką, Fundacja im. Bartka Kruczkowskiego Organiści, Stowarzyszenie na rzecz Ratownictwa „Adiutare”, Koło Pediatrii przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUMed oraz Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku.


12 GRUDNIA

Wyszukane życzenia

Kiermasz Kultury – to przedświąteczna propozycja Instytutu Kultury Miejskiej (Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40). W sobotę 12 grudnia w godz. 13-19 sień IKM-u zapełnią stoiska wydawnictw książkowych poświęconych miastu i kulturze.

Odbędą się także warsztaty kreatywnego pisania życzeń świątecznych pod okiem grupy Loesje. Warsztaty odbędą się w trzech turach: w godz. 13-13.40, 14-14.40 oraz 15-15.40. Wstęp wolny, obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe: sien@ikm.gda.pl (w zgłoszeniu należy podać imię, nazwisko i numer telefonu, a także wybraną godzinę).

Organizatorzy zapraszają również do udziału w konkursie „Wyszukana kartka” na projekt zabawnej kartki świątecznej. Konkurs trwa od 1 do 10 grudnia, szczegóły na stronie: www.ikm.gda.pl/kiermasz_kultury_wyszukane_kartki.

16-23 GRUDNIA

Tramwaj jak choinka

Christmas Tram – czyli dobrze znana gdańszczanom świątecznie oświetlona stara N-ka – powraca na tory. Przystrojony kilkuset metrami lampek choinkowych pojazd będzie kursować wieczorami od godz. 16, prawdopodobnie między przystankami Strzyża PKM – Siedlce. W świątecznym tramwaju prowadzona będzie zbiórka dla podopiecznych Fundacji Hospicyjnej z Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC.

Mikołajowy i zabytkowy tramwaj N znowu rusza w trasę.
Mikołajowy i zabytkowy tramwaj N znowu rusza w trasę.
gdansk.pl

 

17 GRUDNIA

Światło przyszło z Betlejem

W czwartek 17 grudnia o godz. 17 harcerze i harcerki z Chorągwi Gdańskiej Związku Harcerstwa Polskiego tradycyjnie zaproszą mieszkańców Gdańska na Długi Targ po Betlejemskie Światło Pokoju. Ogień z Groty Narodzenia w Betlejem przywożą do Europy skauci z Austrii, by potem w braterskiej sztafecie pokoju przekazać je dalej jako symbol pokoju między narodami.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Teraz każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia, gdzie odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.


20 GRUDNIA

Wspólna Wigilia gdańszczan

Gdańska Wigilia to kolejny świąteczny symbol grodu nad Motławą. W niedzielę 20 grudnia o godz. 16 Długi Targ zapełni orszak aniołów, aktorów w strojach gdańskich i kolędników, którzy wyruszą ulicą Długą w kierunku Gdańskiej Choinki i symbolicznego wigilijnego stołu. Gdańszczanie obdarowani przez wolontariuszy opłatkiem i zimnymi ogniami będą mieli okazję złożyć sobie życzenia i wysłuchać świątecznych mów władz miasta i dostojników Kościoła.


22 GRUDNIA

Cały Gdańsk śpiewa kolędy

Tuż przed świętami, we wtorek 22 grudnia o godz. 19 w Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50) odbędzie się w koncert „Cała Polska śpiewa kolędy”, w którym wystąpią polskie gwiazdy: Ania Wyszkoni, Mieczysław Szcześniak, Rafał Brzozowski, Natalia Szroeder, Mateusz Ziółko, Marie Napieralska i chór Sound'n'Grace.

Koncert będzie retransmitowany w TVP 1 w Boże Narodzenie, 25 grudnia 2015 r., o godz. 18.30.

Wstęp za okazaniem wejściówek.


31 GRUDNIA

Sylwester z Genesis

Jak co roku, miasto Gdańsk i Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców do wspólnej zabawy sylwestrowej na Targu Węglowym. O godz. 22 rozpocznie się plenerowy koncert sylwestrowy, jako pierwszy wystąpi trójmiejski zespół funkowy Funkloopy. Tuż przed godziną 23 na scenie pojawi się jeden z najlepszych wokalistów z Wielkiej Brytanii Ray Wilson z zespołem Genesis Classic. Po koncercie przedstawiciele władz miasta tradycyjnie złożą zgromadzonym na Targu Węglowym mieszkańcom i  przyjaciołom Gdańska najlepsze życzenia noworoczne.

Punktualnie o północy niebo nad śródmieściem rozświetli spektakularny 13-minutowy pokaz sztucznych ogni  z towarzyszeniem muzyki.

 
Czytaj także: 
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze