• Start
  • Wiadomości
  • Świąteczny długi weekend w Gdańsku: procesje, koncerty, jarmarki wielkanocne

Świąteczny długi weekend w Gdańsku: procesje, koncerty, jarmarki wielkanocne

Wydawałoby się, że wielkanocny weekend będzie spokojny, może nawet nudny, ale nic z tego. W Gdańsku trwa Festiwal Actus Humanus Resurrectio z gwiazdami muzyki dawnej, do muzycznej zadumy zaprasza też Polski Chór Kameralny. Ponadto w Wielki Piątek odbędzie się tradycyjne Misterium Gdańskie - Sąd nad Jezusem, nie zabraknie też tematycznych jarmarków.
30.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Misterium gdańskie tradycyjnie wprowadzi wiernych w czas wielkanocnej zadumy

Na przeżycie artystyczne i duchowe w Wielki Piątek jak co roku zaprasza Stowarzyszenie SUM, organizujące widowisko religijno-teatralne: Misterium gdańskie „Sąd nad Jezusem”.

- W dniu wypełnionym modlitwą i refleksją na teatralnie zainscenizowanej przestrzeni, gdzie Złota Brama stanie się pałacem a Katownia Golgotą, odtworzymy historię sądu nad Jezusem - zachęcają organizatorzy.

Będzie to spojrzenie na moment z początków chrześcijaństwa przez pryzmat współczesności, dzisiejszych świadków historii, którą jak się wydaje, znamy doskonale, ale która w każdym momencie dziejów jest trochę inna. Istotnym wsparciem widowiska będzie realizowana na żywo, specjalnie przygotowana dla tego wydarzenia muzyka zespołu Karpaty Magiczne.

Więcej: Gdańsk jako Jerusalem - dzisiaj jest Wielki Piątek, zobacz “Sąd nad Jezusem”.

Misterium rozpocznie się o godz. 20, w miejscu między Katownią a Złotą Bramą. Wstęp wolny.

IV Nocne Misterium Krzyża to widowisko o charakterze pokutnym, odwołujące się do tradycji średniowiecznych

Nieco później tego samego wieczoru Bractwo Świętego Pawła zaprasza na IV Nocne Misterium Krzyża.

Procesja, inspirowana andaluzyjską tradycją procesji Semana Santa, sięgającą XIV w., będzie mieć charakter ascetyczny i pokutny. Pochód rozpocznie się od modlitwy i śpiewu tradycyjnych pieśni wielkopostnych, pasyjnych i lamentacyjnych, przechodzących w ciszę przerywaną przez dźwięk bębnów i kołatek. Zakapturzonym maszerującym, niosącym sześciometrowy krzyż, będzie towarzyszyć jedynie naturalne światło pochodni, świec, lampionów z ogniem i kandelabrów.

Będzie to kolejny powrót do tradycji - w czasach średniowiecznych w Gdańsku funkcjonowało wiele bractw pokutnych, które organizowały tego typu pochody.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 21.45 i potrwa do godz. 00.15. Początek przy Bastionie św. Gertrudy, następnie uczestnicy przejdą ulicami: Pl. Wałowy - Rzeźnicka - Świętej Trójcy - Kocurki - Żabi Kruk - Pod Zrębem - Dolna Brama - Grodza Kamienna - Reduta Wilk - Reduta Wyskok - prof. Kieturakisa - Łąkowa - Długie Ogrody - Stągiewna - Długi Targ - Długa - Tkacka - Piwna - Bazylika Mariacka.

Wstęp wolny.

W Wielki Piątek nie zabraknie także muzyki, wręcz przeciwnie, na koncerty tego dnia zaprasza bowiem aż kilka instytucji.

Jednym z bohaterów wieczoru 'Sąd nad sądem' będzie słynny obraz 'Sąd Ostateczny' Hansa Memlinga

Muzeum Narodowe w Gdańsku (Gdańsk, ul. Toruńska 1) przygotowało na ten dzień „Sąd nad sądem” - koncert muzyki dawnej.

Program koncertu oparty będzie na znanym dziele Josepha Haydna „Siedem słów Chrystusa na Krzyżu”, napisanym przez kompozytora w 1787 roku, dla katedry w Kadyksie.

- Utwór początkowo funkcjonował jako kwartet smyczkowy, następnie Haydn stworzył na jego bazie oratorium. Proponujemy wersję najbardziej ascetyczną i najmniej znaną czyli wersję fortepianową. Jest to opracowanie samego kompozytora, a jej dodatkowym walorem jest fakt, że będzie wykonana na oryginalnym instrumencie z epoki Chopina - zapraszają organizatorzy.

Pomiędzy 7 sonatami składającymi się na cykl Haydna usłyszeć będzie można odpowiednio dobrane krótkie dzieła wokalne: arie lub pieśni powiązane tematycznie z treścią muzyki - od Dowlanda poprzez Bacha, Chopina aż do Pawła Szymańskiego, który zastąpi oryginalne słowa Ewangelii, recytowane podczas pierwszych wykonań tego utworu.

Wystąpią: Tobias Koch - niemiecki pianista, znany zwłaszcza z interpretacji muzyki romantycznej na historycznych fortepianach, oraz mająca gdańskie korzenie śpiewaczka (sopran) Ewa Leszczyńska.

Początek o godz. 19. Wstęp wolny.

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis co roku wprowadza gdańszczan w nastrój świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy

Do wspólnych przygotowań na podniosły czas Wielkanocy zaprasza ponadto tego dnia Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis. „Słowo i muzyka na Wielki Piątek” zabrzmi w Bazylice Mariackiej (Gdańsk, ul. Podkramarska 5).

Polski Chór Kameralny pod kierownictwem Jana Łukaszewskiego wykona „Le Vendredi-Saint Charlesa Gounoda i „O bone Iesu” Andrzeja Hakenbergera, cztery motety Francisa Poulenca, a także „Agnus Dei” Samuela Barbera. Muzyka będzie wzbogacona rozważaniami księdza biskupa Zbigniewa Zielińskiego.

Koncert rozpocznie się o godz. 21. Wstęp wolny.

Ensemble Organum - grupa założona przez Marcela Pérèsa grupa, specjalizuje się w wykonawstwie historycznym - szczególnie w repertuarze muzyki średniowiecznej

Przypominamy również, że trwa w Gdańsku Festiwal Actus Humanus: Resurrectio - wielkanocna odsłona największego festiwalu muzyki dawnej w Polsce. To okazja, by w Gdańsku zobaczyć najważniejszych twórców wykonawstwa historycznego i usłyszeć znakomite wykonania polskiej muzyki barokowej, śpiewów liturgicznych i repertuaru maryjnego, śpiewów liturgicznych

W piątek, 30 marca, do Gdańska powrócą Marcel Pérès i jego Ensemble Organum. Francuscy artyści w programie „Adoratio Sanctae Crucis” przedstawią śpiewy liturgiczne późnego antyku i wczesnego średniowiecza, pochodzące z manuskryptu benewentyńskiego.

Ostatni dzień marca należeć będzie z kolei do grupy wokalnej Odhecaton, która pod kierunkiem Paola Da Cola przedstawi trzy dzieła liturgiczne Alessandra Scarlattiego. Jednym z nich będzie „Missa defunctorum” - wyjątkowe, niemal nieznane dzieło mistrza opery neapolitańskiej. W Polsce zabrzmi po raz pierwszy.

Finałowy, wielkanocny wieczór w niedzielę 1 kwietnia należeć będzie z kolei do artystów zawsze przyjmowanych przez gdańską publiczność owacyjnie: Ottavia Dantone i jego Accademia Bizantina, a także międzynarodowej plejady solistów. Genialny klawesynista poprowadzi wykonanie pierwszego i jednego z najlepszych włoskich oratoriów Georga Friderica Handla „Il trionfo del Tempo e del Disinganno”.

Wszystkie koncerty wieczorne rozpoczynać się będą o godz. 20. Ponadto przed nimi odbywać się będą codziennie znakomite recitale wykonawców muzyki dawnej, o godz. 17.30. Bilety: na recitale 20-30 zł, na wieczorne koncerty: 40-100 zł. Szczegółowy program tutaj: Actus Humanus Resurrectio.

A ponieważ w święta nie samą zadumą i muzyką człowiek żyje, podpowiadamy także, gdzie odbędą się wielkanocne jarmarki.

Do piątku, 30 marca, do godz. 21 można skorzystać z atrakcji Jarmarku Dziadka Mateusza, odbywającego się w Galerii Przymorze (Gdańsk, ul. Obrońców Wybrzeża 1).

W ofercie wystawców znajdziemy produkty ekologiczne, tradycyjne, ale również nowe, ciekawe smaki. Na stoiskach nie zabraknie tradycyjnych chlebów wypiekanych na naturalnym zakwasie, wędlin staropolskich, miodów aktywnych biologicznie, serów górskich, ciast domowych prosto z blachy, różnych kombinacji naturalnych przypraw, chałw tureckich i wielu innych wielkanocnych - i nie tylko -przysmaków.

Dodatkową atrakcją wydarzenia będzie show kulinarne Roberta Bochenko, w godz. 13-19.

- Finałowy pokaz kulinarny to nie tylko świetna atrakcja, ale również szansa na poznanie inspirujących przepisów. Zachęcam wszystkich do korzystania i czerpania z tegorocznych Jarmarków - mówi Agnieszka Wojtaszczyk, dyrektor Galerii Przymorze.

Wstęp wolny.

TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!