PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Świąteczne kiermasze, koncerty i spektakle w Gdańsku - w ten weekend
Świąteczne kiermasze, koncerty i spektakle w Gdańsku - w ten weekend
Święta Bożego Narodzenia tuż tuż, co widać nie tylko na witrynach sklepowych, ale i w kalendarzu wydarzeń kulturalnych. Zapraszamy na kiermasze, wspólne kolędowanie, spektakle świąteczne dla najmłodszych i wiele innych atrakcji w ten weekend.
Zespół Sequentia, czyli Norbert Rodenkirchen i Hanna Marti wraz z Benjaminem Bagby'm przedstawią program Mnisi śpiewają pogan , w którym odkrywają tajemnice średniowiecznych muzycznych manuskryptów zakonnych
Zespół Sequentia, czyli Norbert Rodenkirchen i Hanna Marti wraz z Benjaminem Bagby'm przedstawią program "Mnisi śpiewają pogan", w którym odkrywają tajemnice średniowiecznych muzycznych manuskryptów zakonnych
Fot. Johannes Ritter


Jeszcze przez cały weekend, do niedzieli, 16 grudnia, trwa Actus Humanus Nativitas - wyjątkowy festiwal muzyki dawnej organizowany co roku na chwilę przed Bożym Narodzeniem, by muzyką wprowadzić słuchaczy w ten świąteczny czas. W programie na piątek, 14 grudnia, m.in. recital Marcina Szelesta, a wieczorem - koncert Sequentia, której szef Benjamin Bagby jest hipnotyzującym śpiewakiem i harfistą o niezwykłej charyzmie i rzadko spotykanym talencie aktorskim. Sobota, 15 grudnia, to m.in. recital Anny Kasprzyckiej, natomiast niedziela - koncert Martyny Pastuszki i Marcina Świątkiewicza.

Więcej o festiwalu, program i ceny biletów: Actus Humanus Nativitas 2018. Do Gdańska przyjadą gwiazdy muzyki dawnej


Przychodząc na Wigilię Oliwską warto po drodze zajrzeć do Parku Oliwskiego, gdzie jak co roku zobaczymy zachwycające iluminacje
Przychodząc na Wigilię Oliwską warto po drodze zajrzeć do Parku Oliwskiego, gdzie jak co roku zobaczymy zachwycające iluminacje
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


W sobotę, 15 grudnia, Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza do Oliwskiego Ratusza Kultury (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) na doroczną Wigilię Oliwską. Szósta edycja wydarzenia będzie jak zawsze okazją do wspólnego świętowania, kolędowania, wzajemnych gestów życzliwości, sąsiedzkich rozmów i wyjątkowych spotkań - a także do zaopatrzenia się w piękne prezenty na kiermaszu.

- Wigilia jest dla nas szczególnie ważna. Razem z Państwem chcemy budować wspólnotę obejmującą wszystkich, bez względu na wiek, płeć, poglądy i przekonania. Połączy nas wspólny stół, na którym pojawią się tradycyjne (i nie tylko) potrawy - zaprasza Andrzej Stelmasiewicz, prezes Fundacji Wspólnota Gdańska. - Co roku Wigilię obchodzą z nami oliwscy gastronomicy, serwujący nam swoje specjały. Zapraszamy też wszystkich do podzielenia się własnymi świątecznymi daniami. Niech to będzie okazja do bycia razem przy świątecznym stole.

Na małym kiermaszu rękodzieła zaprezentowane zostaną m.in. wyroby gdańskich organizacji pozarządowych i niepowtarzalne upominki pod choinkę.

- Chcielibyśmy, aby te kilka grudniowych godzin było dla Państwa radością i przedsmakiem prawdziwych, domowych Świąt. W przyjaznej atmosferze przystroimy dużą choinkę, zdobędziemy nowe umiejętności na warsztatach rękodzielniczych, zaśpiewamy kolędy i złożymy sobie serdeczne życzenia. Zatrzymajmy się choć na chwilę. Świętujmy razem - zaprasza Stelmasiewicz.

Program Wigilii Oliwskiej 2018:

- godz. 12:00-18:00 - świąteczny kiermasz rękodzielniczy;
- godz. 12:00, 14:00 - warsztaty rodzinne (bez zapisów);
- godz. 15:00 - śpiewanie kolęd, strojenie choinki;
- godz. 16:00 - życzenia i opłatek;
- godz. 17:00 - śpiewanie kolęd.

Wstęp wolny.


Świąteczne kiermasze, takie jak Bakalie, to świetna okazja, by kupić coś nietuzinkowego, czego nie znajdziemy w każdym sklepie
Świąteczne kiermasze, takie jak Bakalie, to świetna okazja, by kupić coś nietuzinkowego, czego nie znajdziemy w każdym sklepie
Fot. Grzegorz Mehring


Okazja, by zaopatrzyć się w prezenty i upominki bożonarodzeniowy będzie także w niedzielę, 16 grudnia - w Starym Maneżu (Gdańsk, ul. Juliusza Słowackiego 23) odbędą się Bakalie - edycja świąteczna. To kolejna odsłona cyklicznych targów trójmiejskich, skupiających w jednym miejscu zdolnych projektantów z pogranicza mody, designu, sztuki i rzemiosła.

Organizatorzy Bakalii starają się prezentować prace najzdolniejszych projektantów i marki z całej Polski, w tym przede wszystkim rzemieślników działających lokalnie. Oprócz mody, dodatków i biżuterii, odwiedzający targi znajdą naturalne kosmetyki, design - plakaty, lampy, meble oraz duży asortyment dla najmłodszych - zabawki i ubrania. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie i dla bliskich, co nada się na prezent pod choinkę.

Wystawcy:

MODA: Rilke, Lana & co, gego, Lepiej, Aurelia, NALU, Marie Zélie, Njur Design, Goshko, Ronka, Coolawoola, PUDU Joanna Weyna.

DOM: Osiek 10 sklep & pracownia, Serotonin_pl, Agata Samul, Zorki Factory Lampy Loft, bee-eco.pl, Pina Pango, Tatami Home, Szast i Prast, Baczewska Design, Nobotak.art, Nagietki, Szvedka design, for.rest, MAGDALENA KONIOR, aparatowo.pl, Soul Made Zoria.

BEAUTY & ZDROWIE: FEMI, From a Friend, Bydgoska Wytwórnia Mydła, Essences, Medical by Gras, Bio-Fit, Little Forest, Jan Barba, Prosta Kostka.

AKCESORIA: Ekocraft, Prulla, MANA MANA, nago, Pracownia Jubilerki, My Secret Garden, Pracownia Rodzinna, HAJDE, Almost Done, OM jewellery designy, Lootbag, Emilia Kohut, Rexcraft men's accessories, MAGMA, FlamingJEWELS, KABAK.

DZIECKO: Totektura, maddragon, Bunny likes, Little Swan, Maszyna Kreacji, MARI DOLLS, Fabryka Królików, Wydawnictwo Zakamarki, USZATE, Wydawnictwo EneDueRabe, Hi Little.

SMAKOŁYKI: Z INNEJ PARAFII, Olejowe Smaki.

VINTAGE: Vintage for Ever, Magdalena Montwiłł.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11 i potrwa do godz. 19. Wstęp wolny.


 Gwiazdka z nieba to bajka dla najmłodszych, której bohaterką jest ciekawska gwiazda
"Gwiazdka z nieba" to bajka dla najmłodszych, której bohaterką jest ciekawska gwiazda
Fot. Piotr Pędziszewski


Nie zapominamy też o dzieciach. „Gwiazdka z nieba” to propozycja Teatru Miniatura (Gdańsk, aleja Grunwaldzka 16) dla „najnajów”, czyli spektakl dla widzów w wieku od kilku miesięcy do 4 lat.

To niedługa, urokliwa opowieść o małej gwiazdce (w tej roli Zofia Nather), której nudzi się na niebie, postanawia więc spaść na Ziemię. Tutaj wraz z dziećmi poznaje otaczający świat - zmieniające się pory roku, zwierzęta i przyrodę.

Spektakl został zaplanowany jako pierwsze spotkanie z teatrem, dlatego jest spokojny i kameralny. Bierze pod uwagę potrzeby rozwojowe najmłodszych dzieci, dla których na tym etapie najważniejsze są ekspresywne bodźce zmysłowe - barwa, dźwięk, forma - uruchamiające ich funkcje poznawcze.

Scenariusz spektaklu napisało małżeństwo Mariola i Janusz Słomińscy, których widzowie Miniatury znają z „Afrykańskiej przygody”. Scenografię do „Gwiazdki” zaprojektował Łukasz Kwietniewski. W pozostałych rolach zobaczymy Jadwigę Sankowską i Jacka Gierczaka.

W ten weekend „Gwiazdkę z nieba” będzie można zobaczyć dwukrotnie: w sobotę, 15 grudnia, o godz. 15, oraz w niedzielę, 16 grudnia - o godz. 12. Bilety: normalny 20 zł, ulgowy 18 zł.


Jarmark Bożonarodzeniowy na Targu Węglowym to niezapomniane przeżycie - tam trzeba być!
Jarmark Bożonarodzeniowy na Targu Węglowym to niezapomniane przeżycie - tam trzeba być! Ale mocy atrakcji nie zabraknie też w Oliwskim Ratuszu Kultury
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


A w Oliwskim Ratuszu Kultury (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25), w niedzielę, 16 grudnia, odbędzie się koncert „Uśmiechnięty Święty Mikołaj - Polskie kolędy i piosenki zimowe”.

- Piękne polskie kolędy to nasza tradycja - kultura i zwyczaj, który pokochaliśmy - mówią organizatorzy. - Zapraszamy na przedświąteczny koncert, na którym, na powitanie gości, zabrzmi pieśń-kolęda Zygmunta Noskowskiego „Witaj gwiazdko złota”. Usłyszymy również mniej znane kolędy, takie jak „Bracia patrzcie jeno” czy „Tryumfy Króla Niebieskiego”. Na koncercie nie zabraknie też zimowych piosenek, nie tylko polskich.

Wystąpią: Justyna Kantorowicz (sopran), Andrzej Boguszewski (śpiew), Maciej Gronek (tenor), Aleksandra Bieg-Piaseczna (fortepian) i Barbara Żurowska-Sutt (opracowanie i prowadzenie koncertu).

Początek o godz. 17:00. Bilety: w przedsprzedaży 20 zł, w dniu koncertu 25 zł.


Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze