PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Galeria, teatr, kiermasz... Przedświąteczne atrakcje kulturalne w weekend
Galeria, teatr, kiermasz... Przedświąteczne atrakcje kulturalne w weekend
Jeszcze ponad trzy tygodnie do świąt Bożego Narodzenia, ale Gdańsk nie może się już doczekać. W ten weekend rozbłysną świąteczne iluminacje w Parku Oliwskim, na Targu Węglowym ruszy Jarmark Bożonarodzeniowy, a na Placu Inwalidów Wojennych stanie wyczekiwana, doroczna szopka z piasku. To nie wszystko!

Spektakl 'Magiczne święta Malwiny' Teatru Miniatura to okazja do wspólnego pośpiewania kolęd i poczucia świątecznej atmosfery
Spektakl 'Magiczne święta Malwiny' Teatru Miniatura to okazja do wspólnego pośpiewania kolęd i poczucia świątecznej atmosfery
mat. Teatru Miniatura

W sobotę, 2 grudnia, na Targu Węglowym w Gdańsku rozpoczyna się od wielu lat najbardziej wyczekiwana przez mieszkańców Trójmiasta i Gdańska świąteczna atrakcja: Jarmark Bożonarodzeniowy.

Na wszystkie atrakcje wstęp wolny. Szczegółowy program poszczególnych wydarzeń tutaj: Odpalamy Święta! Już w sobotę - iluminacje i Jarmark Bożonarodzeniowy.

Ale są też inne kulturalne atrakcje w Gdańsku.

Jeśli ktoś zmarznie, może ogrzać się tego dnia w Teatrze Miniatura (Gdańsk, al. Grunwaldzka 16), gdzie w świąteczny nastrój dzieci i ich rodziców wprowadzi lalkowy spektakl familijny „Magiczne święta Malwiny”.

Głównym bohaterem przedstawienia jest Czarodziej Mizantrop, który uważa, że ludzie nie potrafią obchodzić świąt jak należy, dlatego postanawia, że… już ich nie będzie. Jednak jego sprytna asystentka Malwina do tego nie dopuści - z pomocą zwariowanych kolędników udowodni, że świetnie wiemy, co jest w świętach ważne.

Scenariusz: Agnieszka Kochanowska, opieka reżyserska: Romuald Wicza-Pokojski, występują: Jolanta Darewicz, Edyta Janusz-Ehrlich, Jacek Gierczak, Agnieszka Grzegorzewska, Wioleta Karpowicz, Piotr Kłudka, Hanna Miśkiewicz, Jadwiga Sankowska, Wojciech Stachura, Joanna Tomasik, Andrzej Żak oraz Magdalena Żulińska.

Spektakl rozpocznie się o godz. 12, na Dużej Scenie. Przeznaczony jest dla widzów od 4. roku życia. Bilety: normalny 24 zł, ulgowy 20 zł.

Sobotę i niedzielę, 2-3 grudnia, warto spędzić też w Centrum Hewelianum (Gdańsk, ul. Gradowa 6), gdzie z okazji Mikołajkowego Weekendu na małych i dużych czekać będzie moc fantastycznych atrakcji: wycieczka do krainy Elfów, kreatywne warsztaty tworzenia ozdób świątecznych, pełne ciekawostek zajęcia na temat genialnego muzyka i wynalazcy oraz stałe interaktywne wystawy. Nie zabraknie także świątecznej iluminacji i upominków.

Pierwsze atrakcje rozpoczynają się już o godz. 10. Bilet na mikołajkowe atrakcje: 5 zł. Bilet na stałe wystawy interaktywne: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł. Wejścia na wystawy stałe lub do Laboratorium pana Kleksa można realizować w ramach Karty Mieszkańca.

Program:

- godz. 10-18 - „Przystrój się na Święta”. Niezwykłe i kreatywne warsztaty tworzenia ozdób świątecznych pozwolą poczuć magię Bożego Narodzenia. Uruchomimy Waszą wyobraźnię. Dobra i twórcza zabawa gwarantowana.

- godz. 10-18 - Stałe wystawy interaktywne: „Dookoła Świata”, „Łamigłówka”, „Zabawy z historią”, „Z energią!”. Tu wyruszysz w pasjonującą podróż, poznasz tajemnice nauki i otaczającego świata.
Zajęcia odbywają się w trybie otwartym w Sali Pitagorasa. Są adresowane do osób w każdym wieku.

- godz. 11, 12.30, 14.30 i 16 - „Świat Elfów” w Laboratorium Pana Kleksa. Wkroczymy do magicznej krainy zamieszkiwanej przez Elfy, którym pomożemy odgadnąć o jakich prezentach marzą dzieci. Odwiedzimy też fabrykę bombek.
Atrakcja dla dzieci w wieku do 9 lat. Dziecku towarzyszyć musi opiekun. Jeden upoważniony jest do bezpłatnego wstępu.
Czas trwania zajęć: do 60 minut.

- godz. 12, 13 i 14 - „Pomysłowo - odlotowo. Nauka po polsku”. Kto łączy podwyższany stołek do fortepianu, wycieraczki samochodowe, grzałkę do wody, GPS, spinacz biurowy i motorówkę? Poznaj najbardziej genialnego muzyka wśród wynalazców i największego wynalazcę wśród muzyków. Spotkanie przybliży sylwetkę Józefa Hofmanna - pianisty, kompozytora, pedagoga i wynalazcy.
Polecane dla młodzieży i dzieci od 10. roku życia.
Czas trwania zajęć: do 60 minut.

Na Etnograficzny Jarmark Bożonarodzeniowy zaprasza natomiast Spichlerz Opacki - Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku (Gdańsk, ul. Cystersów 19). W niedzielę, 3 grudnia, odbędzie się tam pierwsza edycja wydarzenia, w trakcie którego będzie można kupić unikalne oryginalne prezenty świąteczne prosto od twórców ludowych, a także rękodzieło artystyczne: haftowane serwetki, rzeźby ludowe, ozdoby świąteczne, zabawki, kartki świąteczne i słodkie miodowe upominki.

Kiermaszowi towarzyszyć będą warsztaty rodzinne pod hasłem „Etno Święta!”, podczas których dorośli i dzieci będą mogli się nauczyć tworzyć tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe, gotowe do zawieszenia na choinkę czy do przyozdobienia domu. W godz. 11-12.30 na „Anielskich warsztatach” uczestniczy zgłębią wiedzę na temat tradycyjnych świątecznych aniołów tworzonych z bibuły, kolorowej krepiny i zdobionych brokatem, które zdobiły choinkowe szczyty i ochraniały domowe wnętrza zapewniając szczęście ich mieszkańcom. Następnie, w godz. 13-14 organizatorzy zapraszają na „Opłatkowe Święta” - warsztaty, podczas których uczestnicy poznają unikalną polską tradycję tworzenia opłatkowych ozdób zwanych „światami” - misternych dekoracji, których elementy wycinano z białych i kolorowych opłatków, a następnie sklejano w lekkie, delikatne kompozycje.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na warsztatach, obowiązują wcześniejsze zapisy w kasie muzeum pod nr (58) 552 12 71 wew. 101. Koszt każdego warsztatu: 8 zł (osoba dorosła), 4 zł (dziecko), dzieci do lat 7 bezpłatnie.

Etnograficzny Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa do 17 grudnia, będzie czynny w każdą niedzielę, w godz. 10-17.

Ponieważ zbliżające się święta Bożego Narodzenia to także doskonała okazja, by pomagać innym i dzielić się z potrzebującymi, znana blogerka TriMama zaprasza w niedzielę, 3 grudnia, do kawiarni Rzecz Jasna znajdującej się na terenie Królewskiej Fabryki Karabinów (Gdańsk, ul. Łąkowa 35-38), na drugi Świąteczny kiermasz charytatywny dla dzieci z onkologii.

- Spotkasz tu ludzi, którzy mają gorące serca, są kreatywni, fajni - ludzi, którzy chcą pomagać... Ludzi tacy jak ty! - zaprasza TriMama, czyli Natalia Wodyńska-Stosik. - Wejdziesz do krainy magii, gdzie będzie kolorowo, przytulnie, gdzie cię nakarmimy (bigosem i ciepłą zupą) i napoimy. Znajdziesz tu wszystko. Twoja choinka będzie w tym roku wyglądać jak nigdy do tej pory. Twoje prezenty będą zapakowane bajkowo. Tu znajdziesz zapomniane kartki do wysłania i ten najważniejszy list - do Świętego Mikołaja.

Kiermasz pomoże wejść w świąteczny nastrój i zdobyć wspaniały prezent pod choinką, dodatkowo wśród stoisk krążyć będzie fotograf, który najmłodszym zrobi piękne zdjęcie. Nie będzie to jedyna atrakcja dla dzieci - ale co jeszcze będzie czekać odwiedzających - to tajemnica.

Wydarzenie organizowane jest z myślą o małych pacjentach z gdańskiego oddziału onkologii i Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci.

Kiermasz potrwa w godz. 11-18. Wstęp wolny.

Także w niedzielę, 3 grudnia, na świąteczną atrakcję: „Mikołajki - witraże w multikolorze” zaprasza Gdańska Galeria Miejska (Pracowania Artystyczna GGM, ul. Grobla I 1/2 - w budynku Gdańskiej Galerii Güntera Grassa).

Będą ro kreatywne warsztaty, podczas których uczestnicy stworzą ozdoby na ściany i okna. - Skupimy się głównie na witrażu, albo raczej kolorowych ozdobach na szyby. Może się jednak zdarzyć, że wyjdą nam wiszące mobile, albo bombki, a może jakaś kolorowa abstrakcja? - opowiada prowadząca Marta Karalus.

Warsztatowicze dostaną przezroczyste folie o pięknych nasyconych kolorach, które wstawią w sztywne ramy czarnego papieru. Używać będą także plastycznych drucików.

Na każdego uczestnika czekać będzie słodka paczka od samego Mikołaja, a podniebienie cieszyć będzie mikołajkowy poczęstunek.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-11 lat lub młodszych, ale tylko wraz z opiekunami. Spotkanie potrwa w godz. 12-14. Wstęp wolny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem mkaralus@ggm.gda.pl lub pod nr tel. 530 788 877.

A w Europejskim Centrum Solidarności (Gdańsk, plac Solidarności 1) Mikołajki odbędą się tego dnia w godz. 12-15. Sala wystaw czasowych przemieni się w krainę św. Mikołaja z fabryką ozdób świątecznych. Każdy, kto przyjdzie, pod okiem prowadzących będzie mógł przygotować bombki, łańcuchy i inne własnoręcznie wykonane cuda, które będzie mógł zabrać do domu. Dodatkowymi atrakcjami będą planszogranie i świąteczna ścianka selfie, na tle której będzie można wykonać zdjęcie idealne jako kartka bożonarodzeniowa dla najbliższych.

Wstęp wolny.

Zobacz też: Wyjątkowe świętowanie na Oruni

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze