PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Świąteczna Zbiórka Żywności, w tym roku w sklepach i online - tylko do soboty

Świąteczna Zbiórka Żywności, w tym roku w sklepach i online - tylko do soboty
Federacja Banków Żywności w Polsce, do której należy m.in. Trójmiejski Bank Żywności, jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia organizuje zbiórkę artykułów spożywczych, które trafią do osób potrzebujących. Wsparcia akcji można udzielić w wybranych sklepach lub w ramach zbiórki online do soboty (28 listopada) włącznie.
Fot. JillWellington/ pixabay.com

W tym roku Świąteczna Zbiórka Żywności pod hasłem “Święta godne, a nie głodne” wygląda inaczej niż w ubiegłych latach. W sklepach nie ma wolontariuszy w charakterystycznych pomarańczowych koszulkach, którzy zapraszali do udziału, proszących o dokonywanie dodatkowych zakupów na rzecz akcji.

W 80 sklepach w Gdańsku i na Pomorzu (ZOBACZ LISTĘ) w widocznych miejscach przy kasach wystawiono kosze zakupowe opatrzone pomarańczowym plakatem zbiórki, na którym widnieje pusty świąteczny talerz.

main_banner

- Pomóżcie nam zapełnić ten talerz wrzucając do kosza produkty z długimi terminami ważności: mąkę, makarony, kasze, olej, konserwy mięsne, rybne i warzywne, ale także kawy i herbaty, przyprawy czy bakalie - apeluje Łukasz Jaroń z Banku Żywności w Trójmieście.

Federacja Banków Żywności po raz pierwszy w historii akcji przygotowała także opcję zasilenia “wirtualnego kosza” na stronie internetowej. Można płacić tu darowiznę dowolnej wartości, wybierając jako odbiorcę bank żywności najbliższy swojemu miejscu zamieszkania.

UWAGA! Obie opcje wsparcia świątecznej zbiórki są dostępne do soboty, 28 listopada włącznie.

Żywność zebrana podczas akcji trafi do potrzebujących rodzin, seniorów, osób niepełnosprawnych, imigrantów - w tym także zupełnie nowych rodzin - uciekinierów z Białorusi.

Część produktów zebranych podczas zbiórki co roku trafiała na stoły wigilii w Stoczni, organizowanej dla osób bezdomnych, w tym roku wydarzenie z oczywistych względów nie odbędzie się, ale do potrzebujących trafią przygotowane wcześniej paczki.

 W październiku br. Bank Żywności w Trójmieście przeprowadził akcję “Zapasy na trudne czasy”. Konto zbiórki crowdfundingowej zasiliło wówczas 16 tys. złotych, które zostaną wydane na poczet świątecznych paczek.

Dzięki gdańskim firmom, które przekazały wówczas darowizny rzeczowe, zebrano dodatkowo ponad 300 kg jedzenia, które już trafia do potrzebujących. We współpracy z Fundacją Gdańską produkty przekazywane są samotnym seniorom, w sklepie społecznym w Nowym Porcie z kolei realizowany jest program wsparcia żywnościowego dla migrantów.

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl