• Start
  • Wiadomości
  • Świat pisze o MIIWŚ: The Guardian, New York Times, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Le Monde i wiele innych tytułów

Świat pisze o MIIWŚ: The Guardian, New York Times, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Le Monde i wiele innych tytułów

To niewąptliwie sukces promocyjny Muzeum II Wojny Światowej i Gdańska: media na całym świecie piszą o nowym gdańskim muzeum
03.02.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Artykuł Julii Szyndzielorz w The Guardian

Nie wiadomo, komu bardziej przypisywać ten sukces: czy twórcom muzeum z profesorem Pawłem Machcewiczem na czele czy może ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotrowi Glińskiemu, który wywołał jak widać ogólnoświatowy raban swoją decyzją o chęci połączenia muzeów i zmianie dyrekcji MIIWŚ.

Tak czy inaczej, o muzeum, o Gdańsku i niestety także o konflikcie piszą media na całym świecie: brytyjskie, amerykańskie, niemieckie, francuskie, belgijskie, holenderskie. Kilka dni temu była także w Gdańsku ekipa z telewizji rosyjskiej.

The New York Times skupił się niestety na konflikcie między Machcewiczem a ministerstwem, pisząc, że to minister ostatecznie zdecyduje o przyszłości muzeum (jak wiemy, na razie połączenie muzeów ponownie wstrzymał sąd administracyjny).

The Guardian wysłał swoją korespondentkę na wystawę. Relacjonuje ona konflikt wokół MIIWŚ, opisuje wystawę i cytuje polskiego weterana II wojny światowej Henryka Bajduszewskiego, który mówi: - Czas, aby muzeum zostało otwarte, musimy pokazać jak straszna jest wojna, abyśmy nie powtarzali dawnych błędów.

Z kolei agencja prasowa Associated Press pisze, że Jarosław Kaczyński i inni w jego partii uważają, że muzeum niepotrzebnie pokazuje cierpienie innych narodów, podczas gdy cierpienie Polaków jest niedostatecznie znane w świecie.

O MIIWŚ piszą gazety w całej Europie

Dziennikarz największego niemieckiego dziennika Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) w tekście zatytułowanym “Dzień otwartych drzwi przed wyrzuceniem” [w domyśle Machcewicza - red.] opisuje, to co zobaczył na miejscu: pisze, że pracownicy muzeum nocami wypełniali puste przestrzeniem byle zdażyć na dni otwarte. Korespondent FAZ pisze też, że wielu odwiedzających MIIWŚ kupowało od razu po dwa egzemplarze katalogu wystawy, bojąc się, że wygląd wystawy zostanie wkrótce zmieniony.

FAZ daje także na stronie film z muzeum, pisząc, że “polski rząd żąda od MIIWŚ więcej patriotyzmu, bowiem w swojej obecnej formie MIIWŚ jest za mało patriotyczne dla narodowo-konserwatywnego rządu”.

Na pewno jednym z celów MIIWŚ było wprowadzenie polskiej opowieści o wojnie do świadomości świata. To już się udaje. Z jednej strony polską wersją wydarzeń interesują się światowe media, z drugiej najwybitniejsi historycy z całego świata już byli u w Gdańsku, w MIIWŚ, na przynajmniej dwóch debatach panelowych. Widać, że cel będzie osiągnięty: o Polsce, o Gdańsku, o polskim widzeniu wojny będzie się na świecie pisało i mówiło. Gdańsk stanie się miejscem ważnej debaty o historii. Można to uznać za sukces prof. Machcewicza i jego zespołu. 

Poniżej więcej linków do mediów z Niemiec, Belgii, Szwajcarii:

Le Monde (Francja)

Neue Zürcher Zeitung (Szwajcaria)

La Meuse (Belgia) 

Deutschlandsradio  (Niemcy)

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku