PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Świat nastolatków: Maffashion, Gimper i „Szkoła”

Świat nastolatków: Maffashion, Gimper i „Szkoła”
Za nami druga edycja Hoop Likes Festival – dwudniowej imprezy poświęconej gwiazdom internetu, podczas której Gdańsk opanowały osobowości Youtube’a i Snapchata. Oprócz niezliczonych selfie i pamiątek w postaci autografów, po festiwalu zostanie jeszcze jedno: obraz tego, czym interesuje się dorastające pokolenie.

Dwie gdańszczanki - Ola i Julia - na festiwalu uparcie polowały na swoich ulubieńców.
Dwie gdańszczanki - Ola i Julia - na festiwalu uparcie polowały na swoich ulubieńców.
Jerzy Pinkas

Ballada o cyckach

Odbywający się w połowie października Hoop Likes Festival, czyli Festival Ludzi Internetu, przyciągnął zwłaszcza osoby młode. Z myślą o nich, do występów i pokazów w pięciu strefach tematycznych (muzyka, gry, moda, gotowanie i strefa „lajków”) zaproszono twórców internetowych i artystów, którzy cieszą się obecnie największą oglądalnością. Tak było w przypadku Dawida Kwiatkowskiego czy Wojtka Szumańskiego, którego występ na scenie Music Zone otworzył festiwal w Amber Expo w Gdańsku w sobotę 17 października.

Pierwszy artysta pomimo młodego wieku może pochwalić się już sporą rozpoznawalnością i niesłabnącym zainteresowaniem fanek od podstawówki do klas licealnych, nic więc dziwnego, że organizatorzy zaprosili go do udziału w imprezie. A dlaczego wystąpił tam Szumański, niepozorny nastolatek z Chrzanowa, za którym nie stoi duża wytwórnia płytowa? Odpowiedź jest prosta: jego piosenka o kobiecych piersiach, zatytułowana po prostu „Ballada o cyckach”, zyskała na Youtubie 3 418 952 odsłon, a on sam stał się internetowym celebrytą.

 

Spontaniczne spotkanie z celebrytą

Przykładów równie nieoczekiwanych karier osiągniętych za pomocą Youtube’a, podczas tych dwóch dni było mnóstwo, wystarczy wspomnieć choćby Saszan czy Letni Chamski Podryw. Nie brakowało także gwiazd internetowych, które zyskały popularność dzięki innym mediom. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się już dobrze zakorzeniona w show biznesie blogerka modowa Maffashion, która w niedzielę 18 października pojawiła się jako jedna z głównych gwiazd na scenie Likes Zone.

Żeby zrobić sobie z celebrytką zdjęcie – selfie telefonem – trzeba było odstać swoje w niemałej kolejce, nie odstraszało to jednak chętnych. Wśród nich były Ola i Julia.

– Chciałyśmy być na Hoop Likes Festival już w zeszłym roku, ale się nie udało więc jesteśmy teraz - powiedziała Ola portalowi gdańsk.pl. - Bardzo podoba mi się atmosfera całego eventu. Jest świetna organizacja i miłe towarzystwo, nie ma przepychania się. Jest dużo sławnych osób i podoba mi się to, że chodzą wśród ludzi, nie są schowani: można do nich podejść, zrobić sobie zdjęcie i porozmawiać. Udało mi się zrobić sobie zdjęcie z DG, teraz czekamy na Maffashion.

Julia uważa, że największą atrakcją dwudniowego festiwalu jest możliwość spotkania z gwiazdą, i to zupełnie spontanicznie:

– Chodzimy tutaj sobie, nagle przechodzi ktoś znany, podchodzimy do niego, robimy sobie z nim zdjęcie, przytulamy się i gadamy. Mega. Podoba mi się też, że festiwal został podzielony na różne strefy tematyczne, bo dzięki temu nie jest nudno. Nie musimy oglądać koncertu, jeśli nie mamy ochoty, można w tym czasie zobaczyć inne ciekawe rzeczy.

Nie ma to jak zrobić sobie selfie z bardzo popularną blogerką modową Maffashion (po prawej).
Nie ma to jak zrobić sobie selfie z bardzo popularną blogerką modową Maffashion (po prawej).
Jerzy Pinkas

Nowe gwiazdy: chłopacy ze „Szkoły”

O ile zainteresowanie Maffashion może nie dziwić tych, którzy choć trochę kojarzą współczesne osobowości internetowe, to pozostali idole nastolatków mogą budzić pewne zaskoczenie. Są bowiem tacy fani, których nie rusza Kwiatkowski czy Maffashion – zamiast nich wolą oni aktorów-naturszczyków z paradokumentalnego serialu TVN pt. „Szkoła”.

Wiernymi fankami serialu okazały się Weronika (13 lat) i Wiktoria (12 lat). Ta pierwsza podczas festiwalu robiła sobie selfie z Youtuberami, a druga zbierała autografy. Swoich idoli wypatrywały w tłumie. Nawet podczas naszej krótkiej rozmowy stale obserwowały twarze osób przewijających się przez halę Amber Expo.

– Przyszłyśmy tu, żeby się spotkać z Youtuberami, m.in. z Yoczookiem – powiedziała zaaferowana Weronika. -  Ale najbardziej czekam na Artura Kapeckiego z serialu „Szkoła”. Ja mam już autografy DG Show i Topowej Dychy.

- Czekam jeszcze na „mojego” Patryka ze „Szkoły”, ale nie możemy go znaleźć – dodała Wiktoria, nie kryjąc zdenerwowania tym, że ktoś ją zagaduje i być może pozbawia szansy na spotkanie wyczekiwanego idola.

 

Zamiast Bohdana Tomaszewskiego – Izak

Znani Youtuberzy przyciągnęli także nastoletniego Bartka, który do Gdańska przyjechał z Lęborka. Przyszedł na krótko, bo następnego dnia wcześnie rano musi wstać do szkoły. Nie jest fanem polskiego hip hopu, z jednym wyjątkiem.

– Najbardziej na festiwalu podobał mi się koncert Gimpera, tak naprawdę tylko na niego tutaj przyjechałem. Chciałem też zobaczyć mecz CS:GO rozgrywany przez gwiazdy Youtube’a, niestety mimo tego, że był duży ekran, stałem w takim miejscu, że prawie nic nie widziałem. Ale dobrze słyszałem komentarze Izaka, więc jestem zadowolony – powiedział Bartek. - Świetny z niego komentator sportowy. Kiedyś nie mieli sobie równych Jan Ciszewski czy Bohdan Tomaszewski. Kto wie, może Izak ma szansę zostać ich następcą...

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze