Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Świat latających ryb: w niedzielę, na Wyspie Sobieszewskiej

Czy ryba może latać? W Amazonii - tak! Ale w Polsce!? Będzie można się o tym przekonać w niedzielę, 29 maja, z okazji Karnawału Latawców na Wyspie Sobieszewskiej.

Świat latających ryb: w niedzielę, na Wyspie Sobieszewskiej
A
A
data publikacji: 27 maja 2016 r.

Natalia Grzebała

Latawce mają być właśnie takie - w kształcie ryb. W programie karnawału przygotowanego przez „Wyspę Skarbów” znajdziemy mnóstwo atrakcji dla całych rodzin.

- Zapraszamy każdego chętnego - małego i dużego, prawdziwych hobbystów i amatorów - do swobodnego puszczania latawców, podziwiania na żywo surrealistycznego obrazu „fruwających ryb” i doświadczania piękna lokalnej przyrody. Przygotowaliśmy m.in. quiz familijny, konkurs na poetyckie psoty-wierszoloty, puszystą watę cukrową i gorące rytmy - zaprasza Beata Szalkowska z „Wyspy Skarbów”, oddziału Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Główną atrakcją Karnawału Latawców będą fruwające ryby wykonane w ramach konkursu przez mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej i jej okolic.

- Adepci sztuki konstruktorskiej przygotowywali się do tego wydarzenia, tworząc unikatowe dzieła podczas bezpłatnych warsztatów „Tworzymy latawce” w „Wyspie Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu - mówi Szalkowska.

Uczestnicy w ciągu jednego dnia uczyli się budować własne konstrukcje latające pod okiem profesjonalnych instruktorów z Fundacji Strefa Mocy, która od kilku lat prowadzi podobne warsztaty i zajęcia dla dzieci i dorosłych. Efekty warsztatów będzie można podziwiać podczas konkursowych zmagań w niedzielę, o godz. 12. na sobieszewskiej plaży. Organizatorzy zachęcają również, aby poza konkursem przynosić latawce o dowolnej formie i włączyć się do zabawy.

Natalia Grzebała

Ale to nie koniec atrakcji. Wspomniana wcześniej Fundacja Strefa Mocy wraz z BB Kite Buggy zorganizuje specjalny pokaz latawców… z lądującymi słodyczami. A Gdański WOPR przygotuje pokaz edukacyjny, podczas którego będzie można nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, obsługi koła ratunkowego i zasad bezpiecznego korzystania z relaksu nad wodą.

„Odpłyń z wierszolotem” to kolejny konkurs. Niewymagający takich zdolności, jak konkurs na latawiec, ale nadal stawiający na kreatywność uczestników: konkurs na wiersz nawiązujący swoją tematyką do atmosfery nadmorskiej zabawy podczas karnawału. Powstałą twórczość oceni pisarz i muzyk Mirek Mularski.

Oprócz tego, na terenie festiwalu stanie punkt z watą cukrową i stoiska organizacji działających na Wyspie Sobieszewskiej, gdzie będzie można dowiedzieć się więcej o Stowarzyszeniu Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, a także o zwierzętach i roślinach zasiedlających wybrzeże wydmowe; również - o tym jakie tajemnice skrywa piasek morski, skąd wziął się bursztyn na plaży oraz jakie sztuczki stosują rośliny, aby przetrwać w niesprzyjających warunkach.

Nad całością imprezy czuwać będzie szalony konferansjer Aki Bimabu, który będzie m.in. zachęcał do zabawy przy gorących rytmach.

Karnawał Latawców odbędzie się na plaży na Wyspie Sobieszewskiej, przy wejściu nr 16. Wstęp wolny.

Wydarzenie realizowane jest w ramach zainicjowanego przez Grupę Lotos programu „Chronimy przyrodę na Wyspie Sobieszewskiej”.