PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Świadczenie “Dobry start”. Z Gdańska do ZUS-u trafiło ponad 25 tysięcy wniosków 

Świadczenie “Dobry start”. Z Gdańska do ZUS-u trafiło ponad 25 tysięcy wniosków 
Na Pomorzu od 1 lipca do 13 sierpnia 2021 roku wypłacono prawie 49 mln zł w ramach programu “Dobry start” na konta rodziców i opiekunów dzieci, w Gdańsku to prawie 8 mln zł. Wypłacone do tej pory świadczenia obejmują prawie 163 tys. dzieci.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od 1 lipca wnioski o Dobry strat  skladamy elktronicznie do ZUS, na osoby które mają z tym trudności w odddziałach ZUS czekają pracownicy
Od 1 lipca wnioski o "Dobry strat" skladamy elktronicznie do ZUS, na osoby które mają z tym trudności w odddziałach ZUS czekają pracownicy
Mateusz Ochocki/KFP

 

Od 1 lipca do 13 sierpnia 2021 roku w Gdańsku złożono ponad 25 tys. wniosków o świadczenie tzw. 300 plus na 34, 5 tys. dzieci (jeden wniosek można złożyć na kilkoro dzieci). Do tej pory wypłacono 26,5 tys. świadczeń. 

 

 

Przypomnijmy od 1 lipca 2021 roku obsługę wniosków o świadczenie 300 plus z programu “Dobry start” przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nowością jest też to, że w roku szkolnym 2021/2022 wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie - za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Środki z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Program “Dobry start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód, na każde dziecko, które uczy się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. roku życia w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

 

 

Od uruchomienia naboru wniosków o świadczenie, rodzice i opiekunowie uczących się dzieci z Pomorza złożyli ich już ponad 146 tys. dla prawie 212 tys. podopiecznych.

- Od 1 lipca wnioski można składać tylko w formie elektronicznej - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS w Gdańsku. - I dla większości rodziców czy opiekunów nie jest to problem, ale są osoby, które potrzebują wsparcia i otrzymują je od pracowników ZUS. W Gdańsku mamy trzy placówki, do których można przyjść i przy pomocy pracownika założyć profil na PUE, który zresztą jest potrzebny nie tylko do 300 plus ale i bonu turystycznego. W terenie, gdzie nie ma naszych oddziałów, robimy wyjazdowe spotkania, podczas których nasi pracownicy pomagają założyć konto, wyjaśniają wątpliwości.   

 

 

Grafika

 

 

Każdy, kto złoży wniosek o świadczenie (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na jego temat na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje  o świadczeniu). Tam też znajdzie się cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia czy decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Wnioski o świadczenie można składać do 30 listopada 2021 r. Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września.