Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Efekt tunelu pod Martwą Wisłą. Będą kolejne dwa tunele i inne inwestycje?

Budowę tunelu pod Pachołkiem i tunelu pod Motławą zapowiedział podczas dyskusji na portalu gdańsk.pl Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej. Goście programu “Wszystkie Strony Miasta” rozmawiali o wpływie wielkich inwestycji infrastrukturalnych na jakość funkcjonowania metropolii trójmiejskiej. W środę, 8 listopada, odbędzie się w AmberExpo sympozjum na ten temat, w którym mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani.

Efekt tunelu pod Martwą Wisłą. Będą kolejne dwa tunele i inne inwestycje?
A
A
data publikacji: 25 października 2017 r.

Ruch samochodowy w okolicach Stadionu Energa Gdańsk i Amber Expo, które sąsiadują z tunelem pod Martwą Wisłą
Ruch samochodowy w okolicach Stadionu Energa Gdańsk i Amber Expo, które sąsiadują z tunelem pod Martwą Wisłą
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Gośćmi programu byli:

  • Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki przestrzennej
  • Zbigniew Canowiecki, prezydent organizacji Pracodawcy Pomorza
  • dr hab. Robert Bęben, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, Wydział Zarządzania
  • Ryszard Trykosko, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa

Nasi goście są zgodni co do tego, że inwestycje infrastrukturalne jakie w ostatnich latach zrealizowano w Gdańsku - w tym tunel pod Martwą Wisłą - mają kluczowe znaczenie dla perspektyw rozwoju gospodarczego i społecznego całej aglomeracji. Podkreślali, że Gdańsk stał się dobrze prosperującym i nowoczesnym miastem, dobrym miejscem do życia, co pozwoliło i nadal pozwala na zaangażowanie biznesowe kolejnych firm z kraju i zagranicy. Efektem tego jest m.in. budowa centrów biurowo-usługowych w Oliwie.

Zdaniem wiceprezydenta Wiesława Bielawskiego Gdańsk nie ma wyboru: musi się rozwijać, po to, by nie stracić tego, co już osiągnął. Naturalną kontynuacją dotychczasowych inwestycji będą kolejne, takie m.in. jak budowa tunelu pod wzgórzem Pachołek i budowa drugiego podwodnego tunelu - pod Motławą.

Już w środę, 8 listopada, odbędzie się w biurowcu AmberExpo sympozjum naukowo-gospodarcze “Wpływ inwestycji infrastrukturalnych na rozwój obszarów metropolitalnych na przykładzie tunelu drogowego pod Martwą Wisłą w Gdańsku”. Mają w nim uczestniczyć nie tylko osoby reprezentujące świat nauki, inżynierowie, urbaniści i samorządowcy, ale także studenci i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Organizatorzy liczą na szeroki udział wszystkich zainteresowanych gdańszczan. Jednym z gości będzie Filip Springer, znany fotoreporter i reportażysta, specjalizujący się w tematach związanych z architekturą i urbanistyką.

Na sympozjum przyjadą m.in. przedstawiciele władz samorządowych Świnoujścia, które ma w planach budowę drugiego w Polsce - po Gdańsku - tunelu pod wodą. Chcą skorzystać z gdańskich doświadczeń.

- Tematyka jest ciekawa, pozyskaliśmy prelegentów z dużą wiedzą i doświadczeniem, w szczególności w obszarach dużych inwestycji infrastrukturalnych - podkreślają organizatorzy sympozjum. - Naukowcy wiedzą, że na konferencję warto jest pojechać po to, żeby usłyszeć jedno zdanie. Zdanie, które uruchomi procesy myślowe, zainspiruje do badań, zmieni postrzeganie znanych dotąd faktów. Takie spotkania są wartością samą w sobie, a tu mamy dużą pionierską inwestycję i sporo doświadczeń zarówno z budowy jak i eksploatacji.

Portal gdansk.pl będzie relacjonował sympozjum naukowo-gospodarcze “Wpływ inwestycji infrastrukturalnych na rozwój obszarów metropolitalnych na przykładzie tunelu drogowego pod Martwą Wisłą w Gdańsku”. Na początku listopada przedstawimy szczegółowy program i prelegentów.

-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl