• Start
  • Wiadomości
  • Karta Mieszkańca jak ciepłe bułeczki. W ciągu pierwszej doby zamówiło ją ponad 10 tysięcy gdańszczan

Karta Mieszkańca jak ciepłe bułeczki. W ciągu pierwszej doby zamówiło ją ponad 10 tysięcy gdańszczan

Po pierwszym dniu od rozpoczęcia projektu „Karta Mieszkańca” już wiadomo, że to był strzał w dziesiątkę. Stan na godz. 11 w czwartek, 16 października, 2017 r., to 10 tysięcy złożonych wniosków. A chętnych będzie dużo więcej, bo skorzystać z przywilejów Karty mogą nie tylko mieszkańcy Gdańska - wystarczy np. płacić tu podatki lub opłacać media.
16.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Karta Mieszkańca umożliwia bezpłatny dostęp do oferty miejskich instytucji i korzystanie z rabatów. Dlatego warto złożyć wniosek i odebrać ją już dziś

Odebrano już 446 Kart Mieszkańca, a wniosków o jej wydanie złożono 10 tys. To stan na czwartek, 16 listopada 2017 r., o godz. 11. Zaledwie dwie godziny wcześniej wniosków wpłynęło 9 tys. A to dopiero pierwszy dzień od uruchomienia projektu.

- Dzięki systemowi weryfikacyjnemu, wiemy dokładnie ile złożono wniosków i ile wydano kart - mówi Michał Brandt z Gdańskiej Organizacji Turystycznej, która przygotowała Kartę Mieszkańca. - Sukces jest ogromny, jesteśmy pod wrażeniem!


Nie masz jeszcze karty? Spokojnie, to proste

Tym, którzy karty jeszcze nie mają przypominamy, że wbrew nazwie, do jej otrzymania nie są uprawnieni jedynie mieszkańcy Gdańska.

- Aby ją otrzymać, wystarczy spełnić jeden z warunków: być zameldowanym w Gdańsku albo rozliczać się z podatku dochodowego w dowolnym Urzędzie Skarbowym w Gdańsku, albo opłacać w Gdańsku podatek od nieruchomości lub rachunki za media związane z nieruchomością - uspokaja Brandt.

Jak można otrzymać Kartę Mieszkańca? Trzeba złożyć wniosek i dołączyć odpowiedni dokument. Można to zrobić przez internet - na stronie projektu: www.jestemzgdanska.pl, lub na miejscu - w jednym z czterech punktów: w Urzędzie Miejskim w Gdańsku (ul. Nowe Ogrody 8/12, Zespół Obsługi Mieszkańców nr 3, na parterze budynku), w Gdańskim Centrum Informacji Turystycznej (ul. Długi Targ 28/29), w Informacji Turystycznej w tunelu przy dworcu PKP oraz w Informacji Turystycznej i Lotniskowej w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy.

Karta Mieszkańca cieszy się ogromną popularnością już od początku. 10 tysięcy wniosków wpłynęło - kart odebrano prawie 500. Nz. punkt składania wniosków o Kartę Mieszkańca w Urzędzie Miejskim w Gdańsku

Jaki dokument należy dołączyć do wniosku? Mieszkańcy zameldowani w Gdańsku będą potrzebowali swojego dowodu osobistego. Przy czym posiadacze nowych dowodów, na których nie widnieje adres zameldowania, nie muszą się obawiać - wystarczy, że dokument wydano przez prezydenta miasta Gdańska.

Pozostałe osoby muszą przedstawić stosowny dokument, potwierdzający, że np. płacą tutaj podatki. Może to być pierwsza strona PIT-u, rachunki za prąd lub gaz, itp.

Karta jest do odebrania od razu. Wystarczy uiścić opłatę w wysokości symbolicznej złotówki. Dla każdego członka rodziny trzeba wyrobić oddzielną kartę.

Uwaga, jeśli ktoś posiada Kartę Miejską ZTM, to może dograć do niej pakiet Karty Mieszkańca! Odbywa się to również za pomocą portalu www.jestemzgdanska.pl.

Atrakcji jest dużo - będzie jeszcze więcej

Karta w tej chwili uprawnia do bezpłatnego skorzystania raz w roku (każdego roku, bo Karta Mieszkańca to projekt wieloletni!) z 10. atrakcji: Europejskiego Centrum Solidarności, Centrum Hewelianum, Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, wieży Bazyliki Mariackiej, jednej z pływalni Gdańskiego Ośrodka Sportu, Lodowiska Miejskiego na Placu Zebrań Ludowych, Muzeum Bursztynu - oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Pałacu Opatów - oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Archeologicznego: Domu Przyrodników oraz Piwnicy Romańskiej i uczestniczenia w meczu Lechii Gdańsk.

Oferuje posiadaczom również rabaty u komercyjnych partnerów, takie jak zniżki na usługi, rekreacje i zakupy.

A to nie koniec. - Będziemy rozwijać ten projekt, bo takie jest jego założenie, on ma być „żywy”. Prowadzimy już rozmowy z kolejnymi podmiotami, żeby jak najszybciej włączyć je do projektu. Będziemy na bieżąco informować, jakie nowe atrakcje się pojawią i jacy nowi partnerzy się dołączą - mówi Michał Brandt.

Ale taka karta to korzyści nie tylko dla mieszkańców, ale i dla miasta. Gdańska Organizacja Turystyczna jest przekonana, że projekt wpłynie na zwiększenie zainteresowania gdańskimi atrakcjami i zabytkami.

- To stanie się na pewno - podkreśla Brandt. - Jesteśmy operatorem Karty Turysty i na tej podstawie robimy badania i ankiety, dzięki którym wiemy, które obiekty najbardziej podobają się turystom, które są najbardziej popularne. To był jeden z czynników, na podstawie których wybieraliśmy partnerów karty. Wybraliśmy instytucje ikoniczne, jak muzea, stadion, ZOO - to, co może zainteresować mieszkańca. W całym projekcie chodzi o to, żeby zwiększyć identyfikację mieszkańca z miastem. Być może, niektórych wcześniej zniechęcała konieczność wydania pieniędzy na zwiedzanie. Teraz mogą to zrobić za darmo.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim