PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Sukces gdańskich unihokeistek. Drugie miejsce w Pucharze Europy!

Sukces gdańskich unihokeistek. Drugie miejsce w Pucharze Europy!
Unihokeistki Interplastic Olimpii Osowa Gdańsk zdobyły drugie miejsce w Pucharze Europy Eurofloorball Cup 2017 na Łotwie w miejscowości Valmiera.

W ataku, w czarnym stroju, Hanna Samson z Olimpii Osowa

W dniach 17 – 21 października drużyny klubowe z Europy rywalizowały o Puchar Europy (unihokejowy odpowiednik piłkarskiej Ligi Europy, czyli drugie najważniejsze rozgrywki klubowe na kontynencie).

Jak nam tłumaczy Piotr Ludwichowski, drugi trener drużyny, w Pucharze Europy startuje sześć drużyn męskich i sześć żeńskich. Unihokeistki z Gdańska trafiły do grupy B z Mistrzem Hiszpanii CDE Valle oraz Łotwy - Rubene. Pierwszy pojedynek z klubem z Madrytu gdańszczanki wygrały 5:1. W kolejnym musieliśmy uznać wyższość gospodyń - Łotyszek, które pokonały Olimpię aż 6:1.

Jedno zwycięstwo grupowe wystarczyło do wejścia do półfinału, w którym zawodniczki z Gdańska trafiły na rosyjski zespół Nauka SAFU-NT. Rosjanki w swojej grupie zajęły pierwsze miejsce, strzelając rywalkom 25 bramek, a tracąc tylko pięć!

- Rosjanki były zdecydowanym faworytem - mówi Ludwichowski. - Ale nasze unihokeistki podeszły do meczu bardzo skoncentrowane, zmotywowane i z wiarą w zwycięstwo. Pokonały ekipę z Rosji aż 7:4.

Jako pierwszy polski klub w historii Olimpia awansowała do finału Pucharu Europy. Tam czekały Słowaczki z drużyny SK 98 Pruske. Spotkanie finałowe - jak relacjonuje Ludwichowski - było zacięte. W pierwszej tercji żadnej z ekip nie udało się zdobyć bramki, choć Słowaczki miał rzut karny. Na początku drugiej części spotkania przeciwniczki wyszły na prowadzenie, ale w samej końcówce do wyrównania doprowadziła Weronika Noga. 1:1. 

- W trzeciej tercji walka toczyła się o każdy centymetr boiska - mówi Ludwichowski. - Na nasze nieszczęście rywalki wykorzystały grę w przewadze i wyszły na prowadzenie 2:1. Próbowaliśmy odrobić straty i wyrównać, ale zabrakło siły, skuteczności i szczęścia. Pozostał duży niedosyt i świadomość, że byliśmy blisko. Niemniej bardzo się cieszymy z historycznego sukcesu.

Do drużyny All Stars turnieju wybrano trzy zawodniczki z Gdańska: Patrycję Bernacką, Hannę Samson i Malwinę Zagórską.

Ludwichowski mówi, że wyjazd na Łotwę był możliwy dzięki wsparciu Miasta Gdańska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz pomocy firm Interplastic i Ziaja. Klub z Gdańska wciąż liczy na wsparcie finansowe wszystkich chętnych.

Finalistki Pucharu Europy, drużyna unihokeja Olimpii Osowa Gdańsk

Skład INTERPLASTIC Olimpia Osowa Gdańsk:

Patrycja Bernacka, Kasia Pawłowska, Hania Samson, Ania Szychta, Karolina Damps, Laura Łącka, Oliwia Ryszewska, Jagoda Wieczorek, Weronika Noga, Ewelina Nowaczyk, Ania Raczkowska, Malwina Zagórska, Weronika Grądzka, Martyna Sumisławska, Wiktoria Targońska. I trener – Paweł Ludwichowski, II trener – Piotr Ludwichowski

oprac. SŁwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl