PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Suchanino. Radni dzielnicy wybrali swoich przewodniczących. Kogo?

Suchanino. Radni dzielnicy wybrali swoich przewodniczących. Kogo?
Ślubowanie złożone, zaświadczenia Miejskiej Komisji Wyborczej wręczone, zarząd dzielnicy wybrany. W środowe popołudnie 21 grudnia, w Nowym Ratuszu, odbyła się pierwsza sesja Rady Dzielnicy Suchanino. Kto został wybrany do zarządu dzielnicy?

Radni dzielnicy Suchanino złożyli uroczyste ślubowanie 21 grudnia 2016 r. Pierwszą sesję zwołała radna miasta, Beata Jankowiak (pierwszy rząd od dołu, w czerwonych oprawkach). Wspierał ją radny miasta Piotr Gierszewski (także dolny rząd, pierwszy z prawej)

Humory wszystkim dopisywały, a samo posiedzenie przebiegło dość sprawnie. W niecałą godzinę 15 świeżo upieczonych radnych Suchanina wybrało wśród siebie zarząd dzielnicy. I tak: przewodniczącą Zarządu Dzielnicy Suchanino została Ewa Okuniewska, a wiceprzewodniczącym Zarządu – Szymon Mazurkiewicz. Na przewodniczącego Rady Dzielnicy wybrano Juliusza Grabowskiego. Dla wielu osób zapewne nie było to zaskoczeniem, ponieważ to właśnie ta trójka zainicjowała powstanie Rady Dzielnicy na Suchaninie. Wiceprzewodniczącą Rady Dzielnicy została z kolei Agnieszka Serba-Chrzanowska.

Zanim do tego doszło, formalnościom musiało stać się zadość. Radni złożyli uroczyste ślubowanie, które odbyło się w sali obrad Rady Miasta Gdańska. Wszyscy odebrali też zaświadczenia potwierdzające, że zostali wybrani na radnych głosami mieszkańców Suchanina. Ich pierwszą sesję zwołała Radna Miasta Gdańska, Beata Jankowiak, a wspierał ją, także Radny Gdańska - Piotr Gierszewski.

Choć od wyborów minęły dopiero dwa tygodnie, nowi radni dzielnicy już dziś dobrze wiedzą, czego potrzeba tej części Gdańska. Jakie mają pomysły?

Ewa Okuniewska została wybrana na przewodniczącą Zarządu Dzielnicy Suchanino

Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Suchanino, Ewa Okuniewska, ma 46 lat. Na Suchaninie mieszka od 38 lat. Pracuje jako specjalista ds. marketingu w jednej z firm telekomunikacyjnych.

- Problemy tej dzielnicy i jej mieszkańców znam od wielu lat. Byłam siedmiolatką kiedy zamieszkałam tu z rodziną. Tutaj też dorastałam - opowiada. - Priorytetem w mojej pracy będzie na pewno bezpieczeństwo na Suchaninie. To duża bolączka. Potrzeba tu więcej patroli Straży Miejskiej i policji. Zdarzały się napady na samotne kobiety i podpalenia bądź kradzieże samochodów. Na pewno zajmę się też problemem parkingów i komunikacji miejskiej, potrzeby w tej kwestii już teraz zgłaszają nam mieszkańcy.

Ewa Okuniewska podkreśla, że Suchanino to dzielnica seniorów, którzy nie mają gdzie się spotykać. I temu też zamierza sprostać. - Pomysłów mamy naprawdę sporo. Mam nadzieję, że uda się je zrealizować – zapewnia.

Przewodniczący Rady Dzielnicy Suchanino, Juliusz Grabowski, to jeden z najmłodszych członków Rady. Ma 24 lata. Co ciekawe, swoją aktywność chce skupić na... osobach starszych.

Juliusz Grabowski jest przewodniczącym Rady Dzielnicy Suchanino

- Mam pomysł by z myślą o nich zorganizować cykl debat oksfordzkich. Jest sporo zajęć ruchowych, fizycznych dla seniorów, za to mało jest takich pobudzających intelektualnie – tłumaczy. - Bardzo podobają mi się wyprzedaże garażowe, odbywające się na zasadzie pchlego targu, na kocykach, na trawniku. Myślę, że takie wydarzenia będziemy organizować w dzielnicy głównie latem, kiedy pogoda najbardziej temu sprzyja. I to nie musiałoby być jedynie "wietrzenie" piwnic czy garaży, ale też forma kiermaszu książek - dodaje.

Pan Juliusz zawodowo zajmuje się obsługą imprez promocyjnych. Pracuje też jako doradca ds. alkoholi.

Pierwsze w historii wybory do Rady Dzielnicy Suchanino odbyły się 4 grudnia 2016 r. Do urn wyborczych poszło blisko 11 proc. uprawnionych do głosowania. By móc powołać radę dzielnicy w Gdańsku na wybory musiało pójść minimum 5 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania, czyli około 450 osób. Na Suchaninie zarejestrowanych było w dniu wyborów blisko 9 tysięcy osób uprawnionych do głosowania, a w lokalach wyborczych pojawiło się dokładnie 981 osób.

Pełny skład Rady Dzielnicy Suchanino to: Marcin Madany, Ewa Okuniewska, Małgorzata Woźniak, Juliusz Grabowski, Szymon Krawczuk, Orest Stocki, Szymon Mazurkiewicz, Jolanta Gawor, Krzysztof Jakubowski, Maria Lachowska, Antoni Stojek, Agnieszka Serba-Chrzanowska, Paulina Brunka, Beata Ossowska i Patryk Toczyński.


Przeczytaj także:

Suchanino. Jest Rada Dzielnicy - zagłosowało prawie tysiąc wyborców

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze