PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Straż Miejska: pilnowanie porządku w rejonie cmentarzy
Straż Miejska: pilnowanie porządku w rejonie cmentarzy
Jak co roku o porządek przy gdańskich nekropoliach dbają strażnicy miejscy. Zwracają uwagę m.in. na parkowanie wbrew przepisom, bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych, nielegalny handel oraz przypadki dewastacji. Pomogą też kierowcom w znalezieniu wolnych miejsc postojowych. Udzielą informacji i odpowiedzą na pytania.
Patrole straży miejskiej dbają o porządek i bezpieczeństwo przy gdańskich cmentarzach
Patrole straży miejskiej dbają o porządek i bezpieczeństwo przy gdańskich cmentarzach
fot. Maciej Elijasz/SM Gdańsk

- Stałe zabezpieczenie od środy 31 października do niedzieli 4 listopada straż zapewni przy trzech cmentarzach: Łostowickim, Srebrzysko i w Oliwie. Obok pozostałych gdańskich nekropoli patrole staną w czwartek 1 listopada - informuje Wojciech Siółkowski ze Straży Miejskiej w Gdańsku. - Mundurowi będą pracowali od rana do późnego wieczora.

Przez pięć dni w zabezpieczanie cmentarzy zaangażowane zostaną 73 patrole (146 funkcjonariuszy) - najwięcej w dniu Wszystkich Świętych (46 dwuosobowych patroli).

Zadaniem strażników będzie pilnowanie porządku w rejonie cmentarzy. Jeśli jednak dostaną zgłoszenie lub zostaną poproszeni o interwencję na terenie nekropolii, również podejmą działania.

O tym trzeba pamiętać:

- W rejonie wielu cmentarzy zmieniona zostanie organizacja ruchu drogowego. Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na znaki i bezwzględnie unikać jazdy na pamięć.

- Z okazji Dnia Wszystkich Świętych uruchomione zostaną specjalne linie autobusowe i tramwajowe. Część pojazdów będzie kursować ze zwiększoną częstotliwością. By uniknąć korków i oszczędzić sobie szukania miejsca postojowego na zatłoczonych parkingach, na cmentarz warto wybrać się komunikacją miejską.

- O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać piesi. Tłok na parkingach i ulicach w rejonie nekropolii oznacza większe ryzyko potrącenia lub wypadku. Niezmotoryzowani muszą dać się dostrzec kierowcom! Ciemna odzież i jesienna szarówka niestety temu nie sprzyjają. Ale jest na to rada: doskonałym rozwiązaniem są elementy odblaskowe. Obowiązek ich używania ma każdy, kto po zmroku porusza się poza obszarem zabudowanym.

- Wcześnie zapadający zmrok, tłumy ludzi na cmentarzach oraz wzmożony ruch wokół nich to niestety doskonałe pole do działania dla złodziei. Rabusie zazwyczaj obserwują swoją potencjalne ofiary i czekają na chwilę nieuwagi. Dlatego też trzeba unikać noszenia portfeli i telefonów komórkowych w zewnętrznych albo luźnych kieszeniach. Torebek i saszetek nie należy odkładać na ławkę czy nagrobek choćby na moment. W samochodach w widocznych miejscach nie powinny leżeć wartościowe przedmioty.

- Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Obca osoba, mimo że jest miła i dobrze ubrana, nie zawsze musi mieć dobre zamiary. Nie dajmy satysfakcji złodziejom i nie pozwólmy się okraść!


Akcja jest przeprowadzona we współpracy z policją.

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl