Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Straż miejska uczy najmłodszych, jak bezpiecznie cieszyć się wakacjami

Do końca sierpnia 2018 roku 18 straży gminnych i miejskich z Pomorza, w tym oczywiście także gdańska, będzie edukować uczniów, jak bezpiecznie spędzić zbliżajace się wakacje. W planach jest też kontrola stanu technicznego placów gier i zabaw, siłowni pod chmurką. Wszystko w ramach akcji "Bezpieczne wakacje", która ma zapewnić dzieciom i młodzieży spokojny wypoczynek.

Straż miejska uczy najmłodszych, jak bezpiecznie cieszyć się wakacjami
A
A
data publikacji: 12 czerwca 2018 r.

Strażnicy miejscy skontrolują miejsca wypoczynku gdańsczan park orunski
Strażnicy miejscy skontrolują miejsca wypoczynku gdańszczan, siłownie pod chmurką, ścieżki rowerowe. Nz Park oruński
Dominik Paszliński/gdansk.pl

W akcji „Bezpieczne wakacje” uczestniczą straże miejskie z Gdańska, Chojnic, Helu, Kartuz, Kościerzyny, Kwidzyna, Lęborka, Malborka, Pucka, Rumi, Słupska, Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Wejherowa i Władysławowa oraz straże gminne z Kolbud, Kościerzyny i Gminy Pruszcz Gdański. Organizatorem przedsięwzięcia jest Prefektura Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego.

Pierwsza część akcji zakończy się z końcem roku szkolnego. Są to przede wszystkim edukacyjne spotkaniach z najmłodszymi. Podczas zajęć w szkołach i przedszkolach strażnicy mówią dzieciom, jak bezpiecznie spędzić wakacje, unikać zagrożeń i na co zwracać uwagę podczas korzystania z wolnego czasu.

Z początkiem wakacji strażnicy przejdą do konkretów: przeprowadzą kontrole miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży, sprawdzą place zabaw, boiska, plenerowe siłownie, miejsca biwakowe i kąpieliska, by skontrolować stan infrastruktury wykorzystywanej do rekreacji. Pod lupę wezmą też ścieżki rowerowe.

W ramach akcji Bezpieczne wakacje straż miejska sprawdzać będzie m.in. piaskownice, place zabaw, siłownie zewnętrzne i place zabaw
W ramach akcji Bezpieczne wakacje straż miejska sprawdzać będzie m.in. piaskownice i place zabaw
Jerzy Pinkas


W ramach akcji „Bezpieczne wakacje” realizowane będą:

  • spotkania z dziećmi w szkołach (prelekcje, prezentacje, zajęcia),
  • spotkania z mieszkańcami podczas festynów, zabaw plenerowych itp. (prezentacje, rozdawanie ulotek),
  • zabezpieczenia i kontrole obiektów użyteczności publicznej, szkół, przedszkoli, ośrodków kolonijnych i innych, w których przebywają dzieci,
  • kontrole piaskownic, placów zabaw, siłowni zewnętrznych,
  • kontrole kąpielisk oraz miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do rekreacji nad wodą (ich oznakowania, stanu technicznego pomostów, czystości plaż oraz dna, wyznaczonych obszarów dla małych dzieci – tzw. brodzików, wyposażenia kąpielisk w pojemniki na odpady oraz urządzenia sanitarne, dojazdu i miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych),
  • kontrole oznakowania i stanu technicznego dróg rowerowych,
  • działania na rzecz dzieci wykorzystywanych do żebractwa,
  • spotkania z seniorami w domach opieki (prelekcje, ulotki),
  • zaplanowana na czerwiec akcja „Strażnicy służą krwią”, czyli działania na rzecz uzupełnienia zasobów krwi w regionie przed sezonem letnim.
-
oprac. AK (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AK (0)
www.gdansk.pl